Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #gielda #nbp
Glapa bredzi ze obnizek nie bedzie przed 2026
PKB slabo, eksport slabo, zatrudnienie spada, inflacja i inflacja bazowa nisko, a ten #!$%@?, ze nie bedzie ciac przez kolejne 18 miesiecy
Nie wiem czy jest zwyklym debilem czy pisowskim partyjnym kacykiem chcacym zaszkodzic rzadowi przy okazji zubozajac narod.
  • 23
  • Odpowiedz
Nie do końca. Jerome Powel (szef Fedu) i Jamie Diamond (Szef JP Morgana) też przebąkiwali coś o drugim odbiciu inflacji w okolicach 2025 roku - stany stopy na dolarze trzymają.

To jest bieżąca projekcja inflacji przez NBP przy założeniu utrzymania stóp (w 2025 mamy odbitkę).

Ja spodziewałem się obniżek pod koniec 2025 ale wychodzi na to, że wysokie stopy zostaną z nami na dłużej.
iamjashin - Nie do końca. Jerome Powel (szef Fedu) i Jamie Diamond (Szef JP Morgana) ...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 180
@151346136: Bramka numer 2. Pamiętam jak dziś jak za PiSu mówił, że dodatnie realne stopy procentowe to jest overkill, wariactwo, duszenie, zamrażanie gospodarki. Po wyborach natomiast nagle się mu odmieniło i już mówił, że dodatnie realne stopy są dobre, wręcz wskazane w rozważnej polityce monetarnej ( ͡° ͜ʖ ͡°) (żeby nie było to też debil i to najgorszy typ bo z #!$%@? ego, ale jednak w
  • Odpowiedz
  • 1
Nie do końca. Jerome Powel (szef Fedu) i Jamie Diamond (Szef JP Morgana) też przebąkiwali coś o drugim odbiciu inflacji w okolicach 2025 roku - stany stopy na dolarze trzymają.


@iamjashin: poproswze zrodlo tych wypowiedzi
JPow mowi, ze jest prgres w walce z inflacja, ze obecnie bardziej skupiaja sie na rynku pracy niz na inflacji. Czyli ze sa skrzywieni w strone luzowania. nie mowi konkretnych dat, ale SEP wyraznie mowi o 1-2 cieciach w tym roku i kilku kolejnych w przyszlym.

To jest bieżąca projekcja inflacji przez NBP przy założeniu utrzymania stóp (w 2025
  • Odpowiedz
@kdgc: Wtedy cały świat leciał na realnie ujemnych stopach. Obecnie praktycznie wszyscy poza nielicznymi wyjątkami trzymają dodanie.

https://wolfstreet.com/2024/04/08/what-jamie-dimon-said-about-long-term-inflation-fed-interest-rates-2-to-8-or-even-more-and-qe-qt/
https://eu.usatoday.com/story/money/2024/07/02/fed-powell-waits-rate-cuts-inflation-data/74276517007/

Nie mogę znaleźć teraz z jakiegoś powodu tych wypowiedzi o "second wave". Może oni użyli odrobinę innego słownictwa ale przesłanie było takie, że obniżka może bardzo szybko zaowocować drugą falą, która pojawi się prawdopodobnie nawet bez niej.
  • Odpowiedz
@151346136: Mówił, że nie będzie podwyżek. Wszystko zależy od tego czy będzie recesja. Jeżeli tak to inflacja w dół, stopy w dół. Chyba, że dojdzie duża wojna wtedy zapewne przejściowa stagflacja bo energia w górę.
  • Odpowiedz
  • 17
@iamjashin: Tak zgadza się, ale ja mówię o czasach tak z 6-12 msc przed wyborami(wtedy prawie wszyscy mieli już dodatnie, a my dalej ujemne i jaszczomp ewidentnie nie miał zamiaru wychodzić na plus w przypadku wygranej PiS. Nawet dowalił przecież przedwyborczą obniżkę żeby pokazać sukces w walce z inflacją.(Co jest absolutnie nie do pomyślenia bo np. teraz w USA miesiące okołowyborcze są wykluczane w kwestii cięcia i podnoszenia stóp, żeby
  • Odpowiedz
  • 5
przesłanie było takie, że obniżka może bardzo szybko zaowocować drugą falą, która pojawi się prawdopodobnie nawet bez niej


@iamjashin: to juz sobie sam dopowiadasz, bo nic takiego nie bylo mowione, a sledze co mowia

poza tym, to co mowili 3 miesiace temu jak faktycznie byl epizod reflacyjny rozni sie od tego jaka jest narracja obecnie, a Glapa gada te kocopoly obecnie.
W tym momencie Fed wyraznie sygnalizuje ciecia i zwraca uwage na rynek pracy a nie inflacje. Sciezka ciec jest w SEP i to pewnie zbyt konserwatywna i bedzie rewidowana
  • Odpowiedz
Pamiętam jak dziś jak za PiSu mówił, że dodatnie realne stopy procentowe to jest overkill, wariactwo, duszenie, zamrażanie gospodarki. Po wyborach natomiast nagle się mu odmieniło i już mówił, że dodatnie realne stopy są dobre, wręcz wskazane w rozważnej polityce monetarnej ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@kdgc: tak tylko wtedy była nagła inflacja wywołana wojną i covidem, jak ty sobie to wyborazałeś #!$%@?ć referencyjną stopę procentową powyżej
  • Odpowiedz
@zeszyt-w-kratke: Dupa, a nie covid i wojna. To mógł przyjąć inną strategię i ścieżkę dla stóp to by tak mu nie #!$%@?ło górki. A ten idiota raz się porównuje do Niemiec i do Francji jak mu wygodnie w mówieniu o wzroście a raz do Łotwy i Estonii jak mu wygodnie w mówieniu o inflacji. Jakoś większości się wtedy udało wyjść na plus, a nam jakoś nie. Już nie będę wspominał,
  • Odpowiedz
@151346136: Glapa ( i cała RPP) ma ten problem, że my wciąż siedzimy na Tarczach na energię i (chyba żywność). Więc mamy takie gówienko w papierku do odpakowania w postaci kilku procent inflacji - inne gospodarki już tego nie mają.

Zobacz sobie tą projekcje
iamjashin - @151346136: Glapa ( i cała RPP) ma ten problem, że my wciąż siedzimy na T...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 2
Glapa ( i cała RPP) ma ten problem, że my wciąż siedzimy na Tarczach na energię i (chyba żywność). Więc mamy takie gówienko w papierku do odpakowania w postaci kilku procent inflacji - inne gospodarki już tego nie mają.


Zobacz sobie tą projekcje


@iamjashin
  • Odpowiedz
@kdgc: dawaj pisz, ja chcę wiedzieć z czego ma wynikać ta druga fala inflacji przy dodatnich stopach, bo to mnie ciekawi. Odmrażanie vatow i dopłat do energii czy jest jakiś mechanizm ekonomiczny ciekawy którego nie znam?
  • Odpowiedz
@151346136: przecież on gadał, bodajże przed covidem, że nie będzie podwyżek stóp "bo to był by szkolny błąd" aż inflację wywaliło i do tej pory z nią się nie możemy uporać. Więc o czym tu pisać
  • Odpowiedz