Wpis z mikrobloga

Gdyby ludzie z normalnymi kredytami sobie zdawali sprawę co poczyniła beka 2% i co chce teraz zrobić rzont przez wprowadzenie 0% to by chyba wyszli z widłami XD No ale ten drobny niuans ekonomiczny, że sztuczne odpalenie kredytów hipotecznych zwyczajnie podbija inflację w średnim okresie, no i że przez to będą dłużej wysokie stopy, a więc wysokie miniratki - jest zaskakująco mało znany.

Generalnie podzielono jakby naród na szlachtę z dopłatami, którym państwo gwarantuje zafiksowanie miniratki przez 10 lat i pozostałych, którzy za to płacą w wyższych ratach XD Powiedzielibyśmy, że ci pierwsi są wygrywami. Ano niekoniecznie, bo oni w zasadzie kupują w cenach podbitych o dopłaty.

Jedynymi, prawdziwymi wygranymi są w tym układzie deweloperzy. Trochę też banki - ale to już bardziej skomplikowane przez takie kwestie jak bilansowanie marży odsetkowej. A cała reszta płaci XD

#nieruchomosci #kredythipoteczny #ekonomia #gospodarka
  • 13
  • Odpowiedz
  • 0
@mickpl ludzie wiedzą i nic z tym nie robią przeceniasz nasze społeczeństwo. Każdy pilnuje swojego interesu. Państwo dotuje tyle nierentownych biznesów że jeden więcej nie robi na społeczeństwie wrażenia. Mnie osobiście tylko fliperzy wqrwiana na devow mam wywalone. Potrafią lobbować to mają;) jak górnicy pielęgniarki itp itd. nie ma znaczenia że jedni ratują życie a drudzy leja beton. Liczy się skuteczność lobby.
  • Odpowiedz
  • 46
ludzie wiedzą i nic z tym nie robią


@ostr_y: Nie, ludzie nie mają pojęcia XD Jestem tu na 100% pewien, pamiętam że jak Glapa zaczął podnosić stopy to cały naród dowiedział się dopiero co to wibor i że mają coś takiego.
  • Odpowiedz
  • 0
@mickpl dobra to czego w tym kraju dalej toleruje się górników. Niby wszyscy wiedzą że to niedochodowy biznes. A 100k (górników) ludzi powie że jadą na Warszawę to nagle wszyscy sraczki dostają i nagle państwo sypie kasa i potem mają średnia 17-20kbrutto za 4h pracy dziennie (mówię o realnym czasie spędzonym na przodku)
  • Odpowiedz
@mickpl: nie wiem jak reszta, ale ja jak brałem to była kartka do podpisania z symulacją rat względem stóp procentowych. Była symulacja dla 2, 3, 5, 10, 15 i 20% i od razu wiedziałem, że maksymalna rata to 2800 zł.
  • Odpowiedz
@Qullion:

symulacja dla 2, 3, 5, 10, 15 i 20% i od razu wiedziałem, że maksymalna rata to 2800 zł.


jak niby maksymalna rata? Przecież wysokość stóp nie jest niczym ograniczona.
  • Odpowiedz
ale ten drobny niuans ekonomiczny, że sztuczne odpalenie kredytów hipotecznych zwyczajnie podbija inflację w średnim okresie, no i że przez to będą dłużej wysokie stopy, a więc wysokie miniratki - jest zaskakująco mało znany


@mickpl: napisałem o tym kiedyś na grupie "stop WIBOR" czy jakiejś takiej to mnie zbanowali XD
  • Odpowiedz
@mickpl a jak czujesz sie z tym ze wiekszosc ludzi ktorzy przez ostatnie 10 lat brali kredyty, nie czytali umów, nie wiedza co to stopy procentowe i wibor wyszli na tym lepiej niz ty?
  • Odpowiedz