Wpis z mikrobloga

Odlozylo mi sie kilkaset tysiecy PLN na koncie, pracuje jako #programista25k, sporo udaje sie oszczedzic co miesiac.
Chcialbym zaczac inwestowac pasywnie ale obecnie nie mam o tym pojecia, pieniadze leza na koncie i #!$%@? je inflacja.
Jakie zrodla polecacie do nauki na temat inwestowania? Preferuje zrobic najpierw research zanim oddam swoje pieniazki grubasowi ( ͡º ͜ʖ͡º) Znalazlem kilka zrodel jak inwestomat ale czesto dwa zrodla podaja totalnie sprzeczne informacje.
#gielda #inwestycje #pieniadze #inwestowanie #finanse #etf
  • 46
  • Odpowiedz
@Need: Myślę, że jakbym był początkującym inwestorem to wielowariantowość jego portfela przeraziłaby mnie, i nie jest to ultra konserwatywny i bezobsługowy portfel bo ultra konserwatywny portfel to 100% obligacje indeksowane inflacją, które i tak dałyby lepszy procent niż pan Iwuć. No i etfy na rynki wschodzące, niezrozumiałe to jest dla mnie, 80% internetu polecało (i cały czas poleca) etf-y na S&P500 i Nasdaqa bo to stawianie na Ameryczkę, więc konkret, a
aeiou12345 - @Need: Myślę, że jakbym był początkującym inwestorem to wielowariantowoś...

źródło: Zrzut ekranu z 2024-05-12 21-52-45

Pobierz
  • Odpowiedz
@aeiou12345:

Z resztą, co ja się tu produkuję, typ sam się przyznaje do swojej przeciętności, zarabia na książkach o inwestowaniu, a nie inwestowaniu, i teraz pytanie - czy chcemy się uczyć od przeciętniaków, czy warto zerkać na kumate osoby.


no ja się zgadzam, nie uważam, że Iwuć jest niekumaty, bo znać to on się zna, w książce teoria jest bardzo solidna, ale sama teoria w inwestowaniu się nie broni, robi też
  • Odpowiedz
@oldspiceedit: te wszystkie książki i kursy to masa teorii. Sprowadza się do giełdy lub innych instrumentów.
Ogólnie to wszystko jedna spekulacja więc równie dobrze możesz zrobić "dywersyfikację" i podzielona kasa zagrać parę razy w ruletkę na czarne lub czerwone bo na tym giełda polega że leci w górę lub w dół. Możesz mieć obliczenia CW/K i inne a później i tak okaże się że makro się zmieni albo insidder wcześniej spuści
  • Odpowiedz