Wpis z mikrobloga

W czwartek składałem do banku dyspozycje wypłaty kredytu deweloperowi na 500k. Numer konta na który ma być zrobiony przelew wpisywałem na kartce ręcznie i kurde przez weekend miałem takie schizy że co jeśli pomyliłem się w numerze konta bo nie sprawdziłem dokładnie i przelew poszedł gdzieś indziej. Jakie są procedury w takim przypadku? Dzisiaj dostałem potwierdzenie od dewelopera że przelew dotarł, ale co jeśli bym się faktycznie pomylił i przelew poszedłby do losowej osoby? Łatwo to odkręcić potem, czy trzeba iść do sprawy dla reportera? Ktoś może pracuję w bankowości lub przy kredytach i spotkał się z taką sytuacją?
#kredythipoteczny #banki
  • 12
  • Odpowiedz
@siaomilepszy: ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zgłaszasz do banku, bank zwraca się do banku odbiorcy żeby tamten ładnie poprosił odbiorcę żeby oddał. W większości przypadków przestraszony konsekwencjami odbiorca oddaje. Ale im większa suma tym większa pokusa. Odbiorca oddać nie musi dobrowolnie i wtedy musisz iść do sądu. A jak sprawa jest w polskim sądzie to różnie może być xD Od znajomego słyszałem o omyłkowym przelewie na konto
  • Odpowiedz
  • 1
@DeoLawson: a w sumie ciekawe ile numerów kont jest faktycznie przypisane do ludzi/firm. Bo jak pomyślisz jedną cyfre to jest jakaś szansa że ten numer konta nie jest jeszcze przypisany do żadnej osoby. Wtedy ten przelew po prostu nie wyjdzie z banku? Czy co się wtedy dzieje? Bo może się okazać że nawet w razie pomyłki prawdopodobnie trafisz na numer niczyji i przelew nie wyjdzie
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol: a czyli w praktyce jak ktoś się pomyli w jednej cyfrze to taki przelew nie wyjdzie bo numer konta będzie błędny i mała jest szansa żeby przez przypadek trafić jakiś inny numer konta, który jest przypisany do kogoś innego?
  • Odpowiedz
@siaomilepszy: Tak, spróbuj sobie w bankowości internetowej wysłać przelew na przykład na 1 grosz ze zmienioną jedną cyfrą rachunku. Otrzymasz informacje o błędnym numerze rachunku.
  • Odpowiedz
@siaomilepszy: Jak numer jest nieistniejący to przelew wróci. W większości przypadków jak pomylisz jedna cyfrę to numer będzie nieistniejący, czasem może się zdarzyć przy jakiejś zamianie miejsc konkretnych cyfr że numer przejdzie i wtedy jest lipa ale najczęstszy przypadek to chyba po prostu przelew do złej osoby z listy wcześniejszych przelewów.
  • Odpowiedz
  • 1
@siaomilepszy @picipolo Super, że przelew poszedł na właściwy numer 🙂. A co się dzieje, jeśli przelew idzie na błędny numer konta? Jeśli takiego rachunku nie ma lub został zamknięty, to w ciągu kilku dni pieniądze wracają na rachunek nadawcy. Większy problem może być, gdy rachunek na który wysłano pieniądze należy do innej osoby. Wtedy za pośrednictwem banku odbiorcy, zwracamy się do właściciela konta o o zwrot pieniędzy. Jeśli jest uczciw
  • Odpowiedz