Wpis z mikrobloga

Czy miał ktoś z Was nieprzyjemności z miana korzystania z Ryczałtu 8.5% w branży IT? Słyszałem, że niekiedy trzeba mieć interpretację na piśmie, że można z niego korzystać i zastanawiam się, czy warto się w to ładować, czy po prostu pójść już w to 12% i stracić to 3,5%, a mieć czystą głowe.

#podatki #it #praca #pracbaza #pieniadze #b2b #jdg #dzialalnoscgospodarcza #informatyka #programowanie #devops
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Yakooo: jak w każdej kwestii podatkowej - spokój cenniejszy pieniędzy. Chyba że zarabiasz tyle, że te 3,5% jest na tyle dużo, że warto się użerać, ale podejrzewam że wtedy nie pytałbyś o to na wykopie, tylko miał profesjonalnego doradcę albo księgową ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Yakooo moja księgowa powiedziała od razu ze ten 8.5% nie dla JDG (w sensie takiego zwyklego b2b jak ja mam), ale jak się upre to mogę mieć 8.5% tylko już nie będzie mnie prowadzić bo ona nie ma ochoty później sie z US użerać.
Ps. Ufam księgowej bardziej niż dziewczynie.
  • Odpowiedz
  • 1
@slawek887: Zakładam dopiero JDG i zaczynam kontrakt za kilka tygodni. Pieniądze rzędu nastu tysięcy, wydaje mi się więc, że jednak te 3,5% sobie odpuszczę, jeśli ma mi to zagwarantować spokój :)

ps. Rozmowę z firmą, która będzie mnie prowadzić, będę mieć w następnym tygodniu - dlatego zbieram sobie jakieś informację o jakich można z nimi podyskutować.
  • Odpowiedz
@Yakooo: jestem na ryczałcie 8,5% jako tester manualny, po prostu ani w umowie ani na fakturach nie przyznaję się że robię coś innego niż testy manualne i jak ci to sprawdzą? Nigdy nie miałem żadnej kontroli jak coś.
  • Odpowiedz
@Yakooo no i w czym problem zdobyć te interpretacje, i na spokojnie korzystać z 8,5%? Jak samemu nie potrafisz to dowolny radca prawny za tysiaka ci to ogarnie
  • Odpowiedz
@Yakooo: trzeba mieć dobrze napisaną interpelacje, wszystko zgodne ze stanem faktycznym, inaczej jedna wielka niewiadoma.

@Kouros: taki za tysiaka to ci ogarnie nic nie znaczący świstek, który US podważy przy pierwszej lepszej kontroli. Uzyskanie właściwej interpelacji to często się kończy obecnie w sądzie.
  • Odpowiedz
@Yakooo: Interpretacje podatkowa mozna zrobic na wszystko, gorzej jak okaze sie, ze sie nie pokrywa czesciowo z tym co wyjdzie w trakcie dochodzenia/kontroli :) A zwrot podatku z 5 lat do tyłu + grzywna moze zapiec.
  • Odpowiedz
Pieniądze rzędu nastu tysięcy

@Yakooo: do kilkunastu tysięcy możesz łapać się na zwolnienie z vat. pamiętaj o tym, że ryczałt 8.5% (gdy jest to doradztwo/ pomoc techniczna) uniemożliwia zwolnienie z VAT
  • Odpowiedz
@Yakooo: Byłem na 12%, zmieniłem w tamtym roku na 8,5%. Też się cykałem i dalej trochę cykam, ale każdy w moim zespole na tym siedzi od początku polskiego sradu i nikt do tej pory nie miał żadnych problemów. Najwyżej oddam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
  • Odpowiedz
@Yakooo:

Słyszałem, że niekiedy trzeba mieć interpretację na piśmie, że można z niego korzystać

To źle słyszałeś XD można uzyskać indywidualną interpretację jeśli boisz się że możesz nie przejść kontroli i chcesz spać spokojnie. W żadnym wypadku nie jest to 'wymagane'

czy warto się w
  • Odpowiedz