Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci
Ludzie w moim mieście powiatowym przy granicy z Ziemniaczanym Imperium są odrealnieni.
Na olx/otodom od długiego czasu wiszą te same ogłoszenia domów z działkami, w całkiem spoko lokalizacjach za mniej więcej 200-500k zł i nikt tego nie kupuje. Domy w różnym stanie, przedział cenowy za m2 to najczęściej 1-3,5k /m2, zależy od materiału, bo sporo jest drewnianych, starych, które są najtańsze, po te nowe z betonu z ceną 4,5k za m2. Mówię tu o domach z przeciętnymi działkami ok. 500-1000 m2.

Sporo jest też ogłoszeń na kartkach, bo starsi nie ogarniają w internety. I postanowiłem sobie podzwonić, zorientować się jak stoją w stosunku do ogłoszeń internetowych. Dzwonię i tak: dom drewniany 40-letni, na totalnym zadupiu, 3 km do sklepu, 5 km do centrum powiatowego, 120 m2 użytkowej. Cena? 950 000 zł. XD 8000 zł/m2.
Kolejne ogłoszenie, 800 000 zł za podobny dom.
Działki nie większe niż te z olxa, stan gorszy na street view od razu się w oczy rzuca, że to rudery.

O co tu chodzi, ci ludzie myślą, że jak oni zbudowali coś za 100k zł to po 30 latach wskutek gnicia drewna, pleśni, pękania rur, dom zyskuje na wartości 10 razy? I to jeszcze przy strefie buforowej z Białorusią, 60 km od najbliższego wojewódzkiego?
  • 19
  • Odpowiedz
@Cumulonimbus_Capillatus-32: No są #!$%@? co mam Ci powiedzieć. Stara zasada w nieruchach mówi, że na rynku nieruchomości najważniejsze są 3 rzeczy:
1. Lokalizacja
2. Lokalizacja
3. Lokalizacja

Oczekiwanie w takiej lokalizacji(przy założeniu, że stan igła, a nie tak jak mówisz rudery) czegoś więcej niż skumulowana inflacja przez te lata to jest dowód analfabetyzmu ekonomicznego i januszerstwa.
  • Odpowiedz
  • 40
@Cumulonimbus_Capillatus-32

Starzy ludzie sprzedają na zasadzie "należy mi się dużo pieniędzy, bo muszę kupić za to dom w Warszawie żeby się bliżej wnuków przeprowadzić"

Moja sąsiadka tak sprzedawała dom 5 lat zanim pogodziła się z rzeczywistością.
  • Odpowiedz
@Cumulonimbus_Capillatus-32: bo mogą to sprzedać za 500k ale jak mają sprzedać za mniej to wolą sobie zostawić żeby nie wiem wnukom to przekazać. Nie każdy musi nierucha sprzedać na już teraz i potrzebuje pieniędzy. Tak to wygląda. Dla większości ludzi nieruchomości to jest często coś co pozostawia się po sobie dla następnych pokoleń a nie sprzedajesz na olx za pół ceny jakiemuś randomowi.
  • Odpowiedz
@zeszyt-w-kratke: Ale za jakie pół ceny o czym Ty piszesz? Uważasz, że w przedstwionym przykładzie te wyceny są realne? Rozumiem, jeszcze jakbyś pisał że to taktyka: "jak znajde frajera za cene x 2 to sprzedam, a jak nie to bedzie dla wnuczka." Ale tak to nie wiem co masz na myśli.
  • Odpowiedz
większości ludzi nieruchomości to jest często coś co pozostawia się po sobie dla następnych pokoleń a nie sprzedajesz na olx za pół ceny jakiemuś randomowi.


@zeszyt-w-kratke: to po co ludzie wystawiają, jak wiedzą, że nie chcą sprzedać?
  • Odpowiedz
to po co ludzie wystawiają, jak wiedzą, że nie chcą sprzedać?


@jfrost: chcą sprzedać po dobrej cenie. Co w tym dziwnego? A ty chcesz kupić po dobrej cenie i też nie ma w tym nic dziwnego. Każdy pilnuje swojego interesu. Co tu jest trudnego do zrozumienia?

Ale za jakie pół ceny o czym Ty piszesz? Uważasz, że w przedstwionym przykładzie te wyceny są realne? Rozumiem, jeszcze jakbyś pisał że to taktyka:
  • Odpowiedz
@zeszyt-w-kratke: Za kilka lat mogą wcale nie sprzedać tych drewnianych willi. Szacuje się, że Polska jest 10 lat za Włochami jeżeli chodzi o nieruchomości na peryferiach a tam takie domy i to murowane pietrowe miasta oddaja obecnie za 1 Euro.
  • Odpowiedz
@Cumulonimbus_Capillatus-32: Bo po co sprzedać tanio? Ja odziedziczę jakoś połowę z hektara ziemi (w tym jest też dom), które mają moi rodzice. I nie sprzedam ziemi która była dziedziczona przez pokolenia nawet za równowartość mieszkania w dużym mieście, bo i po co? Życia mi to nie zmieni a kiedyś ta ziemia może się przydać.
  • Odpowiedz
@Cumulonimbus_Capillatus-32: Zależy co masz na myśli bo być może dla ciebie 60km od miasta wojewódzkiego, to najpiękniejsze regiony województwa Podlaskiego. Sprzedam ci mój podlaski Tier List.
----------------------------------------------------------------

Sokółka,

Siemiatycze,

Augustów,

Czarna Białostocka,

----------------------------------------------------------------

Supraśl,

Wasilków,

Białystok,

Suwałki,

Choroszcz,

Tykocin,

----------------------------------------------------------------

Wysokie Mazowieckie,

Łapy,

Łomża,

Kolno

Zambrów

----------------------------------------------------------------

Hajnówka

Białowieża

Bielsk Podlaski

Czeremcha

----------------------------------------------------------------
  • Odpowiedz
@najbardziej-lysy: Ogólnie na podlasiu wszystko jest spoko, to jest moja subiektywna lista, gdzie jest najlepiej są różne opinie, a dolny tier, to jest przez to, że w Tamtych rejonach jest duży odsetek ludności białoruskiej, dla której osoba ze świata zawsze będzie obca spoko przyjechać, pozwiedzać ale nie chciałbym tam mieszkać.
  • Odpowiedz
@najbardziej-lysy: tak jak wyżej, a do tego, Białystok i okolice to dużo miejsc pracy, coś się tam dzieje, lepiej skomunikowane z resztą Polski, uczelnie wyższe, miejsca rozrywki, dużo młodych ludzi. Augustów, to jedno z ładniejszych miejsc w Polsce, turystyka. Ogólnie na północ od Białegostoku jest ładnie. Siemiatycze i całe ich okolice są piękne, do tego całkiem ładnie skomunikowane z Warszawą kolejowo. Hajnówka, Czeremcha, Bielsk to dziury, najgorsza demografia w Polsce, sami
  • Odpowiedz
dom drewniany 40-letni, na totalnym zadupiu, 3 km do sklepu, 5 km do centrum powiatowego, 120 m2 użytkowej. Cena? 950 000 zł. XD


@Cumulonimbus_Capillatus-32: No to rzeczywiście pojechali w odklejkę.

Białystok,


@barber-barberski: Moim zdaniem Białystok wypada bardzo przyjemnie jak na mocno hejtowane miasto. Czyste, dość "luźne", powietrze spoko, ulice nie wieją pustką i nie wygląda na kompletne zadupie.
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: Bo ludzie patrzą przez pryzmat szkolnej, w ogóle beka kiedyś źle zjechałem z obwodnicy i zajechałem na szkolną i patrzę, a tam wszystko fest odnowione nowe apartamentowce siłownia zewnetrzna chaty duże jakieś lexy na podjazdach, naprawdę ładnie to wygląda tylko jeden drewniany domek z milionem kamer, i dziećmi 10-12 lat pod bramką. Dziwnie to wygladało.
  • Odpowiedz