Wpis z mikrobloga

@assninja: powiem wiecej, te nieruchomości, a raczej wierzytelnosci hipoteczne bank sprzedaje dla funduszy zamknietych za bezcen, a oni dalej dopiero robia egzekucje, gdzie komornik wyznacza bieglego do wyceny, ktory jak wiadomo, robi dosc niskie wyceny, pozniej do idzie na licytacje za 3/4 ceny + komornik bierze 15%. Są też sytuacje, gdzie ten fundusz sprzedaje jeszcze taniej dla prywatnych kupców xd
  • Odpowiedz
oby zbankrutowali i to mieszkanie wróciło na rynek po niższej cenie


@farbowanylisek: to się nie wydarzy w Polsce. Po upadłości komornik/bank sprzedadzą mieszkanie "po cenie rynkowej". Będzie trochę tańsze bo to mieszkanie z lokatorem i zakup takiego wymaga trochę pracy ale jest idealne dla fliperów/landlordów bo mają gotowego najmcę (mieszkańca lub miasto).
Poza tym zanim do tego dojdzie to mogą refinansować kredyt i przejść na niższą ratę.
  • Odpowiedz
@assninja

@luke-dolla7: szarzy ludzie i dzbany nie kupią domu/mieszkania w ogóle bez kredytu, a banki udzielają tylko lichwiarskich. Po co bronić banków?


Bank mógł dać na 3% na stałej na 30 lat to by nie było problemu, ale w Polsce to uuuu nie wolno szaremu człowiekowi normalnie żyć, trzeba płacić 4700 odsetek i 100 kapitału


Drugim rakiem w Polsce jest to że bank nie ma absolutnie żadnego ryzyka bo w całości
  • Odpowiedz
@janman

@assninja: dokładnie tak, stała stopa jest normą w cywilizowanych krajach. Kolejnym absurdem jest sprawdzanie zdolności kredytowej w momencie brania kredytu dla aktualnych stóp procentowych, a to że stopy mogą się w krótkim czasie zmienić mocno na niekorzyść kredytobiorcy? Wtedy już nikogo nie obchodzi że klient nie miałby zdolności przy tych samych dochodach. W Polsce banki mają eldorado, a jeszcze są ludzie którzy stają po ich stronie.


No obecnie sprawdzą się
  • Odpowiedz
@assninja

>To powiesz mi może jak bank jako firma ma zarobić w takim razie?


@xdemon: nie wiem, może banki powinny zapytać .. swój oddział w innym kraju gdzie jednak się da


Jaki zagraniczny bank oferuje 3% kredyt w zlotowce? Chyba nie jesteś tak głupi by porównywać kredyty w różnych walutach? Prawda?
  • Odpowiedz
@Sabarolus: mam nadziej ze jesteś świadom że gdy bank pożycza na 3% przy 10% inflacji to wciąż jest dużooooo do przodu? Dzieje się tak dzięki przywilejom jakie mają banki przy kreacji pieniądza.w czasie pandemii był okres że wymagania stosunku lokat do pożyczek obniżono z 1.5% do 0.5%. Minimalnie w Europie jest wymagane od banków posiadanie 8%kapitału w stosunku do kredytów czyli z posiadanych 10 000pln dają 125 000pln pozyczki czyli realna
  • Odpowiedz
A te stałe % to kto ma bankowi zabezpieczyć?


@Herubin: a co mnie to gówno obchodzi? Ten sam bank ma w innych krajach taką ofertę to u nas też może mieć. Ryzyko, nie potrafią robić biznesu to trudno
  • Odpowiedz
  • 0
@totti28
To moja pralka, zamiast płacić 3k raty kupuję sobie takie gadżety. Poza tym we wrześniu lecę na Cypr, a w styczniu Zanzibar. A ty gdzie pójdziesz? Do parku?

  • Odpowiedz
@luke-dolla7 no sorry stary ale wzrost z 1900 do 4300 przy braku jakiegoś głębokiego kryzysu to jest #!$%@? sytuacja absolutnie.

W jakiejkolwiek innej sytuacji w biznesie wzrost kosztów z miesiąca na miesiąc o ponad 200% byś określił jako patologię i skandal, na rynku kredytowym to normalka.

#!$%@? polskie banki i polski rynek kredytowy
  • Odpowiedz
@assninja: wymień te kraje w których tak jest XD przecież to daje potężne pole do nadużyć pt kupuję od kumpla dom na sprzedaż za dwukrotność rzeczywistej ceny, bo jest jedyny w okolicy na sprzedaż więc ceny się nie da łatwo oszacować i tym samym podważyć. Więc biorę kredyt, kumpel dostaje hajs a ja po pół roku przestaje płacić. Przez długi czas to, o czym mówisz było możliwe z leasingiem samochodu, ale
  • Odpowiedz
@assninja to co to za interes dla banku? Inflacja w 30 lat z tego kredytu zrobi 80% wartości początkowego kredytu bo siła nabywcza pieniądza będzie mniejsza niż w momencie udzielenia. I to przy optymistycznym scenariuszu, który zakłada przez okres spłaty żadnych pandemii, wojen i kryzysów gospodarczych. Na 3% to miałoby sens jakbyś zamierzał takie 800k w rok oddać xD
  • Odpowiedz
@luke-dolla7: dlaego jestem wrogiem demokracji. Tacy ludzie powinni nie mieć prawa do głosu. Albo inaczej - niech mają, ale po zdaniu obligatoryjnego testu, bo mogą być autystami i politykę kumać, za to w życiu być los jełopos.
  • Odpowiedz