Wpis z mikrobloga

Cześć. Zaczynam zabawę z giełdą. Mam zamiar przeznaczać 2k PLN miesięcznie na ten cel przynajmniej na początku. Na ten moment idę w międzynarodowe ETFy akumulacyjne ale chciałbym w przyszłości dodać jakieś akcje. Jak to zrobić, żeby przynajmniej na początku zysk z dywidend lub sprzedaży akcji był na tyle wysoki żeby pokrył koszty podatku od zysku kapitałowego? #pytaniedoeksperta #gielda #inwestowanie #xtb #dywidenda
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie bardzo rozumiem. Zakup akcji nie gwarantuje zysku. Giełda w ogóle nie jest gwarantem żadnego zysku. Otwarcie kontraktu terminowego niesie takie samo ryzyko jak zakup akcji, konkretnego aktywa. Nie wiem co może też się kliknąć.. To, że 90% ludzi używa dźwigni jak kasyna to już wina tych ludzi, a nie samego produktu.
  • Odpowiedz
@PeteGlorious: Produkty stabilne jak złoto nie wymagają dużego depozytu jak inne ryzykowne aktywa. Przyjmuje się, że depozyt dla bezpieczeństwa powinien wynosić wielokrotność dźwigni handlowej, aby w przypadku krachu kontrakt nie został zamknięty - tak, wiem nikt tego nie przestrzega. 100 USD na dźwigni x20 wymaga depozytu 2000 USD. Jednak w przypadku złota depozyt może być mniejszy 1000 USD i tutaj jest właśnie przewaga kontraktu nad aktywem.

Dla krypto taki kontrakt
  • Odpowiedz
  • 1
@callisto13 raczej właśnie chodziło mi o jakieś nierealne dźwignie. Swoją drogą w to się w ogóle jeszcze nie zagłębiałem więc nie wiem o co tak naprawdę chodzi z dźwigniami i kontraktami. Jedyne co wiem na ten moment to to że są ryzykowne a ja jestem asekurantem
  • Odpowiedz
@PeteGlorious: cfd same w sobie są tak samo ryzykowne jak akcje.
W totalnym uproszczeniu:
Masz 500zl depozytu. Masz firmę X, której jedna akcja kosztuje 400zl.
1. Akcje: Kupujesz jedna akcję za 400zl, pozostaje Ci 100zl wolnego depozytu. Co oznacza, że więcej akcji nie kupisz bo nie masz wystarczająco duzo wolnych środków. Cena spada. Zamykasz ze strata 40zl.
Zostaje Ci 460zl depozytu jeszcze.
2. Cfd na akcje z dźwignia 1:10 : Kupujesz jedna akcję o wartości 400zl płacąc 1:10 wartosci,
  • Odpowiedz
  • 0
@obserwator_swiata o, i o to chodzi. Dzięki za wyczerpującą wypowiedź ʕʔ czy to kiedy zamknę cfd na lewarze zależy tylko ode mnie czy jeżeli depozyt się wyczerpie to wtedy automatycznie się zamyka? Gdzie w tym wszystkim jest szortowanie i gra na spadki?
  • Odpowiedz
  • 0
@LimboNoir oh youʕʔ kiedy pisze o pieniądzach jestem bardzo poważny. To jak to jest? Podatek belki tylko od zysku? Płatny raz w roku przy rozliczaniu pitu? Jak to organizacyjnie ogarnąć? Skąd wiedzieć ile będę musiał odkładać w ciągu roku żeby wystarczyło na ten podatek?
  • Odpowiedz