Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Za rok wybieram aplikację prawniczą. Na początku zdecydowany byłem iść w #kssip na aplikację sędziowską. Jednak z tego co się naczytałem to widzę, że po pierwsze, dostać się jest baaaaardzo ciężko, a po drugie, sama praca jako sędzia nie jest tak opłacalna, jak mogłoby się wydawać. Koniec końców lądujemy w słabo płatnym zawodzie, wyjątkowo narażonym na stres, który daje satysfakcję nieadekwatną do włożonego weń wysiłku. W międzyczasie, moja przyjaciółka z roku, zaczęła nakłaniać mnie na notariat. Czy są tutaj jakieś osóbki, które mogłyby się wypowiedzieć o realiach tego zawodu? Słyszałem, że na rynku jest niezły ścisk i maks jakie można wyciągnąć to 20k miesięcznie, a sama praca do tak przyjemnych jak mogłoby się wydawać nie należy. #notariat #notariusz #prawo #studentprawa #zarobki #praca



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 10
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Nie jest tak źle, wiadomo, że to wszystko zależy od tego czy uda się pochytać jakieś znajomości, żeby złapać stałych klientów, ale i ze zwykłych ludzi z ulicy też da się spokojnie wyżyć. Zależy na co się nastawiasz i jakie masz oczekiwania. Prawdą jest, że to już nie to co kiedyś, że notariusze zarabiali dziesiątki tysięcy i pławili się w luksusie, ale jest całkiem dobrze, niektórzy są w stanie
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:

sama praca jako sędzia nie jest tak opłacalna, jak mogłoby się wydawać. Koniec końców lądujemy w słabo płatnym zawodzie

to czemu zawsze się mówi, że prawnik to taki super płatny zawód i stawia obok lekarzy i IT?


Zakładam, że ten drugi post z anonima też pisał OP. Jeżeli uważasz, że zawód sędziego jest słabo płatny oraz do tego masz oczekiwania zarabiania jako prawnik tak jak zarabia lekarz lub informatyk, to widzę dwa wyjścia. Albo w porę się otrząśniesz albo zaliczysz bardzo bolesne zderzenie z
  • Odpowiedz
@Deryl: Piszę o mieście około 180k mieszkańców, bo w takim pracuję. Z moich prywatnych obserwacji wynika, że nie powinno się stawiać na bardzo duże i ogromne miejscowości, bo tam rywalizacja cenowa jest zabójcza, a niestety kancelarii tylko przybywa.

Ja jeszcze mam etap rozpoczynania własnej działalności przed sobą, ale myślę, że w dzisiejszych czasach bez członka rodziny w notariacie da się otworzyć kancelarię. Z mojego doświadczenia wynika, że jak ktoś raz
  • Odpowiedz
@Deryl: jak się dostaniesz na apli notarialną to za darmo gdzieś do roboty Cię przyjmą bo muszą nawet na pozaetatowej. Tylko pracować przez ponad 3 lata za darmo eh.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: każdy zawód prawniczy jest stresowy i wymagający. Najlepszy zawód dzisiaj to pewnie prokurator. Mniejszy wymagania niż sędzia, podobne zarobki, ciekawa materia. Co do zarobków to o prawnikach i ich pensjach opowiadają zawsze najwięcej Ci, którzy nie mają o tym pojęcia. Po prawie dzisiaj mało kto zarabia 20k, pewnie adwokaci, notariusze z wyrobioną renomą. Na apli często to się za darmo robi, kiedyś praca za darmo na apli to w
  • Odpowiedz