Wpis z mikrobloga

Przy moim nieironicznym gniazdowniczym, laickim zainteresowaniem dot. budowy domu, zapytam jeszcze o #projektydomow. Załóżmy, że mam gotowy projekt, który chciałbym zaadoptować do swoich potrzeb. I tu najpierw pytanie - powinienem najpierw kupić gotowy projekt, by później go przedyskutować z architektem, czy zmiany, jakie chcę wprowadzić, są potrzebne? Co jak zmiany nie przejdą - muszę się zmieścić w terminie 30 dni (zależnie od polityki sklepu), bym nie stracił hajsów?

Drugie pytanie do wypopków. Słowem wstępu - projektami domu interesuję się już dłuższy czas, szukam gotowych projektów* i podobają mi się Dom przy Bukowej 27 lub 31 (parterowe Lki z garażem). Wolałbym budować 27 niż 31, bo 100m2+garaż mi w pełni styknie przynajmniej do pojawienia się bombelków (których nie planuję więcej niż 2), a jak coś to pozostaje ew. poddasze, no i wiadomo trochę mniejsze koszty budowy + utrzymania później. Choć nie przekreślam 31, to wezmę 27 na referencję (plan budynku niżej).

Co bym chciał zmienić w planie (poza tym, że robiłbym lustrzane odbicie):
- ten mały pokój przy kuchni jest mi zupełnie niepotrzebny, ale zastanawiam się jak to przeorganizować. Myślałem o zrobieniu spiżarni przy ew. pomniejszeniu przy uwzględnieniu pozostałych punktów (spiżarnia + schody np.).
- w projekcie jest przewidziany strop lany. Jeśli bym robił strop, to bym zostawił sobie przestrzeń na poddasze użytkowe w przyszłości (+ schody). Jeśli nie, to bym chciał zmienić na wiązary.
- nie widać tego na planie projektu, a w linku, ale chciałbym zadaszyć cały taras.
- salon imo jest za mały, chciałbym mieć 30m2 minimum. Na internecie widziałem, że niektórzy przedłużyli sobie dom o dodatkowy 1m2 (do czego się przychylam), ja się zastanawiam jeszcze czy mógłbym po prostu przyciąć ten pokój przy salonie. Wywaliłbym też z niego kominek.

Powyższe mogą przejść? Wydaje mi się, że tak, ale się upewniam, zanim ew. kupię projekt. Czy projekt przechodzi test względnej prawilności w oczach wypopków?

*inb4 - kminię też nad w pełni indywidualnym, ale na razie pozostaję przy gotowcach. Te spełniają moje oczekiwania wystarczająco bym mógł je zaadoptować, tak myślę.

Z góry dzięki.

#budowadomu #budujzwykopem #nieruchomosci
kawalerka15k - Przy moim nieironicznym gniazdowniczym, laickim zainteresowaniem dot. ...

źródło: Screenshot 2024-08-06 201502

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kawalerka15k jak wywalić ten pokój obok salonu by salon był większy niż garaż to już to ma sens. Ale garaż mniejszy od salonu to porażka. W domu musi być przestrzeń większa niż w bloku. Wiatrołap powiększ przesuwając w stronę kotłowni. Pokój obok salonu zmniejsz o połowę i zrób tam pralnię.
  • Odpowiedz
  • 0
@cedric: hmmm to też dobra koncepcja jeśli chodzi o ten pokój, żeby w ogóle wywalić jeśli bym robił poddasze użytkowe, a ten pokój co zasugerowałeś żeby na pralnię przerobić (or whatever) to analogicznie trochę kuchnię zwiększyć. Ale to się już nie łapię jakoś pod zmianę istotną?
  • Odpowiedz
po co Ci dwa kible?


@MePix: Kibel i bidet - zawsze robi się w parze koło siebie jak jest tylko miejsce. Jak nie to sam kibel + taki prysznic do podmywania. Generalnie bardzo nie wyobrażam sobie dłuższy czas bez bidetu :)
  • Odpowiedz
@kawalerka15k i pamiętaj jak postawisz kanapę odsunięta od ściany to już nie będzie jak w kawalerce, kanapę jak się da obejść w około to ju jest klucz do sukcesu i przestrzeni w domu
  • Odpowiedz
@kawalerka15k:
1. Możesz tam przenieść kotłownie, a ze starej kotłowni powiększyć sypialnie i wiatrołap. Aczkolwiek ja bym zostawił jak jest, tylko zrobił tam pralnię/spiżarnię.
3. Spoko, też planuję zadaszenie, ale też weź pod uwagę nasłonecznienie, żeby nie zaciemnić salonu za bardzo. Można też zrobić zadaszenie z plexi, ale same słupy już też zaciemniają.
4. No ewentualnie tak przyciąć, wepchnąć tam kuchnię, a w miejscu starej kuchni dać stół jadalny.

Ja też szukałem projektu i Extradom mnie wkurza: łóżka robią po 150-180cm, auta mają po 300cm i inne takie, żeby przestrzennie wyglądało. Do tego niektóre projekty nie mają wliczonego do powierzchni korytarza czy kotłowni; tego już nie rozumiem, ale chyba chodzi żeby wyglądało że projekt będzie tańszy w budowie niż jest w rzeczywistości. Archon tak nie wali
  • Odpowiedz
Załóżmy, że mam gotowy projekt, który chciałbym zaadoptować do swoich potrzeb. I tu najpierw pytanie - powinienem najpierw kupić gotowy projekt, by później go przedyskutować z architektem, czy zmiany, jakie chcę wprowadzić, są potrzebne? Co jak zmiany nie przejdą - muszę się zmieścić w terminie 30 dni (zależnie od polityki sklepu), bym nie stracił hajsów?


@kawalerka15k: nie no coś Ty. Idziesz do architekta z tym wydrukowanym ze stronki, albo wysyłasz
  • Odpowiedz
  • 1
@Tomek_tls: ja Ci powiem, że ja nawet nie patrzę w te wszelkie wizualizacje mebli itp. tylko patrzę na plan i jak to wygląda na zewnątrz.

Ja gdyby nie koszta budowy i wszystkiego pewnie bym postawił na ten 31 i na pewno wiem, że będę robił to co mogę/ co mi się opłaci samemu.

Co do drugiego koma - dzięki, potrzebowałem takiego potwierdzenia :)
  • Odpowiedz
@kawalerka15k: ok, ale poglądowo to jest ważne. 570 na 570 to trochę mało na dwa auta, a na planie widać jakby tam można tańczyć między nimi. Tzn jak to jest spoko dla Ciebie to git, ale ważne żeby o tym wiedzieć.
No to u mnie te koszty budowy z góry to wszystko zleconym, albo nawet generalny wykonawca. Coś może zrobię sam, ale nie zakładam tego na tym etapie; raczej nie
  • Odpowiedz
kminię też nad w pełni indywidualnym, ale na razie pozostaję przy gotowcach


@kawalerka15k: Z perspektywy czasu widzę, że kasa na architekta to była najlepiej wydana kasa podczas całej budowy :-) Miałem w pełni indywidualny projekt ze względu na warunki (wąska działka). Niestety musisz trafić na dobrego architekta o co niestety trudno :-/

IMHO: salon im większy tym lepszy, 26m2 to nie jest duży salon, tak się wydaje ale potem się przyzwyczaisz i będzie ciasny. Kominek zajmuje dużo miejsca - na pewno więcej niż jest tam pokazane. Jak chcesz to rób taki z szybą z 3 stron, wtedy będzie wąski. Pamiętaj, że jest to też "kotłownia" w salonie - będzie się brudzić/kurzyć ale... nie wyobrażam sobie zimy bez kominka - ja uwielbiam i kolejny dom zrobił bym z kominkiem jakby się tylko dało
  • Odpowiedz
  • 1
@Tomek_tls: no w sumie z tym garażem to masz rację... kolejny argument za 31. W sensie, na razie mam i będę mieć 1 auto tak czy owak, ale wepchnąć obok tego jakiegoś SUVa to nie wiem czy w ogóle dałbym radę.
  • Odpowiedz
  • 0
@kwanty: dzięki za input. Zaczynając od architekta to tutaj mam znajomego rodziny, ogarniętego i na pewno do niego się wybiorę. Rozważę plan indywidualny, ale jak sobie coś rysowałem, to się tak naprawdę niewiele różniło od Bukowej.

Co do reszty:
Co do salonu się w pełni zgadzam, dlatego pisałem, że chciałbym min. 30m2 (jednocześnie nie potrzebuję jakiegoś super przestronnego).
Co do spiżarni to spoko, +1 by przerobić ten pokój co pisałem.
Co do wiatrołapu - szczerze to myślę, że taka wielkość styknie, a drugie drzwi wedle projektu są i tak do kotłowni (pytanie też, czy tak duża kotłownia
  • Odpowiedz
@kawalerka15k: no plus jakieś graty do ogrodu, łopaty, kosiarki, rowery, motory itd. Tego miejsca nigdy za wiele, ale z drugiej strony to drogo z metra (jak dom), więc ja będę stawiać drugi garaz, poza bryłą, 6x7, z płyty warstwowej lub blaszany tynkowany.

Z tym garażem to tylko przykład, chodzi mi o to że przypadku extradomu to bym sprawdził wymiary łóżek, kanap, szaf, stołu i innych, czy to w ogóle ma
  • Odpowiedz
ja Ci powiem, że ja nawet nie patrzę w te wszelkie wizualizacje mebli itp. tylko patrzę na plan i jak to wygląda na zewnątrz.


@kawalerka15k: Wizualizacja z meblami jest trubo istotna. Bardzo często tam jest oszustwo - meble nieproporcjonalnie malutkie, po to, żeby się wydawało, że jest dużo miejsca pomiędzy.

Tak jak napisał @Tomek_tls rzuć okiem np. na garaż. Te dwa samochody... to chyba Clio II generacji. Tak dla
kwanty - >ja Ci powiem, że ja nawet nie patrzę w te wszelkie wizualizacje mebli itp. ...

źródło: Screenshot_20240806_211205

Pobierz
  • Odpowiedz
@kwanty: z innej beczki, ile masz m2 salonu? Ja mam w projekcie 27,24m2, powiększał będę do 31-32m2 i nadal mi się to wydaje mało, ale nie chcę szaleć z kosztami. Mam na myśli salon z jadalnią, kuchnia niewliczona.
  • Odpowiedz
@kawalerka15k: Jak masz ogarniętego architekta w rodzinie to naprawdę pójdź po poradę - powiedz, że mu zapłacisz normalnie. Uważam, że warto :) Nam się nie spieszło, też mieliśmy znajomego architekta i ogromnie nam pomógł w projektowanie domu. Wszystkie jego uwagi i tipy sprawdziły się w 100% Jestem zaskoczony jak dużo jest wiedzy w projektach takiego zwykłego domu.

W kwestii dzieci, architekt powiedział nam między innymi, żeby nie budować domu "dla
kwanty - @kawalerka15k: Jak masz ogarniętego architekta w rodzinie to naprawdę pójdź ...

źródło: 33_top

Pobierz
  • Odpowiedz