Wpis z mikrobloga

Absolutnie nienawidzę developerskiej architektury. Dużo osób uważa że jedyny problem patodeweloperki to jakieś "mikroapartamenty" czy bloki stojące kilka metrów od siebie, ale sorry, większość tych osiedli jest tak brzydka że nawet jakby bloki stały w rozsądnych odległościach to nadal byłyby straszne. PRLowskie bloki (nie licząc socrealizmu i paru modernistycznych projektów) może i nie były ładne, ale ich największą wadą była nuda i powtarzalność. Natomiast współczesna deweloperka jest totalnie chaotyczna, balkony czy okna w jakichś losowych miejscach, zero nie mówię że już jakiejś symetrii, ale nawet kompozycji. Większość bloków sprawia wrażenie totalnego chaosu, aż boli patrzeć na coś takiego.

#architektura #budownictwo #patodeweloperka #deweloperka #takaprawda
Fennrir - Absolutnie nienawidzę developerskiej architektury. Dużo osób uważa że jedyn...

źródło: atal-nowe-zerniki-wroclaw-1

Pobierz
  • 78
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 152
Tradycyjna architektura uważała symetrię za przejaw doskonałości więc większość historycznych budynków jest symetryczna (lub prawie symetryczna). Modernizm może i odszedł od paradygmatu symetryczności, ale nadal miał pewne powtarzalne elementy (jako przykład też dam polską realizację, przykładowo na zdjęciu katowicki Zenit). Natomiast współczesna architektura to jest najbardziej antyludzkie gówno jakie istnieje, może to brzmi autystycznie, ale brak jakiegoś powtarzalnego wzoru w budynkach źle działa na psychikę.
Fennrir - Tradycyjna architektura uważała symetrię za przejaw doskonałości więc więks...

źródło: Dom_towarowy_Zenit_173230_Fotopolska-Eu

Pobierz
  • Odpowiedz
@Fennrir: za X lat nasi potomkowie (w sensie nie wykopków bo oni się nie rozmnożą) będą patrzeć na te budynki tak jak my patrzymy na architekturę z lat 90 i 00 i się będą zastanawiać czy nasze gusta się z #!$%@? na głowę nie zamieniły.

Oczywiście podobnie my mamy też z wielką płytą, ale tam nie było aż takie kiczu jak w 90 i 00
  • Odpowiedz
@Fennrir: z daleka to wygląda jak brutalizm. Zdominować przestrzeń, bo architekt ma w d... otoczenie.
@Fennrir hmm, w Wiedniu jest taki budynek to nie ma jednej linii prostej. A modernizm też miał swoje odloty. I jeszcze brutalizm, za to powinno być biczowanie. Pakowanie kloców gdzie popadnie.
  • Odpowiedz
  • 23
@Rasteris
Modernizm też miał swoje odloty, ale nadal trzymał się jakichś zasad kompozycji. Brutalizm to akurat nie jest konkretny styl tylko technika budowania z gołego betonu (choć generalnie to był modernizm). Ale mimo wszystko nawet budynki brutalistyczne nie były aż tak chaotyczne. Taki nie wiem, Hotel Forum się może podobać lub nie, ale ma jakąś powtarzalną kompozycję, natomiast developerka u góry to jest totalny chaos, każde piętro ma inny układ okien.
Fennrir - @Rasteris
Modernizm też miał swoje odloty, ale nadal trzymał się jakichś za...

źródło: Hotel_Forum_Krak%C3%B3w

Pobierz
  • Odpowiedz
@Fennrir: O tak. A najgorsze są te okna od podłogi do sufitu. Mieszkałem na takim osiedlu kilka lat i nie dość, że masz takie okna, to jeszcze są one np. z boku pokoju, przez co przez 3/4 dnia masz ciemnicę i nie jesteś w stanie tak ustawić mebli, żeby coś nie wystawało przy tym oknie. Zamiast zrobić jedno na środku z parapetem, to wymyślili takie coś i dosłownie wszędzie to
  • Odpowiedz
  • 16
@Fennrir wygląd wyglądem ale te budynki są po prostu niepraktyczne xd wymagają dostosowania się człowieka do budynku a nie odwrotnie przez co mamy jednostronne mieszkania pozbawione jakiegokolwiek ruchu powietrza, idiotyczne układy mieszkań i mikro kuchnie typu aneks
  • Odpowiedz
  • 5
hmm, w Wiedniu jest taki budynek to nie ma jednej linii prostej.

@Rasteris:
Hundertwasserhaus? To jeszcze ujdzie, może i chaotyczne, ale ogólny motyw organiczny i drzewa jakoś ten budynek ratują. No i stoi z daleka od ścisłej starówki. Bardziej we Wiedniu mnie boli Haas Haus, to paskudztwo postawiono w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej katedry św. Szczepana xD
https://pl.wikipedia.org/wiki/Haas-Haus
Fennrir - >hmm, w Wiedniu jest taki budynek to nie ma jednej linii prostej.
@Rasteris...

źródło: Wien_-_Haas-Haus_%283%29

Pobierz
  • Odpowiedz
@Fennrir: mnie to teraz wkurza moda na łączenie w elewacji brązu z czarnym. Nijak to nie pasuje do siebie, tak samo jak ceglany kolor do czarnego. A tluką tego sporo.
@Sathanas_Gloriam jednostronne mieszkania to od zawsze w blokach. Całe Za Żelazną Bramą jest takie. Gomułkowskie też takie były i długo wymieniać. Jeśli na klatce schodowej masz więcej niż dwa mieszkania na piętrze to nie da się inaczej. A klatka
  • Odpowiedz
@Sathanas_Gloriam powierzchnia okna musi pozostawać w relacji z powierzchnią podłogi pomieszczenia, nie pamiętam dokładnie jak to było. Ale mi akurat podobają się okna do podłogi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@Rasteris:
Ja mieszkałem akurat kiedyś w gomułkowskim bloku i okna wychodziły na obie strony budynku. Aczkolwiek na klatce były więcej niż 2 mieszkania więc siłą rzeczy część mieszkań musiała być tylko w jednym kierunku.
  • Odpowiedz
@Fennrir: oj Mireczku jak ja się z Tobą zgadzam. Moim zdaniem problem jest w tym, że o nowych inwestycjach i ich kształcie decyduje wąskie grono ludzi którzy widzą tylko potencjalny zarobek i uzysk z działki. Kiedyś było lepiej - fakt. Architektura od czasów powojennych była w rękach państwa i nikt nie mógł sobie pozwolić na dowolność w kwestiach projektowych. Planiści i urbaniści realizowali rozwiązania zawsze myśląc o użytkownikach. Nawet nie
  • Odpowiedz
  • 2
@9nieszczesc:
Też siłą rzeczy wynikało to z tego że wielka płyta była prefabrykowana, więc budynki musiały być powtarzalne i nie dało się odwalać większych dziwactw w projektach. Ale patrząc na tego typu chaotyczny developerski syf to może i lepiej. Natomiast nie wiem jak stawianie udziwnionych budynków ma się przekładać na większy zarobek, ogółowi społeczeństwa się takie brzydkie kurniki podobają czy jak?
  • Odpowiedz
@9nieszczesc: wcale nie było tak rózowo z realizacją potrzeb. Bloki bez lokali usługowych. Poroniony pomysł Gomułki, że jedna łazienka na 2 mieszkania, w ostatniej chwili to odkręcali i łazienki miniaturowe. No i wtedy ziemia była tania. Teraz w mieście każdy kawałek gruntu to potężna kasa. Do tego stare budynki bez miejsc parkingowych. Bo samochodami to poruszają się tylko wybrani przedstawiciele władzy ludowej.
  • Odpowiedz
@Asterling: że musisz dalej zasuwać. A to były całe osiedla z jednym sklepem i jednym kioskiem. Latem to może i przyjemnie się przejść, a teraz idź kawał po zakupy jak pada zimny deszcz.
  • Odpowiedz
@Rasteris To ja osobiście wolę się przejść niż na parterze mieć jakiś sklep co spowoduje że od rana do nocy będą kręcić się ludzie albo hałasować ciężarówki z dostawą
  • Odpowiedz