Wpis z mikrobloga

Mireczki, majster na mieszkaniu położył mi skrętkę dokładnie tą:
Kabel U/UTP kat.6 PVC Eca 4x2x24AWG

Niby miała być lepsza, ale jak teraz czytam sobie komentarze pod pepperkiem:
Kabel sieciowyPatchcord U/UTP 5e Neku RJ45 / RJ45 40 m szary to kabel powinien:
- w ścianie być miedziany, a nie miedziowany, czy aluminiowy
- w ścianie być sztywny, a nie "linka", a dopiero od gniazdka do komputera patchcord
- być ekranowany, a sam ekran + keyston uziemić
- do domu starczy porządny kabel cat 5e

Zgadzacie się z wszystkimi tymi twierdzeniami? Na obecnym mieszkaniu mam nieekranowaną linkę, nic nieuziemione, tak że myślę jak poprawić sytuację w kolejnym mieszkaniu.

#rj45 #sieci #siecikomputerowe #internet #router #routery #wifi #pc #pcmasterrace #komputer #komputery #pytanie #pytaniedoeksperta #majsterkowanie #diy #technologia #mieszkanie #remont #remontmieszkania #remontujzwykopem #elektryka #elektronika
  • 16
  • Odpowiedz
@becvvv: krótko, jak odległości do 30-35m to dobry miedziany kabel kat 6, jak większe to 6a. Reszta praktycznie nie powinna zrobić ci żadnej różnicy. Obsluzy to 10gbit i wsio. Jak chcesz szybciej to światłowód od razu kładz.
  • Odpowiedz
@becvvv: -przewód masz miedziany więc git,
-taki też masz bo każda żyła jest "sztywna",
-w instalacji domowej nie będzie takich zakłóceń jak na fabryce, przy przewodach od pracujących silników itp - da radę bez ekranu spokojnie,
-no im większa kategoria tym lepiej na przyszłość przecież
  • Odpowiedz
@becvvv: ja to się nie znam za bardzo... ale u mnie idą skrętki razem z elektryką, przez korytarz do pokoi dzieci to idzie sporo takich kabli pod sufitem, problemów nie ma.
  • Odpowiedz
- w ścianie być miedziany, a nie miedziowany, czy aluminiowy

- w ścianie być sztywny, a nie "linka", a dopiero od gniazdka do komputera patchcord


@becvvv: tu się zgadza.

- do domu starczy porządny kabel
  • Odpowiedz
@becvvv: patchcordy nawet jeszcze bardziej muszą być miedziane, bo to one najczęściej są ruszane. Aluminiowych patchcordów szczerze mówiąc nie widziałem, ale z miedziowanego żelaza niestety bywają. Tu zwykle wystarczy nie kupować tych najtańszych.
  • Odpowiedz
  • 0
@becvvv
Ten kabel jest dość kiepski, może być problem z zapięciem się na 1000 BASE-T.

Co do braku ekranu, to w domu rzadko jest to problem (gorszy jest brak lub nieprawidłowe uziemienie kabla ekranowanego).

Jeżeli chodzi o o kategorię, to w domu dajesz albo Cat 5E, albo Cat 6A (a jak masz dużo kasy to Cat 7A, gdzie masz do 100 Gbps). Kategoria 8 ma limit długość do 36
  • Odpowiedz
  • 0
@becvvv
W firmie w której kiedyś robiłem, szef janusz biznesu, kupił taki na instalację u klienta. Skończyło się wymianą całego okablowania (kilka kilometrów kabla poszło do śmieci).
  • Odpowiedz
  • 0
@becvvv
Nie zapinało się na 1 Gbit, a jak gdzieś udało się uzyskać link (np. na 100 Mbps), to transfery były w kilobajtach. Ale to przy krótkich odległościach od switcha.
  • Odpowiedz
@becvvv
Na ile się zestawi link, to pokaże sam system. U mnie potrafiło pokazać, że kabel odłączony, bo karta nie była w stanie zestawić połączenia ze switchem.

A realny transfer zmierzysz np. Iperfem. Warto też sprawdzić czy nie gubi pakietów przy obciążeniu.

Ps. Profesjonalny pomiar robi się specjalnym miernikiem. To tzw. test RFC
  • Odpowiedz