Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #pracait #korposwiat

Moje doświadczenia po 7 latach pracy w IT, 4 firmy, 5 różnych projektów, typowe CRUDy:
1. na job boardach/rozmowach/opis w necie
- praktykujemy TDD, DDD, BDD, Czysty Kod, ES, CQRS, HWDP BDSM
2. Rzeczywistość:
- kod naklepany byle #!$%@? działał xD

Tak całkiem szczerze - widzieliście kiedykolwiek, jakikolwiek projekt gdzie byłyby te wszystkie modne patterny zastosowane? Bo ja nie. Zawsze koniec końców kod biznesowy to ma być działające gówno dowiezione na taczce.
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@nad__czlowiek: tak, w systemach/serwisach które były już "skończone" z biznesowego punktu widzenia i zostały przepisane przez programistów na nowo (pod znane już wymagania).
Póki nie pojawiały się potrzeby nieprzewidzianych zmian biznesowych to takie serwisy wyglądają ładnie i działają pięknie
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Raz miałem taki projekt, gdzie był DDD, CQRS, Event Busy, modularność itd. - te rzeczy były rygorystycznie przestrzegane. Deklaratywnie był też TDD, ale w praktyce to tak średnio bym powiedział, bo przecież, żeby to mieć, to trzeba od razu dobrze funkcjonalność zaplanować, a wiele rzeczy eksperymentalnie wychodziło w trakcie pisania. No i to wszystko jest architektura. Pod względem architektury było to pięknie zrobione, ale na koniec i tak różni
  • Odpowiedz
  • 24
@nad__czlowiek u mnie w firmie podobno był zespół co się trzymał tdd. Mam wrażenie że to jedyne osoby które wiedziały co mają dostarczać, bo u mnie task mówi jedno, z rozmowy wychodzi drugie, dostarczamy trzecie a na koniec jest czwarte. No i oczywiście wszystko na ten tydzień a później przez pół roku zero odzewu.
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Robiłem przy korpo i dużych organizacjach.
Tam nie ma miejsca na takie pierdoły, chyba że to jakiś zespół do modułu dosłownie wielkości HelloWorldFactoryBuilder.java.

Wszystko inne to jest "bez młota nie robota, a jak nie działa to weź większy" i jazda jazda bo obiecaliśmy biznesowi/wchodzi prawo i musimy to mieć/trzeba to szybko zrobić na koniec roku/kwartału/miesiąca.
W państwówkach przy projektach to jest w ogóle masakra, bo każdy "generalny
  • Odpowiedz
  • 13
@nad__czlowiek w obecnym zespole, mam gościa który jest "#!$%@?" jeśli chodzi o czysty kod, architekturę. Testy? Muszą być! Momentami jest to uciążliwe bo rzadko przymyka oko na "niedociągnięcia", ale muszę przyznać, że przez to zrobiłem postępy jeśli chodzi o jakość kodu. I szczerze? Podoba mi się praca w tym projekcie. Pierwszy raz mam tak, że jestem zadowolony z miejsca w którym jestem. I "ciągle się uczę" - Andrzej Duda.
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: problemem z patternami jest taki, że caly team musi chcieć je trzymać. Raz w karierze się wychyliłem, kod był tak #!$%@? że nie dalo się normalnie unit testów napisać, trzeba było mocować dziesiatki serwisów by dojsc do tego dopisanego ifa na samym końcu. Robie powerpointa, branch gotowy, pokazuje im chain of responsibilities, ze mozna jedna klase elegancko przetestowac, potrzebujesz dopisac kolejny case? Cyk nowa klasa tak i tak i
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Ja widziałem fajnie zastosowane DDD + nowe jak na 2018 technologie typu k8s, testy kontraktu między serwisami backendowymi/backendem a frontem czy rozproszone transakcje. Fajnie to śmigało.
  • Odpowiedz
@srgs: to też hit xD US ma być zrobione na wczoraj a potem cisza przez pół roku bo firma trzecia nie ma resourcow by dopisać to u siebie, jak już zrobią to testerzy maja inne prio i tak to się ciągnie w nieskończoność xd dlatego na te deadline patrze z przymrożeniem oka. Duży system ma wejść dnia XYZ bo inaczej nie i #!$%@? i co? I tak przesunięto o dwa
  • Odpowiedz