Wpis z mikrobloga

#inwestycje #obligacje
Czeka mnie większa inwestycja ale w przyszłym roku, zastanawiam się czy nie wrzucić większej kwoty np do 100k w obligacje COI 4 letnie i anulować po roku.
Wg kalkulatorów, po karze za wcześniejsze zakończenie + podatek belki i tak chronię się przed trzymaniem w skarpecie i realną stratą.
Jest tak, są jakieś haczyki? :D

ps lokaty to żart, tam nie chciałbym lokować :D
jarcou - #inwestycje #obligacje
Czeka mnie większa inwestycja ale w przyszłym roku, z...

źródło: Bez-nazwy-1

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
@jarcou: z tego powodu że
1. U nas ludzie mają skrajnie niskie zaufanie do państwa.
2. Banki mocno reklamują lokaty i konta oszczędnościowe, obligacji skarbowych się chyba wcale nie reklamuje.
  • Odpowiedz
lepiej na jakiegoś ETFa typu nasdaq500


@gradekmi: no, może akurat załapie się na jakąś korektę i jak będzie musiał wyjąć to będzie miał - 20% straty xd

@jarcou pakuj sie w obligi, przed obecną inflacja cie uratują, a ryzyko dosłownie zerowe
  • Odpowiedz
@jarcou @gradekmi: Tak, mało. Obligacje to niszowy produkt wśród polaków.

Jedna z głównych przyczyny to brak wciskania i reklamowania tego bo inne produkty są bardziej opłacalne dla banków. O istnieniu lokat/kont oszczędnościowych wie chyba każdy kto ma konto w banku. Natomiast o obligacjach skarbowych jedynie ludzie aktywnie poszukujący informacji o inwestowaniu.
Asceus - @jarcou @gradekmi: Tak, mało. Obligacje to niszowy produkt wśród polaków.

J...

źródło: 1

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@gradekmi @komakow Dziękuję za odpowiedź. Obligacje rodzinne na syna na pewno zrobię, ale pewne kwoty w etf też wrzucę :) a może za naście lat będzie niespodzianka. Jeśli nie- to nic sie nie stanie. Miliona tam nie wrzucę ;)
  • Odpowiedz
@jarcou: jak rok to pamiętaj, żeby zlecić wykup tydzień przed upłynięciem roku. Wtedy zapłacisz mniejszy podatek belki.
A jak są duże szanse, że to będzie dłużej, to pomyśl też o EDO, które gdzieś po 20 miesiącach powinny być bardziej opłacalne.
  • Odpowiedz
dlaczego za mniej niż rok podatek belki jest niższy?


@gradekmi: Bo odsetki są wypłacane co rok i z uwzględnieniem belki. Wtedy zysk "się zeruje" i jak zerwiesz chwilę po wypłacie odsetek to płacisz karę, której nie masz od czego odliczyć. Czyli po roku dostajesz od obligacji 5,30 zł odsetek (6,55% - belka), a potem zrywając dostajesz 99,30 za każdą obligację.
Jak zerwiesz idealnie przed terminem, to najpierw odliczą karę od zerwania
  • Odpowiedz
@jarcou: tam pamiętasz że inflacja dopiero się liczy po pierwszym roku (tzn procent + inflacja) a do tego czasu tylko bazowe oprocentowanie?

Nie wnikałem czy nadal Ci się opłaca ale tak tylko wrzucam info jakby ktoś o tym zapomniał.
  • Odpowiedz
@ShortyLookMean: właśnie tej informacji potrzebowałem moje coi0625 się nie będą opłacać od czerwca więc będzie trzeba zerwać i kupić nowe roczne i chciałem pomniejszyć podatek o 13 groszy nas sztuce.
  • Odpowiedz