Wpis z mikrobloga

@raf_camora:

to ma jakieś znaczenie

po prostu jak przechorowałeś to możesz spokojnie dane szczepienie odpuścić.

i podczas pandemii nie byłem ani razu chory

bezobjawowo to przeszedłeś - i bardzo dobrze

lepiej zrób te zalecenia szczepienia, ja również dziele szczepienia na grupy, mało tego dorzuciłbym boreliozę i gruźlicę - jeśli nigdy nie byłeś na nie zaszczepiony, a jak będziesz miał kontakt z dziećmi to dodatkowo pneumokoki.
  • Odpowiedz
Jeśli jedziesz w trekking to zrób wszystkie, jak planujesz wizytę w 5gwiazdkowych hotelach to można się zastanawiać nad ograniczaniem. Generalnie im większe ryzyko tym większa potrzeba.
  • Odpowiedz
@raf_camora: mordo, przeczytaj jakie są skutki uboczne tych szczepionek, większość z nich nie ma nawet kilkunastu lat, bo to nowe wersje, ich skutki nie są jeszcze do końca poznane. Skoro odpuściłeś na covid to i te odpuść. Argumenty te same - znasz kogoś kto zachorował na te choroby i umarł? No właśnie. Nie nabijaj kieszeni big pharmie.
  • Odpowiedz
  • 2
@kishibashi: a jesteś jakiś upośledzony że wypisujesz do mnie takie rzeczy? co mnie w ogóle to interesuje co inni pisali? pisz takie komentarze ludziom co tak pisali a nie mi bo ja tu przyszedłem spytać o poradę a nie dyskutować o pandemii
  • Odpowiedz
@raf_camora: jeśli jest zalecane, to się zaszczep. Na błonicę, tężec i krztusiec (podawane jako jedna szczepionka) oraz na WZW B pewnie byłeś szczepiony jako dziecko (zajrzyj do książeczki zdrowia), ale pierwszą należy szczepić się co 10 lat. Jeśli mamy możliwość zaszczepienia się na choroby, których przebieg jest często bardzo kiepski i może się skończyć srogimi powikłaniami, to według mnie no brainer, że powinniśmy to zrobić. Ja jeszcze dodatkowo szczepiłam się na
  • Odpowiedz
WZW i tężec bym wziął, co do reszty jak uważasz. Ja osobiście je mam i czułki mi nie wyrosły. Jak zobaczysz szpital w Katmandu to będziesz chciał być zaszczepiony na WZW xD
  • Odpowiedz
@raf_camora: jeśli planujesz trekking, rozważ też szczepienie na wściekliznę. W niektórych miejscach nie będziesz miał szans dostać się w odpowiednim czasie do szpitala na zastrzyk, chyba że helikopterem. Po szczepieniu będziesz miał trochę więcej czasu.

@ramirezvaca szpital w Kathmandu w którym byłem, miał prywatne pokoje, łazienkę, całodobowe menu z dostawą do pokoju, personel mówiący płynnie po angielsku i pełno innych bajerów. Wiadomo, lokalsi mają gorzej, ale jako turysta to lepiej się
  • Odpowiedz
@ramirezvaca: a no jasne, zalecane szczepienia warto zrobić bez dwóch zdań. Jest tyle innych rzeczy, które można podłapać na miejscu, że dobrze chociaż te podstawowe mieć z głowy.
  • Odpowiedz
@raf_camora: jeśli przeszedłeś prawidłowy cykl WZW B 3 dawki to nie musisz doszczepiać. Co do tężca to zależy kiedy miałeś - w 18 r.ż jest obowiązkowe, potem jak się trafi na SOR z raną do szycia to zwykle podają anatoksynę (to jest szczepionka na tężec właśnie). Dur brzuszny i WZW A warto, można złapać przez jedzenie.
  • Odpowiedz
@raf_camora: ja bym robił dla świętego spokoju przynajmniej na dur brzuszny, WZW A i B, tężec Bo reszty to nawet nie wiem co to za choroby dobrze. Ale głupio jakby zjedzenie czegoś nieświeżego ci cały wyjazd. A WZW B to chyba ogólnie warto mieć.
  • Odpowiedz
@raf_camora:

odpiszę ci na prywatną wiadomość tutaj bo wysyłałem każde zdanie jako osobną widomość i przekroczyłem jakiś limit po 5 minutach (ja #!$%@?ę co za gówno), a idę zaraz spać bo już u mnie noc.
Z tego co wiem to wszystkie objawy choroby wysokościowej wynikają z za szybkiego wchodzenia. Każdy człowiek z tego co wiem działa inaczej i nie da się z góry stawiedzić jak organizm zareaguje. Ja pierwszy trek szedłem
  • Odpowiedz