Wpis z mikrobloga

Naszła mnie rozkmina pod wpływem rozmowy z ziomkami o autach. Kumpel próbował mi wmówić, że w tych czasach praktycznie żadne auto nie robi na nikim wrażenia, bo drogie fury spowszedniały ludziom i jest ich cała masa. No co za #!$%@? xD

Ostatnie dane dotyczące mediany płac są za 2022r i podają, że wynosiła ona wówczas 4200 netto. Jeśli się odejmie od tego koszty utrzymania, to jasnym jest, że przeciętnego Polaka nie stać praktycznie na żaden nowy samochód xD Zresztą, wystarczy spojrzeć po osiedlach i widać jak mało jest aut nowych lub stosunkowo niedawno kupionych w salonach. W moim i sąsiednich blokach jest w sumie jakieś 50-60 mieszkań, a nowe auto jest jedno xDD Najdroższe są ze 2-3 sztuki wartości może po 70-80k i nie należą ofc do ludzi robiących na etatach. Reszta to stare śmietniki. Dominują auta typu skoda octavia I, audi 80, A4 B6, golfy V, etc.

No i jeszcze moje drugie ulubione zagadnienie - posiadane auto nie świadczy o zamożności właściciela, bo na pewno jest w leasingu, więc jest biedakiem udającym bogacza. Ok xD Żeby kupić dzisiaj chociaż jakieś znośne BMW 3 czy Audi A4, które w opinii wielu wykopków "nie są premium" trzeba wydać +-200k. Może być trochę mniej, może nieco więcej - zależnie od wersji wyposażenia. Rata leasingu za takie coś przy założeniach, że chcemy go spłacać przez 5 lat, a potem wykupić to 3500zł przy 10-procentowej wpłacie początkowej. Jakieś X5, A8 czy inne topowe modele to nawet 3-krotność tej raty, a nawet nie doszedłem jeszcze do tematu ubezpieczeń, które kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy rocznie xD

Dodać należy, że żeby myśleć o tak dużych wydatkach miesięcznych to trzeba mieć już uporządkowaną sytuację mieszkaniową, bo raczej nikt się nie porwie na 3-5k raty za auto nie mając własnego mieszkania, a jaka jest sytuacja mieszkaniowa Polaków, to chyba nawet nie muszę zaczynać.

To jak to jest drogie wykopki? Auta robią wrażenie na ludziach czy nie? W moim przekonaniu nawet nowej Dacii czy Skody większość ludzi może zazdrościć, tylko nikt nie chce tego głośno przyznać.

#motoryzacja #samochody #pieniadze
  • 58
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@JudzinStouner: Kolega ci mowi o jednym a ty o drugim. Kazdy wlasciciel Januszeksu ma jakis sportowy samochod.
Nawet w malych miejscowosciach mozna zobaczyc topowe Audi czy BMW, a czesto nawet jakies Porsche
  • Odpowiedz
@Rustyyyy: @jutrobedzieinaczej jak może nie robić, jak jest poza zasięgiem finansowym prawie każdego? Jak widzę na przykład nowe RS6, to mi za każdym razem szczęka spada na ziemię. Wiem, ze choćbym się posrał, to aktualnie nie mam szans na zakup tak drogiej fury i dopóki nie zbuduję domu, to nawet nie mam co marzyć o czymś takim.
  • Odpowiedz
@JudzinStouner: ceny nowych aut to obecnie abstrakcja, i zdecydowanie jest analogicznie do rynku nieruchomości, tylko że nowe auta dalej schodzą jak ciepłe bułeczki, więc ceny raczej nie spadną za szybko ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
Wdg mnie jest dużo ludzi co ma w pompce to czy ktoś im będzie zazdrościł auta. Młotkiem się wbija gwoździe, śrubokrętem wkręca śrubki, a autem przemieszcza. Raczej nikt nie kupuje złotego młotka, albo śrubokręta z neonami, kiedy potrzebuje go jako narzędzie do wykonywania pracy czy innego zadania. A teraz spokojnie, głęboki wdech.... Wdg mnie jak ktoś kupuje auto żęby szpanować, to jest jeleniem, bo koszą dobre siano na jego dowartoścoiwaniu, ale niech
  • Odpowiedz
@JudzinStouner: a co ty masz 18 lat, ze musisz robic na kims wrazenie samochodem? Ludzie jezdza tym, na co ich stac w pierwszej kolejnosci. Po drugie, tym co im sie w miare podoba i spelnia ich potrzeby. Gdyby mnie bylo stac, to bym kupil Porsche, a ze mnie nie stac to jezdze Renowka, ktora spelnia identyczna funkcje co Porsche, BMW czy Bentley.

Nikt dorosly, poza sebastianami o IQ ziemniaka, nie
  • Odpowiedz
  • 65
@JudzinStouner Dawniej drogie auto oznaczało ficzery niedostępne dla plebsu jak klimatyzacja, teraz w większości aut takie rzeczy są domyślnie więc to nie robi wrażenia a większości ludzi dużo do szczęścia nie potrzeba
  • Odpowiedz
@JudzinStouner: no bo nie robi wrażenia, dlaczego czyjś drogi samochód miałby na mnie robić wrażenie niezależnie od tego czy mnie na taki stać czy nie

to tylko samochód i tylko pieniądze :)
  • Odpowiedz
@JudzinStouner: jak kiedyś "Janusz" miał Poloneza to taki Fiat Stilo, VW Passat czy Ford Mondeo mógłby na nim robić wrażenie. Były to samochody dużo lepiej zaprojektowane, dużo lepiej wyposażone w stosunku do produktów krajowych. Tak samo w 2008 roku nowy Passat B6 robił dużo lepsze wrażenie niż stary B4 który nie miał jeszcze nawet podświetlenia zegarów (miał oświetlenie zegarów a to nie to samo). Na właścicielu Passata B5 mogły robić
  • Odpowiedz
a co ty masz 18 lat, ze musisz robic na kims wrazenie samochodem?


@kimunyest95: mnie to nie dotyczy, bo mam relatywnie stare auta xD
Raczej jest odwrotnie, bo sam potrafię przyznać, że jarają mnie samochody innych ludzi, jeżeli są to fajne modele. Dziwi mnie to, że niektórym ludziom tak trudno przez gardło przechodzą pewne rzeczy xD
  • Odpowiedz
@JudzinStouner: tak nowe auta na nikim nie robią wrażenia, ale nie wynika to z tego, że każdego na nie stać. Chodzi o to, że po prostu spowszedniały, jest ich bardzo dużo. Już nawet porsche nie robi wrażenia, a co dopiero bmw, audi czy merc, które za 250k i 500k dla laika wyglądają bardzo podobnie.

I tak najlepsi są ci, którzy mają stare, tańsze auta ale uważają, że ich też stać
  • Odpowiedz
@JudzinStouner:
Twój znajomy ma rację, na nikim już od dawna nie robią wrażenia pospolicie wyglądające auta, tylko dlatego, że są nowe, czy drogie, nikt nie zwróci uwagi na Octavię, BMW serii 3, czy tam inne Audi A4, bo to są zwyczajnie nijakie samochody, na które nikt nie zwróci uwagi, bo niczym się nie różnią od ich poprzedników sprzed 10-15, czy nawet 20lat ¯\(ツ)/¯ To już nie czasy, że każde nowe
  • Odpowiedz
jak może nie robić, jak jest poza zasięgiem finansowym prawie każdego?


@JudzinStouner: bo jako społeczeństwo już przeszliśmy już ten etap jaraniem się drogimi autami,
wcześniej to np. było jaranie się drogimi telefonami, dzisiaj to ludzie mają zwykle wywalone na tym punkcje,

to działa tez w dwie strony, ci których tam stać na te drogie auta to mają wywalone i jadą na zakupy do Biedry
  • Odpowiedz
@JudzinStouner: Drogie auta już od jakiejś dekady nie robią takiego wrażenia bo Polacy wreszcie zaczynają rozumieć, że jest to tylko narzędzie. Wystarczy przejść się centrum większego miasta i zobaczy się kilka drogich aut jak Mercedes Maybach albo Rolce a Porsche to już stoi na każdym rogu. Nikt na to nie zwraca przesadnej uwagi. Oczywiście jest też grupa blachar i blacharzy patrzących na to (jak ja) ale większe wrażenie zrobi na
  • Odpowiedz
@JudzinStouner: Trochę pomieszałeś dwa tematy. Kwestie robienia wrażenia i auto pokazujące kim jest właściciel są odrębne.

Wrażenia nie robi coś co jest pospolite. W takie Warszawie żadne BMW 3 nie będące fajną konfiguracją albo m3 nie robi wrażenia. Wszędzie tego dużo na ulicach. Nawet mój hyundai i30N robi czasami lepsze wrażenie bo ma nietypowy niebieski kolor, który wybija się z tłumu.

W dodatku zwykle auta i to nawet używane mają podstawowe funkcje komfortu jak klima,
Centralny zamek z pilota, elektryczne szyby czy wspomaganie. Jakiś tempomat z radarem czy kamery 360 stopni nie robią takiego wrażenia jak
  • Odpowiedz