Wpis z mikrobloga

Jak jechałem do pracy widziałem samochód na dyplomatycznych numerach i zacząłem się zastanawiać- zna ktoś kogoś kto miał jakąś stłuczkę z takim samochodem? Na pewno muszą mieć OC no ale jednak mogą sobie odjechać z miejsca zdarzenia i policja musiałaby pisać do MSZ żeby cokolwiek załatwić. Czy ktoś może się wypowiedzieć na ten temat? #samochody #prawo i #warszawa bo tu są wszystkie ambasady
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak jechałem do pracy widziałem samochód na dyplomatycznych numerach i zacząłem się zastanawiać- zna ktoś kogoś kto miał jakąś stłuczkę z takim samochodem? Na pewno muszą mieć OC no ale jednak mogą sobie odjechać z miejsca zdarzenia i policja musiałaby pisać do MSZ żeby cokolwiek załatwić. Czy ktoś może się wypowiedzieć na ten temat?


@zurawinazmusztarda: nic nie muszą. #!$%@? dyplomata może Ci dziecko na pasach zabić, a policja może jedynie
  • Odpowiedz
@zurawinazmusztarda: ewentualna sprawa karna zostanie umorzona na podstawie art. 17 § 1 pkt 8 w zw. z art. 578 k.p.k. ze względu na immunitet dyplomatyczny. Ale o odszkodowanie można walczyć na drodze cywilnej. Orzecznictwo polskie dopuszcza pozwanie obcego kraju przed polskim sądem np. wyroki SN I CSK 45/18, I CK 380/02 czy I PKN 562/99. Oczywiście dochodzi kwestia egzekucji takiego wyroku, ale tu się nie wypowiem.
  • Odpowiedz