Wpis z mikrobloga

Często na tagu #pracait wiele osób narzeka, że do zawodu IT nie ma sensu iść tylko trzeba iść na lekarza bo lekarze mają lobby i tam praca jest. W Polsce ciągle rośnie liczba czynnych lekarzy. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, że zwiększała się liczba lekarzy o ok. 2,5/3k na rok. Teraz od 2024 liczba ich powinna się zwiększać od 4k do za 7 lat 8k na rok. W 7 lat powinniśmy mieć dodatkowo 42k nowych lekarzy. 180k+42k to prawie 30% więcej niż teraz. Także teraz branża lekarska ma ostatnie żniwa potem "za dużo będzie się pchało do zawodu". Jeżeli utrzymamy ten wskaźnik to w 2030-2035 powinniśmy mieć jeden z największych współczynników lekarzy na 1000 mieszańców w całej UE.

W 2007 roku było 3213 miejsc.
W 2015 roku było 4059 miejsc.
W 2023 roku było 8388 miejsc.
W 2024 roku ma być 9 636 miejsc.

W 2015 roku było ( 163 756 lekarzy )
W 2021 roku jest ( 180 656 lekarzy )

https://obserwatorgospodarczy.pl/2023/09/15/masowa-produkcja-lekarzy-trwa-srodowisko-krytykuje-rzad/

https://demagog.org.pl/wypowiedzi/jak-zmienila-sie-liczba-miejsc-na-studiach-medycznych-na-przestrzeni-lat/

#lekarz #lekarski #pracait #praca
acpiorundc - Często na tagu #pracait wiele osób narzeka, że do zawodu IT nie ma sensu...

źródło: Liczba-miejsc-na-kierunkach-lekarskich

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@acpiorundc:

Także teraz branża lekarska ma ostatnie żniwa (...)


Tylko nam nie brakuje lekarzy a pieniędzy, udowodniono to kiedyś ściągając limity na bodajże RTG czy TK (sorry ale nie pamiętam już dokładnie tego case'a), gdzie wielomiesięczne kolejki rozładowały się w kilka tygodni.
A co do wizyt komercyjnych w tzw. praktyce prywatnej, cena za wizytę rzadko jest determinantem wyboru specjalisty więc jest pobożnym życzeniem, że spadnie.
  • Odpowiedz
  • 1
Jaki jest wniosek tego chooojowego wpisu? żaden nawet kandydat na medycynę nie popatrzy na IT chyba, że obcokrajowiec?


@ignore48: a co ma piernik do wiatraka? To Twój wpis jest nic nie wart i nie umiesz czytać ze zrozumieniem.

ciekawe jak wygląda sprawa specjalizacji bo co z tego że ogólnych bedzie nadmiar jak specjalistów nadal bedzie brakować a to głównie do nich
  • Odpowiedz
@darek-jg: jakoś mi się wierzyć nie chce xD

nawet te 7 lat nie wystarczy co napisaleś by zapełnić tą lukę jaką teraz jest. A na rynku jest przede wszystkim deficyt specjalistów, chirurgów, psychiatrów, gastrologów, nefrologów. Specjaliści się długo kształcą
  • Odpowiedz
  • 0
jakoś mi się wierzyć nie chce co on gada, nawet te 7 lat nie wystarczy co napisał, na rynku jest przede wszystkim deficyt specjalistów


@Ksiega_dusz: podałem linki aby pokazać, że to prawda jest. To dopiero początek jest zwiększania dynamicznego lekarzy. W 2021 -7 to mamy dopiero lekarzy rozpoczynających studia w 2014 roku. Dlatego poczekaj następne 7 lat to sam się przekonasz.
  • Odpowiedz
@acpiorundc:

a co ma piernik do wiatraka? To Twój wpis jest nic nie wart i nie umiesz czytać ze zrozumieniem.


To są zbyt różne predyspozycje żeby ktoś z kandydata na lekarza poszedł w IT. żyjesz w jakiejś bańce informacyjnej.
  • Odpowiedz
  • 0
Lekarza specjalisty nie zrobisz w 7 lat


@Ksiega_dusz: oczywiście, że nie zrobisz w 7 lat ale liczy się trend. W 2015 rozpoczęło studia prawie 4100 lekarzy + 7 lat masz 2022 rok + ( zazwyczaj specjalizacja trwa 4-6 lat ) => 2026-2028 od tego roku dynamicznie będzie się zwiększać liczba osób ze specjalizacją. To już zaraz. Dlatego gdzieś w okolicy 2035 będziemy mieli w kraju najwiecej lekarzy na 1000 osób
  • Odpowiedz
  • 0
To są zbyt różne predyspozycje żeby ktoś z kandydata na lekarza poszedł w IT. żyjesz w jakiejś bańce informacyjnej.


@ignore48: w którym miejscu napisałem, że kandydat na lekarza ma iść do branży IT? Wręcz przeciwnie napisałem odwrotnie. Na tagu #pracait wiele osób narzeka teraz, że nie może znaleźć pracy a tacy lekarze na dzień dobry znajdują pierwszą pracę na spokojnie. Chciałem tylko napisać, że gdzieś w okolicy 2035
  • Odpowiedz
w którym miejscu napisałem, że kandydat na lekarza ma iść do branży IT


No właśnie tego nie napisałeś, ale to wynika z tej manipulacji, którą przedstawiłeś.

Weż mnie nie wkuriaj, bo przyjadę do cb i ci n-----e minonkami.
  • Odpowiedz
Jeżeli utrzymamy ten wskaźnik to w 2030-2035 powinniśmy mieć jeden z największych współczynników lekarzy na 1000 mieszańców w całej UE.


@acpiorundc: jeżeli zostaną na miejscu i nie wyjadą za granicę.
  • Odpowiedz
@ignore48 Ujemne IQ, czy serio prostego tekstu nie możesz zrozumieć ;-;. Na rynek wejdzie xx tys nowych lekarzy, i co roku więcej się otwiera kierunków, czyli za +7 lat będzie ich więcej. Kwestią dyskusyjną jest jak napisałeś, czy wszyscy znajdą miejsce na specki, rezydentury, czy będą w ogóle pracować w medycynie, bo mogą powiedzieć nara. Ogólna tendencja ilości lekarzy jest wzrostowa od lat. Pytanie, czy będzie hajs na leczenie z NFZ.
  • Odpowiedz
  • 1
Możliwy będzie spadek stawek i emigracji tych ludzi, który za nasz hajs z podatków zapłaciliśmy.


@Gromisek: na początku rynek wykosi lekarzy-emerytów. Później zabierze się za lekarzy co robią 2-3 etaty i dyżury. Czyli lekarz będzie tylko pracował 8h. Spadnie ilość nadgodzin to w sumie nawet dobrze, że nie robisz nadgodzin a masz czasu więcej dla siebie czy rodziny. Docelowo płace muszą się urealnić czyli spaść stawki aby osoba za minimalną
  • Odpowiedz
  • 1
jeżeli zostaną na miejscu i nie wyjadą za granicę.


@GeDox: ale tak było w 2004 roku teraz mamy 2024 i inny przelicznik zagranica/Polska coraz mniej opłaca się wyjeżdżać gdziekolwiek. Nie wszyscy chcą mieszkać za granicą. W Polsce lekarz dobrze zarabia na tle społeczeństwa stać go na dużo. Jest u siebie, mówi po Polsku kupi sobie dom czy mieszkanie i jest ok.
  • Odpowiedz
@acpiorundc: Wnioskowanie zgodne z prognozami ilości gówna końskiego na ulicach Paryża. Weź pod uwagę demografię i fakt, że spora część obecnych lekarzy będzie za 7 lat będzie na emeryturze. Średni wiek lekarza, podkreślam ŚREDNI, to 50 lat! Więc będziemy szczęśliwi, jak ten przypływ uzupełni wypływ i nie spowoduje mega niedoboru, bo ilość emerytów i chorych i tak wzrośnie lawinowo.
  • Odpowiedz
@acpiorundc: jesteś pewny co do tych liczb? Roczniki idące teraz na studia mają chyba gdzieś po 300k, przy 10k miejsc na studiach to by oznaczało że 3% ludzi będzie lekarzami. To trochę p------e xD
  • Odpowiedz
ale tak było w 2004 roku teraz mamy 2024 i inny przelicznik zagranica/Polska coraz mniej opłaca się wyjeżdżać gdziekolwiek


@acpiorundc: 7k euro to chyba więcej niż 10k pln.
  • Odpowiedz
  • 2
Weź pod uwagę demografię i fakt, że spora część obecnych lekarzy będzie za 7 lat będzie na emeryturze


@arysto2011: tak wziąłem to też pod uwagę w wyliczeniach. Teraz też masz sporo emerytów, którzy są czynnymi lekarzami. Pomimo tego wszystkiego to do 2035 z aktualnym trendem będziemy mieli największą liczbę lekarzy. W ~2038 nie będzie ani jednego lekarza emeryty. W 2035 wg. demografii będzie nas w Polsce mniej o 10% więc
  • Odpowiedz