Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#antykapitalizm #praca #programowanie #programista15k #zarobki #gospodarka #psychologia

Zauważyłem ostatnio interesujący trend w wypowiedziach antykapitalistów, komunistów i innych wrogów obecnego systemu gospodarczego, rzuciło mi się to mocno w oczy czytając komentarze na wykopie.

Otóż ci antykapitaliści nabijają się z różnych osób zarabiających powyżej średniej, które przy tym nie są milionerami, jeśli te osoby kapitalizm popierają: pracowników korporacji wyciągających kilkukrotność średniej krajowej, lekarzy, programistów na JDG itd, przykładowa wypowiedź: "I tak najbardziej śmieszy jak taki chłopek programista co zarabia 20k brutto już się poczuwa i myśli, że z Elonem i jemu podobnymi to by se piątki zbijali".

Antykapitaliści sugerują, że osoby zarabiające powyżej średniej, ale dużo poniżej milionerów, są bliżej minimalnej krajowej, niż tych milionerów. Często przybiera to formę psychologicznego shamingu sugerującego, że te osoby powyżej średniej postępują wbrew swojemu interesowi.

Można się z tym zgadzać lub nie. Antykapitalista może w ten sposób chcieć przekonać ludzi do swojej sprawy. Programiści 20k faktycznie nie mają wielkiego wpływu na świat i stoją w hierarchii niżej od Bezosa. Taki wątek warto kontynuować, by zastanowić się, jakie rozwiązania wspólnie wypracować, by ograniczyć władzę wielkich korporacji i kapitału.

Problem polega na tym, że gdy dyskusja idzie w kierunku konkretnych rozwiązań dotyczących np. podatków, ten "śmieszny biedak" z kilkukrotnością średniej krajowej staje się w oczach socjalistów nagle człowiekiem zamożnym, który powinien płacić znacznie więcej do systemu i chcą oni mu zabrać znacznie więcej niż miliarderowi.

Taki człowiek, jeśli ma rozum, dostrzega wtedy sprzeczność w słowach socjalistów i rozumie, że w ich oczach jest tylko narzędziem, które oni chcą wykorzystać i nawet obawiając się nadmiernej władzy bogaczy zaczyna rozważać sojusz z nimi, by nie stracić w wyniku działań socjalistów.

Bo w istocie, mimo tego, że lekarz czy menedżer średniego szczebla nie są tak bogaci jak Gates, to ich interes nie pokrywa się z interesem najbiedniejszych. Shaming w wykonaniu socjalistów sugerujący, że tacy ludzie powyżej średniej to biedota, która działa wbrew swojemu interesowi, nie ma szans zadziałać, gdy widzi się realne propozycje tych socjalistów.

Jako człowiek zarabiający wyraźnie powyżej średniej mam informację do socjalistów.

Was dzieli brak jednej wypłaty od pracodawcy od głodu. Ja mogę dziś zrezygnować z pracy i żyć z odłożonych środków przez 10 lat. Nie jesteśmy tacy sami.

Wy nie macie zdolności kredytowej na pierwsze mieszkanie, moje lokum jest już spłacone i wolne od hipoteki. Nie jesteśmy tacy sami.

Wy w przypadku pogorszenia się sytuacji finansowej będziecie martwić się, na czym oszczędzać przy zakupach jedzenia, ja zrezygnuję z jednego wypadu wakacyjnego za granicę. Nie jesteśmy tacy sami.

Ten wpis nie ma na celu chwalenia się, ale podkreślenie różnic klasowych i brutalne zaoranie prymitywnych prób shamingu w wykonaniu socjalistów, których propozycje programowe czy podatkowe nie pokrywają się z uznawaniem takich jak ja za biedotę. Klasę średnią (czy też średnio wyższą) dzieli od klasy pracującej tyle samo co dzieli ją od multimilionerów i żadne wywoływanie poczucia wstydu tego nie zmieni.

Wasze sztuczki nie działają, nie zacznę popierać lewicy dlatego, że wyśmiewacie takich jak ja uznając za "sługusów miliarderów", dopóki nie wypracujecie konstruktywnych rozwiązań, które będą korzystne także dla takich jak ja.

Bo ja również dbam o swój interes klasowy i osobisty.



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 22
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Więcej ludzi osobiście zna jakiegoś programistę 20k, albo lekarza 30k, niż milionera, dlatego bardziej ich boli to, że taki programista 20k sobie optymalizuje podatki i cieszy się życiem, gdy taki socjalista jedyne co potrafi to brać zasiłek, albo robić hot doga w żabce, milionerzy są poza ich możliwościami rozumowania, bo nigdy czegoś takiego nie widzieli na czujki.
  • Odpowiedz
Antykapitaliści sugerują, że osoby zarabiające powyżej średniej, ale dużo poniżej milionerów, są bliżej minimalnej krajowej, niż tych milionerów.


@mirko_anonim: ale przecież jest to prawdą co do zasady - ktoś kto ma np. pensję 25k miesięcznie ale realnie nie posiada majątku (auto w leasing, mieszkanie w kredo, poduszka finansowa która nawet na 3 miesiące tego lifestylu nie starczy) ma bliżej do osoby która też nie posiada majątku tylko ten income miesięczny ma o wiele mniejszy typu 5k miesiąc

Was dzieli brak jednej wypłaty od pracodawcy od głodu. Ja mogę dziś zrezygnować z pracy i żyć z odłożonych środków przez 10 lat. Nie jesteśmy tacy
  • Odpowiedz
Was dzieli brak jednej wypłaty od pracodawcy od głodu. Ja mogę dziś zrezygnować z pracy i żyć z odłożonych środków przez 10 lat. Nie jesteśmy tacy sami.


Wy nie macie zdolności kredytowej na pierwsze mieszkanie, moje lokum jest już spłacone i wolne od hipoteki. Nie jesteśmy tacy sami.


Wy w przypadku pogorszenia się sytuacji finansowej będziecie martwić się, na czym oszczędzać przy zakupach jedzenia, ja zrezygnuję z jednego wypadu wakacyjnego za granicę.
  • Odpowiedz
@Dietetyq: chciałbym dopytać o to

Bo jak masz luźne 1kk w assetach żeby se 10 lat bumelować to raczej już bliżej jesteś tego "milionera" niż kto jest przedsiębiorczy ale inwestuje w rozwój swojej małej firemki, albo programisty na 3 etatach co dopiero się dorabia.


Większość programistów 25k netto na fakturze jakich znam już mają spłacone domy o wartości ponad 1kk, czy ty uważasz że 1 kk wystarcza na 10 lat?
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:

Bo w istocie, mimo tego, że lekarz czy menedżer średniego szczebla nie są tak bogaci jak Gates, to ich interes nie pokrywa się z interesem najbiedniejszych.


długoterminowo jest, kapitalizm zniszczy planetę oraz społeczeństwo - wzrośnie bezdomność i przestępczość to też przełoży się na życia takich ludzi, spadająca stopa zysku dogoni kapitał i cięcia kosztów dotkną też takich
  • Odpowiedz
dopóki nie wypracujecie konstruktywnych rozwiązań, które będą korzystne także dla takich jak ja.


@mirko_anonim: ale takich nie ma i nie będzie xD

Według danych GUS około 10% Polaków zarabia powyżej 6 tys. zł brutto, natomiast około 7% może pochwalić się zarobkami powyżej 14 tys. zł brutto.

Jak wynika bowiem z raportu Sedlak&Sedlak aż 12% Polaków zarabia powyżej 10 i 14 tys. zł brutto. Jednocześnie ekspert zauważa, że większa część osób z tak wysokimi zarobkami, to tak naprawdę specjaliści zajmujący bardzo wysokie stanowiska zarządzające, a osiągane na nich wynagrodzenia znacznie przewyższają granicę 10
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: to jest zwykłe dziel i rządź - napędza się na siebie dwie niższe warstwy społeczne, a prawdziwi bogacze spekulują już wszystkim co wpływa na normalne spokojne życie - energią, domami/mieszkaniami, jedzeniem.
Czy kapitalizm jest zły? U swych początków nie był, ale stał się w momencie gdy pieniądz można produkować z powietrza. Bo kto umie ten skorzysta, a 99% populacji traci.

Cały czas jest tak jak w starożytności i średniowieczu,
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: wielu programistow od spadku klasowego dzieli jeden silny kryzys w branzy lub ciezka choroba. Programisci padaja ofiara wyzysku, bo nigdy nie zaplaci sie im analogicznie do tego jaka wartosc daja firmie. Itp. Lekarze maja lepiej, ale tez sa niuanse.
  • Odpowiedz
chyba masz odklejkę od czytania reddita, bo na moje to żadna partia lewicowa nic takiego nie próbuje robić, zwyczajnie realne upper middle class to nie jest jej target wyborczy


@Dietetyq: razem chce podnieść socjal i pieniążki za darmoszkę. Jak to chcesz zrobić bez podnoszenia podatków lub zabrania komuś?
  • Odpowiedz
: razem chce podnieść socjal i pieniążki za darmoszkę. Jak to chcesz zrobić bez podnoszenia podatków lub zabrania komuś?


@MajorKusiol: wyraźnie napisałem, że tacy ludzie jak OP to nie jest target wyborczy takich partii - ta partia NIE CHCE PRZEKONYWAĆ ludzi jak OP do głosowania na nich, oni co najwyżej chcą ich wydrenować to się zgadza

ale OP pisze jakoby tego typu partie miały kierować jakąkolwiek ofertę do niego -
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 1
Anonim (nie OP): @Dietetyq:

chyba masz odklejkę od czytania reddita, bo na moje to żadna partia lewicowa nic takiego nie próbuje robić, zwyczajnie realne upper middle class to nie jest jej target wyborczy


OP here, nie mam odklejki od czytania reddita i zgadzam się z tym,
  • Odpowiedz