Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Widzę zachwyty nad TBSami na mirko to chciałbym wrzucić swoją historię.
Generalnie o TBSach sporo można poczytać w internecie, ja się napaliłem z małżonką w dobrych kilka lat temu, bo wtedy policzyliśmy sobie, że TBS wyjdzie około 2x taniej niż wynajem, a na własne mieszkanie nas nie było stać.
TBS w Kato. Na początku czynsz 800zł + 100zł miejsce garażowe + partycypacja jakieś 40 000zł.
Na początku zajebiście czuliśmy się jakbyśmy boga za nogi złapali, bo januszowi od wynajmu trzeba było płacić 1500zł.
Do 2020 r nie było dużych podwyżek, może czynsz wzrósł do 1000zł.
Ale w czasie pandemii wysokość czynszu zaczęła być aktualizowana 2 razy w roku. Pod koniec 2022 roku płaciliśmy 1800zł + 250zł za miejsce w garażu.
Czynsz mógłby wzrastać tak w nieskończoność, więc zdecydowaliśmy szukać czegoś swojego. Dodajmy do tego, że TBSu nie da się wykupić, więc tak naprawdę płacisz wysoki czynsz do końca życia, w przeciwieństwie do kredyciarzy którzy po tych 20 - 25 latach spłacają kredyt i ich koszty mieszkania maleją.

Przemyślcie sobie czy naprawdę opłaca wam się TBS bo my z żoną uznaliśmy że bardziej nam się będzie opłacać mieszkanie na kredyt.
TBS ma swoje minusy.
#nieruchomosci #mieszkania #tbs #gospodarka #katowice



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: mkarweta
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: proste że nie ale tu ludzie nigdy w kalkulacjach nie uwzględniają waloryzacji tych wszystkich kosztów w czasie przy jednoczesnym ich braku na kredycie (mowa o racie oczywiście), tak jakby czynsze z dzisiaj miały być takie same przez 30 lat co jest kompletnie błędne
  • Odpowiedz
@#!$%@?: powiedz mi proszę czy jak masz ratę kredytu to czy nie trzeba płacić śmieci sprzątania części wspólnych windy i ogrzewania czy jednak to do raty dochodzi to wszystko co w tym czynszu się zawiera?
  • Odpowiedz
@Reanef: no napisałem że sama rata się dewaluuje a reszta tak samo będzie się dostosowywać. Ale ratio rata kredytu do kwoty odstepnego na wynajmie będzie się oddalać na korzyść kredytu (zakładając oczywiście że nie wiemy jakie wartości będą miały stopy procentowe bo te na przestrzeni całego okresu kredytowania, i tak się będą równały do jakiejś średniej wartości)
  • Odpowiedz
Czynsz mógłby wzrastać tak w nieskończoność


@mirko_anonim: nie, jest określony maksymalny czynsz w tbsach https://obido.pl/odkrywaj/mieszkanie-tbs-o-czym-musisz-wiedziec-zanim-sie-na-nie-zdecydujesz.html
Przez lata kredyt bardziej się opłacał niż opłata do TBSU co miesiąc, ale od jakiegoś czasu sytuacja się odwróciła i kredyt jest wyraźnie droższy.
no i to właśnie jest idea tbsów czy szerzej społecznego budownictwa że oni nie podlega prywatyzacji tylko pozostaje w zasobie samorządu.
Jak ktoś chce budować własny majątek to nie jest rozwiązanie
  • Odpowiedz