Wpis z mikrobloga

Przez ostanie ok 4,5 roku oddano w Polsce ok 1 mln unitow.

Oddano tylko i wylaczanie tam gdzie byl na nie najwiekszy popyt, czyli duze miasta, ich obwarzanki, bogate gminy ect.
W tym czasie dostepnosc mieszkan liczona jako mozliwosci zakupowe na kredyt za srednia pensjie SPADLA o kilkadziesta %
Polska zajmuje 2. miejsce w Europie pod wzgledem ilosci budowanych mieszkan (nominalnie! w porownaniu z takimi gigantami jak Niemcy, Francja, Wlochy, UK, Hiszpania)

Co na to wyznawcy teorii, ze wystarczy wiecej budowac? No to zbudowano wiecej - zbudowano MILION unitow, w ktorych statystycznie zamieszkalo 2,5 MILIONA ludzi, w tym czasie Polska skurczyla sie o jakies 400k ludzi....

PS - smutne historie ze to ukraincy wykupili, ci ukraincy co to robia w biedronce za minimlana + 500zl poszli w waw czy krk i mieszkanie kupili to... to dajcie sobie siana z takim pisaniem....

#nieruchomosci

Im wiecje mieszkan tym tansze?

  • tak, ale w normlanym kraju a nie Polsce 72.2% (177)
  • tak, co roku 200k nowych mieskzna i to tanszych 2.4% (6)
  • jeszcze troche i za darmo beda bede je rozdawac 25.3% (62)

Oddanych głosów: 245

  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@del855: Ilość budowanych lokali nie ma znaczenia, bo na razie one pełniły głównie funkcję inwestycyjną a nie mieszkalną, a w takiej funkcji to możesz ich zbudować nieskończenie wiele i dalej podwyższać ceny dopóki będzie sentyment inwestorski.

Jak pozbędziesz się funkcji inwestycyjnej i zostanie tylko mieszkalna to wtedy wrócimy do rozmowy
  • Odpowiedz
  • 35
@del855 w twoich wywodach jest kardynalny błąd - nie wziąłeś pod uwagę stałej deweloperskiej wynoszącej -2mln mieszkań. Podstaw to pod swoje wyliczenia i wszystko jest jasne.
  • Odpowiedz
@del855: W Polsce nie brakuje mieszkań, a deweloperzy są zbyt mało regulowani na ten moment i mogą staawiac praktycznie każdy paździerz. I wychodzi taki Pan Bosak i opowiada jak to ciemiężonym deweloperom są rzucane dziś kłody pod nogi, trzeba ich deregulować, ułatwiać im proces budowalny. Wtedy z pewnością cena spadnie.
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer @del855

To jest bardzo proste. Samo spelniajaca się przepowiada.

Dopóki cos sie nie wuydarzy i ceny nie spadna znacznie, nie rozpoczniensie jakaś panika - to nikomu nawet przez myśl nie przejdzie, że takie mieszkanie to nie
  • Odpowiedz
@del855: Ogrom ludzi kupowało na inwestycje. Gdzieś w tym roku pewnie pęknie 1 mln osób rozliczających ryczałt z najmu przynajmniej z jednym mieszkaniem. Póki trzymanie pustego betonu nie generuje dużych kosztów to nie ma sensu sprzedawać, wystarczy to trzymać. Jakbyś wrzucił extra podatek mały podatek kilka stówek na mc za 3 mieszkanie i wyżej to nagle by się okazało, że nie opłaca się trzymać takiego mieszkania tylko najem albo sprzedaż.
  • Odpowiedz
a w takiej funkcji to możesz ich zbudować nieskończenie wiele i dalej podwyższać ceny dopóki będzie sentyment inwestorski.


@PfefferWerfer: w Chinach też tak mówili aż 2 lata temu pękło. Do teraz są spadki nawet rzędu 50% i więcej.
  • Odpowiedz
w Chinach też tak mówili aż 2 lata temu pękło. Do teraz są spadki nawet rzędu 50% i więcej


@acpiorundc: No i spoko, u nas jak #!$%@? to z hukiem gdy ogół zobaczy w wieczornych wiadomościach analizę demograficzną która jest elementarzem na tagu. Jak nie wjedzie BK0 to wejdziemy w korektę, ale jeśli wejdzie to masz kolejne 2-3 lata wzrostowego boczniaka.
  • Odpowiedz
@acpiorundc

Wczoraj oglądałem film na ten temat. Tam wlasnie ceny nie spadaja, dev trzyma cene, ale robi bonusy typu 1+1 gratis.

Tam jest to samo co teraz w pl - sentyment jeszcze trzyma i kazdy udaje, że nie widzi tej kupy gowna na środku pokoju.

@PfefferWerfer
Sarza01 - @acpiorundc

Wczoraj oglądałem film na ten temat. Tam wlasnie ceny nie spad...
  • Odpowiedz
Tam wlasnie ceny nie spadaja, dev trzyma cene, ale robi bonusy typu 1+1 gratis.


@Sarza01: to, że 1 dev sprzedaje 2 mieszkania w cenie jednego to nie oznacza, że cały rynek tak samo robi. Też to widziałem, ale sa powiedzmy lepsze źródła danych odnośnie sytuacji w Chinach.
  • Odpowiedz
@acpiorundc

Sa serio?! I oczywiscie napiszesz o nich, ale nie pokażesz xD


ale sa powiedzmy lepsze źródła danych odnośnie sytuacji w
  • Odpowiedz
Sa serio?! I oczywiscie napiszesz o nich, ale nie pokażesz xD


Weź mnie nie załamuj


@Sarza01: ja nie rozumiem Twojego komentarza. Są tacy co sprzedają 2 mieszkania w cenie 1. Są tacy co obniżają cenę, a są tacy co rozmawiają bezpośrednio z Chińczykiem i pytają się po ile stoją mieszkania tu i tu aby samemu sobie zrobić zdanie.
  • Odpowiedz
ja nie rozumiem Twojego komentarza. Są tacy co sprzedają 2 mieszkania w cenie 1. Są tacy co obniżają cenę, a są tacy co rozmawiają bezpośrednio z Chińczykiem i pytają się po ile stoją mieszkania tu i tu aby samemu sobie zrobić zdanie.


@acpiorundc: a wiesz to skąd? Skąd np wiedziałeś że są tacy co sprzedają 2 w cenie 1?

z filmu który wrzuciłem(dobra zakładam tak, może
  • Odpowiedz
@Sarza01: ja miałem ostatnio w przeciągu 1 mc dane bezpośrednio od Chińczyka z Shenzhen. Potem porównałem sobie dane z tym co na yt kiedyś mi wyskakiwało i się zgadzało.
  • Odpowiedz
@del855: Możesz wybudować dowolną ilość unitów. Jeśli i tak zostaną wchłonięte przez inwestorów, to nigdy nic się nie zmieni. Z tego miliona powinno się domyślnie odliczać 50-60%, wtedy będzie bliżej realnych wartości.
  • Odpowiedz
  • 1
Możesz wybudować dowolną ilość unitów. Jeśli i tak zostaną wchłonięte przez inwestorów, to nigdy nic się nie zmieni. Z tego miliona powinno się domyślnie odliczać 50-60%, wtedy będzie bliżej realnych wartości.


nieprawda, pan minister kukucki, paszyk, hetman, domanski, buda i w ogole wszyscy mowia, ze wystarczy wiecje budowac i ceny spadna.... tzn co roku budujemy po jakies 225k unitow, ceny ida do gory, ale to tylko dowod na to ze to za
  • Odpowiedz