Wpis z mikrobloga

40% ludności Ukrainy, a może nawet więcej mówi po rosyjsku. Jeśli zatem słyszę obok siebie rosyjski to czy jestem w stanie stwierdzić czy to Ukraińcy czy rosjanie? Jeśli tak to na jakiej podstawie? Np. niemiecki w Austrii jest trochę inny i po prostu słychać ze ktoś jest z Austrii. Zastanawiam sie czy tak jest też w tym przypadku
#ukraina #rosja #ukrainski #rosyjski #jezykiobce #naukajezykow
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@amigo44: Mogę się mylić, ale chyba mówią w miarę literackim rosyjskim, więc trudna sprawa.

@Nateusz1 Tak, ale tu mowa o mieszkańcach Ukrainy którzy mówią po rosyjsku, niezależnie od tego czy uważają się za Ukraińców czy nie.
  • Odpowiedz
@amigo44: Na pewno to wczoraj zauważyłem, że Rosjanie z Kurska w miejscu prasłowiańskiego "g" nie mają ani "g" ani "ɦ" jak Ukraińcy tylko taką głoskę jak ta którą my zapisujemy "ch" tylko że dźwięczną.

Możliwe że sporo Rosjan w Ukrainie mówi podobnie jak Południowi Rosjanie, ale wielu pewnie też nie, bo ich starzy przyjechali z Moskwy czy coś.

Generalnie to raczej ciężka sprawa, musiałbyś Googlować czy szukać w bibliotece coś
  • Odpowiedz
@amigo44: Ukrainki mają nabotoksowane usta i zoperowane nosy a jak nie zoperowane to takie troche garbate(zaokrąglone) i długaśne więc łatwo rozpoznać. Ukraińcy za to mają mordy bardziej do szczura podobne a r00sjanie do szympansa więc też w miarę łatwo odróżnić( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@amigo44:

Jeśli zatem słyszę obok siebie rosyjski, to czy jestem w stanie stwierdzić, czy to Ukraińcy czy Rosjanie?


Już nie. I jedni i drudzy zatracili lokalny dialekt, połtawskiego, czy surżyka prawie w akcencie nie słychać. Wszyscy jadą, albo ukraińskim szkolno-telewizyjnym, albo takimż rosyjskim.

Ani religia, ani język, nie są wyznacznikiem narodowości. Syrski jest Rosjaninem.
  • Odpowiedz
@amigo44: Ciężko jest - tym bardziej, że to może nie być ani ukrainiec anie rosjanin. Są jeszcze białorusini, których w PL jest dużo i mówią po rosyjsku, a na taksówce mogą jeździć kazachowie, tadżycy i uzbecy (ale oni mają mogolsko-azjatyckie twarze).
  • Odpowiedz
@amigo44: Wystarczy, że jeden z tych języków znasz chociaż trochę i już będziesz słyszał znaczne różnice fonetyczne.

W ukraińskim właściwie nie ma głoski, którą my zapisalibyśmy jako 'g'. Pojawia się w kilku wyrazach typu ganok, grunt, gudzyk lub zapożyczeniach.

Kolejna znaczna różnica w stosunku do rosyjskiego, ale również do polskiego to "twarde samogłoski". W ukraińskim wszystko brzmi
  • Odpowiedz