Wpis z mikrobloga

Wiele ziaren da się ładnie uprażyć (mmm prażony ryż), ale ja poszukuję takich które nadają się na popcorn (poza kukurydzą). Tj. mam maszynkę do popcornu żeby robić go beztłuszczowo, a do niej potrzeba ziarenek które robią POP, tj. spuchną i wyrzucą z wnętrza białkowo-skrobiowową masę.
Chwile googlałem i jedyne co znalazłem to krótki filmik gdzie koleś sprawdzał czy ziarno się spali, upraży czy może zrobi pop i sorgo wygląda na to że się nadaje.

Czy znacie jakieś inne rośliny których ziarna mają zdolność do ekspandowania? Zakładam że powinny mieć odpowiednią zawartość wody i skrobi. Generalnie potrzeba nam ziarna z dużym bielmem i gęstym upakowanie włókien celulozy w łupinach (lepiej przewodzą ciepło i dłużej będą stawiać opór przed pęknięciem)
Może też ktoś ma doświadczenie z sorgo by upewnić mnie że ono się nada?

#popcorn #kukurydza #sorgo #botanika #biologia #ziarno #rolnictwo #pomocy #kiciochpyta

Jak już tak o popcornie mowa to dodam w ramach ciekawostki, że to baaardzo stara potrawa:

według odkryć archeologicznych na terenach obecnego Meksyku, prażenie kukurydzy mogło być jednym z pierwszych sposobów jej przyrządzania. Prażenie kukurydzy było znane także wśród Azteków, Inków i innych plemion Indian północnoamerykańskich. Na stanowiskach archeologicznych w Peru znaleziono resztki prażonej kukurydzy z 4700 roku p.n.e.


#ciekawostki #ciekawostkiantrosa

PS na zdjęciu popcorn z sorgo właśnie
antros - Wiele ziaren da się ładnie uprażyć (mmm prażony ryż), ale ja poszukuję takic...

źródło: Popcorn-Sorghum-14-scaled

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@antros mialem kiedyś jakis taki kubek do mikrofali, że pozwalał robic popkorn beztłuszczowo. Niby fajnie, ale nie dało się tego popkornu posolić, bo się ta sól nie trzymała na ziarenkach i całość lądowała na dnie. Zakładam, że to przez brak tłuszczu. Jak robisz tą maszyną to też tak jest?
  • Odpowiedz
@j557: tez mam maszyne do robienia popcornu. kup olej w sprayu i popsikaj delikatnie przed posoleniem. na pewno uzyjesz duzo mniej tluszczu niz podczas prazenia na patelni
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@j557: jak kupuje popcorn np. w kinie też mam sól na dnie, skoro masz inne doświadczenia chyab zawsze bierzesz jakiś cały maślany, tak czy siak odpowiadając na twoje pytanie to popcorn bez tłuszczu jest suchutki nie lepi się do niczego więc jak posypiesz solą to troche w zakamarkach zostanie, ale cześć spadnie
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@pra_bart: z tego co się przyglądałem większość ma bardzo zbliżoną konstrukcję (rura z grzałka i nawiewem) i te za 100-250 różnią się od tych za 80 desingiem, nie polecam żadnej konkretnej bo nie prowadziłem szerokozakrojonych testów :), ja mam od Camry które w sumie wygląda jak to od BLAUPUNKTu i sobie chwalę, zium 2,5 minutki i już,
antros - @pra_bart: z tego co się przyglądałem większość ma bardzo zbliżoną konstrukc...

źródło: i-camry-cr-4458

Pobierz
  • Odpowiedz
@antros ja przed posoleniem pryskam oliwą z oliwek (spryskiwacz mam taki jak na focie) , a soli używam bardzo drobno zmielonej (w młynku do kawy albo blenderem - tylko z blenderem trzeba uważać żeby nie spalić). Sól tak zmielona jest drobna jak cukier puder, więc dużo lepiej się trzyma popcornu, a oliwa jeszcze bardziej w tym pomaga, wystarczy naprawdę odrobinę prysnąć (dwa, trzy psiknięcia na michę popcornu). Uwielbiam bardzo słony popcorn
Jogibabu - @antros ja przed posoleniem pryskam oliwą z oliwek (spryskiwacz mam taki j...

źródło: 1000014055

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 2
@Jogibabu: ja niczego nie używam, chce właśnie zdrowo bez soli i bez tłuszczu, a do tego jako przekąska do planszówek więc nie mogą być tłuste by mi współgracze nie brudzi komponentów gry :P
  • Odpowiedz
@antros a, pewnie niewłaściwej osobie odpowiedziałem ¯\(ツ)/¯ Ktoś tam na górze pisał coś o soli.

Jezus Marian... Niesłony popcorn... To byłaby dla mnie tortura 🤣
  • Odpowiedz