Wpis z mikrobloga

Witam.
Posiadam dosc nie typowa plyte glowna (nie ma oznaczen praktycznie - filled by oem / custom) . Mam w niej modul wifi oznaczony jako "m2 wifi", jest to karta WLAN Realtek RTL8852BE PCI-E (niby tak oznaczone). Jest ona wielkości 2230. Port na plycie glownej jest oznaczony jako PCI-E 3.0 x1 (w niej zamontowana jest ta karta WLAN Realteka). Moje pytanie jest takie. Jakie moglbym tu zastosowac dyski o wielkosci 2230? nvme? m2 ssd? Moglby ktos podrzucic jakis przyklad dysku?
Dziekuje za pomoc
#hardware #pcmasterrace #allinone #minipc #software #pytanie #pytaniedoeksperta #pc #windows #linux #windows10 #windows11 #informatyka #systemyoperacyjne #it #plytaglowna #laptopy #komputery #sprzetkomputerowy
  • 30
  • Odpowiedz
@spayker: M.2 z kluczem M, czyli prawdopodobnie to co masz na płycie, to po prostu inny format złącza a sygnałowo jest to PCI-E. Więc wsadzisz tam dowolny SSD NVMe lub inne urządzenie PCI-E o takiej długości. NVMe to tylko programowy interfejs specyfikujący jak system operacyjny komunikuje się z dyskiem (coś jak AHCI lub IDE dla SATA) i tak naprawdę nie ma nic do złącza M.2.
  • Odpowiedz
  • 0
@ReeceWithouterpoon: Slot po lewej nie jest dla mnie problemem. Dokładnie chodzi o slot po prawej (tak jak opisałem). Mógłbyś mi Mirku jakiś przykład dysku podlinkować z układem m2? z Resztą powinienem sobie poradzić.
Dzięki.
  • Odpowiedz
@spayker: Może się jeszcze okazać, że dysk będzie pasował i wszystko git, tylko bios nie puści Ci tam dysku - w nowszych sprzętach lubią to blokować softowo tylko na karty wifi, do tego często ściśle określone.
  • Odpowiedz
  • 0
@azmar: Tak czy inaczej zaryzykuje, bo nie mam zbytnio innego wyjścia. mam slot na sata 2.5 cala dyski, ale to, co chce zrobić nie pyknie :/ Stąd potrzebuje jakiegoś przykładu, aby mieć jakiś punkt zaczepienia.
  • Odpowiedz
@spayker: Oba złącza to są złącza o formacie kart rozszerzeń M.2
Lewe złącze ma klucz (wycięcie) typu M, a drugi ma typu E (ten z prawej)

Złącza M.2 z kluczami B+M / M są przeznaczone do obsługi nośników pamięci.
B+M - dla dysków M.2 na interfejsie SATA
M - dla dysków na interfejsie PCI-e

Te M.2 z kluczem E przeznaczone dla kart łączności bezprzewodowej niestety nie wiem na jakim są interfejsie.
maniek50005 - @spayker: Oba złącza to są złącza o formacie kart rozszerzeń M.2
Lewe z...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@maniek50005: Mireczku, dziękuję za opis tego całego #!$%@?. (cały czas chodzi o złącze z kluczem typu E)
Wychodzi na to, że będę potrzebować jakiegoś adaptera, bo jak piszesz nie ma nośników z kluczem typu E.
jestem w stanie się poświęcić na kupno adaptera pod to złącze i sprawdzić to. Jeśli uda mi się coś ukręcić dam znać. Tak wiem, powaliło mnie i jestem kombinatorem ;p
Dziękuję raz jeszcze!
  • Odpowiedz
@spayker: Znalazłem taki ciekawy egzemplarz tego typu adapterka za którym się rozglądasz.
Klucz M2 A-E do karty M2 NVME karta rozszerzeń NVME KEY-M M.2 SSD 2230-228

Tutaj można nawet montować dłuższe dyski do 80 mm, pewnie można i nawet 110tki montować i na opaski łapać, ale komu się chce robić takie druciarstwo.

Jestem tylko ciekaw, czy po wpakowaniu tego typu adaptera - będziesz mógł zamknąć obudowę laptopa bez problemu czy nie
  • Odpowiedz
@Ingvarr100th: Tylko ten adapter nie jest na złącze M.2 key E do złącza M.2 Key M.
To jest adapter na złącze PCI-e x1 do złącza M.2 Key M

Zdziwiłem się jak zobaczyłem takie wielkie piny kontaktowe na adapterze.
W sumie, to można go nawet pchać do złącza x16 nic nie stoi na przeszkodzie.
Tyle nie wykorzystamy w pełni tego złącza wtedy ;D
maniek50005 - @Ingvarr100th: Tylko ten adapter nie jest na złącze M.2 key E do złącza...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
@Ingvarr100th: Hmm, a wiesz co, bo podsunąłeś mi pomysł z przycięciem tego adapterka za pomocą gilotynki.
Wyżej podałem taki:
Klucz M2 A-E do karty M2 NVME karta rozszerzeń NVME KEY-M M.2 SSD 2230-228

I tak sobie przeglądam go na zdjęciach czy idą jakieś ścieżki po tej płytce i ich nie widać.
W sumie to było by bez sensu bo jedyny kontakt dysku na końcu to śruba z dystansem, która jest chyba
maniek50005 - @Ingvarr100th: Hmm, a wiesz co, bo podsunąłeś mi pomysł z przycięciem t...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz