Wpis z mikrobloga

Powiem wam ,że jak się czyta o odległościach w kosmosie, wielkościach obiektów kosmicznych, liczbie planet, galaktyk itp to czasami, aż człowieka bierze irytacja, że egzystencja człowieka polega na tym, że przez całe życie pracujemy, żeby mieć co jeść, gdzie mieszkać itp i umrzeć, nie mając (aktualnie) możliwości pozwiedzania świata w, którym żyjemy! Wyobraźcie sobie ile tam jest planet podobnych do naszej, ile tam jest surowców, które tu na Ziemi uczyniły by Cię najbogatszym człowiekiem na Ziemi, liczba galaktyk jest tak duża, że każdy człowiek na świecie mógłby posiadać własną wraz z miliardami planet, które by się znajdowały w tej galaktyce... i nadal by zostały wolne! A ile się tam może kryć organizmów o, których nawet byśmy nie śnili! (ʘʘ)

Dla mnie to jest tak bez sensu, że żyjemy w takim świecie, który sobie możemy jedynie pooglądać przez teleskopy a i tak wielu rzeczy się nie dowiemy!

#kosmos #wszechswiat #nauka #ciekawostki #heheszki #swiatnauki #swiat #astronomia #pracbaza
wakxam - Powiem wam ,że jak się czyta o odległościach w kosmosie, wielkościach obiekt...

źródło: strom970__FitMaxWzk3MCw2NTBd

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wakxam Odległości są tak duże że nawet napęd pozwalający podróżować z prędkością światła czyli maksymalną według znanych nam praw fizyki nie pozwoli na eksplorację kosmosu w końcu do najbliższej gwiazdy i jej układu planet mamy aż 4 lata świetlne.
  • Odpowiedz
@wakxam a co mają powiedzieć bakterie ? Żyją sobie sekundę, mniej lub więcej, dla nich kosmos to twoja dzisiejsza bułka na drugie śniadanie.
A tak serio , też mam takie przemyślenia że dobrze byłoby sięgnąć gwizd jak np w filmach o Alienie gdzie takie podróż to nie problem. Ciekawe czy coś by nas tam zaskoczyło, jakaś inna forma życia w postaci krwiożerczej bestii czy standardowo bakterii / wirusa który by nas
  • Odpowiedz
@wakxam: patrząc na ogrom wszechświata czuje sie swoją znikomość, a jednak jesteśmy w stanie dostrzec tą niewyobrażalną przestrzeń i złożoność. Ja sie czuje jakby ktoś próbował ze mnie troche zadrwić, ale nie złośliwie, tylko po to bym sie czegoś nauczył.
recesja - @wakxam: patrząc na ogrom wszechświata czuje sie swoją znikomość, a jednak ...
  • Odpowiedz
  • 35
@Larsberg: Żaden obiekt posiadający masę nie osiągnie prędkości światła, ale im bliżej tej prędkości, tym większy efekt dylatacji czasu - z perspektywy podróżników czas płynie wolniej
  • Odpowiedz
@wakxam: to wyobraź sobie jakieś ewentualnie przyszłe cywilizacje gdzie będą widzieli mniej kosmosu i nie będą wiedzieli o istnieniu rzeczy o których my wiemy dzisiaj, a jeszcze dalej, widoczność będzie ograniczona tylko do danej galaktyki i autentycznie jakaś cywilizacja może myśleć że cały wszechświat to ich galaktyka a poza nią nic nie ma. To że możemy sobie oglądac to wszystko przez teleskop, badać początki wszechświata, też jest wyjątek i to
  • Odpowiedz
@Larsberg: @fhgd Dlatego w nauce i sci-fi pokłada się nadzieję w zakrzywianiu czasoprzestrzeni i/lub Mostach Einsteina-Rosena, bo z tego co kojarzę to nie ma tam limitów odległości pomiędzy wejściem i wyjściem z takiego tunelu, dzięki czemu nie ograniczamy się do jakiejś konkretnej szybkości podróży.
  • Odpowiedz
  • 2
@Larsberg co za bzdury, ktoś tu spał na fizyce. Jeżeli zbliżysz się odpowiednio blisko do prędkości światła to za twojego życia możesz dolecieć na dowolną odległość w kosmosie.
  • Odpowiedz
@RudyZibi:

ogólnie myślenie abstrakcyjne to ślepy zaułek ewolucji


Powiedział gość z gatunku który zdominował planetę i sam musi się pilnować bo od niechcenia może wytępić dowolny inny gatunek żyjący na planecie.

Jak dla mnie myślenie abstrakcyjne wygląda na peak ewolucji.
  • Odpowiedz
@Larsberg do rozpędzenia obiektu o jakiejkolwiek masie do prędkości światła potrzeba nieskończonej energii ale zakładając, że już się udało tak rozpędzić, to przy tej prędkości czas staje w miejscu, więc będzie się dało zeksplorować cały kosmos.
  • Odpowiedz
@Larsberg: istnieje prędkość większa niż prędkość światła, jest to prędkość rozszerzania się wszechświata. Jest bodajże ponad dwukrotnie większa niż prędkość światła. podobno ma to coś wspólnego z ciemną materią która wypełnia nasz wszechświat w 77 procentach.

Żaden obiekt posiadający masę nie osiągnie prędkości światła, ale im bliżej tej prędkości, tym większy efekt dylatacji czasu - z perspektywy podróżników czas płynie wolniej


@fhgd: Podobno każdy atom we wszechświecie jest połączony i oznaczałoby to ze dałoby się teleportować informację z jednego miejsca wszechświata na inny natychmiastowo, nie wiem czy to tak działa czy to nie bujda ale ciekawe że moglibyśmy wysłać jakąś drukarkę biologiczną na inną planetę wysłać informację i terraformować ją.
I co do tej dyletacja to z perspektywy podróżnika z prędkością światła znajdziemy się gdzieś natychmiastowo co nie? Ale czy to znaczy że dla organizmu upłynie 4lata do tau centauri czy nie? Tzn czy będziemy realnie starsi? Bo mi się wydaje że tak i nie dałoby się podróżować gdziekolwiek indziej np 1000lat świetlnych dalej i
  • Odpowiedz
@Uuroboros: Nie można wysłać informacji przez splątanie kwantowe (teoria nieoznaczoności), ale można w ten sposób przekazywać klucze szyfrujące, nad czym już trwają badania. Co do podróży i dylatacji, polecam wyszukać hasło paradoks bliźniąt
  • Odpowiedz