Wpis z mikrobloga

Cześć wszystkim!

Mam sprawę z zakresu #medycyna a także #psychologia bo juz nie wiem co mam robic, a może ktoś będzie w stanie mi pomóc albo coś doradzić.

kilka tygodni temu mialem duzy skok cisnienia (ok 190/110) do tego kołatanie serca i bardzo szybki puls (ok. 150). Przyjechala karetka, podali mi cos na zbicie cisnienia i na uspokojenie i zostawili w domu. Od tego czasu co jakis czas mam takie skoki cisnienia i tętna (chociaz od 1.5 tyg jest spokój) przez co juz kilka razy wylądowałem na sorze. Wszystkie badania wychodzą w normie (morfologia, mocz, hormony tarczycy). Od tego czasu mialem również robione rtg klatki piersiowej (2x), tomografie glowy i szyi, holter EKG, echo serca (3x). Bylem u kilku lekarzy i jedyne co to przepisali mi leki na nadcisnienie (na wizytach u lekarzy mialem cisnienie ok. 130 - 140/80).

Ostatnio dopiero jeden lekarz stwierdził ze w moim wieku nadcisnienie nie powinno sie pojawic tym bardziej ze nikt w rodzinie nie chorowal na serce/na nadcisnienie (mam 29 lat) wiec skierowal mnie na badanie aldosteronu i reniny. Jak przyszly wyniki to okazalo sie ze obie te wartosci mam podwyzszone (aldosteron w pierwszym badaniu wyszedl ok. 600 a w drugim ok. 400 a renina ok. 100). Dodatkowo mam niskie stężenie potasu (w badaniach na sorze ok. 3.69 - 3.7).

Od jakiegos czasu zauwazylem również ze w miejscach gdzie jest duzo ludzi (galeria handlowa, sklep) czuje sie zle tj. jestem oslabiony, czuje niepokój, czuje jakbym mial zaraz zemdleć itd. Dodatkowo od czasu pierwszego takiego skoku codziennie mysle o tych sytuacjach (mimo ze staram sie nie myśleć) a przez to czesto sie stresuje.

Czy ktos z was mial cos podobnego albo zna kogos kto mail, lub czy jest tutaj ktos kto moglby wiedziec co to moze byc? Bede bardzo wdzieczny za każdą rade i pomoc lub dobre slowo bo juz nie wiem co mam robic i jak normalnie żyć.

#lekarz #szpital #choroby
  • 11
  • Odpowiedz
@Kenjiy: 1. Nie ma czegoś takiego jak za młody na nadciśnienie. Przyczyn może być wiele. Możesz mieć nadciśnienie od podstawówki, a przyczynę znajdziesz po studiach.
2. Prawdopodobnie masz początki nerwicy. Jeśli w najbliższym czasie wyniki badań będziesz miał w miarę ok, proponuję skontaktować się z psychiatrą.

Zdrówka Miras!
  • Odpowiedz
@Kenjiy:
miałem identyczne doświadczenia - epizod z ciśnieniem w opór, tłoczne miejsca prowadzące do 'nóg z waty' (w tym jeden przypadek, gdy spędziłem ze 40 minut oparty o witrynę sklepową w CH, dopóki mnie nie odebrano), omdlenie znienacka ze stłuczeniem głowy

ogólnie to nie pomogę, bo ani sam sobie nie pomagam, ani nie zwróciłem się o pomoc; tyle wiem, że depresja oraz stany lękowe w moim przypadku. dużo zdrowia
  • Odpowiedz
@Kenjiy: możliwe zaburzenie psychosomatyczne/lękowe, ale takie nagłe skoki ciśnienia mogą być też powodowane przez pheochromocytome, miałeś zbiórkę moczu robioną i badania w tym kierunku?
  • Odpowiedz
  • 0
@nm00: mialem ale chyba zle ja zrobilem (wydalilem ponad 4 litry moczu przy pojemniku na 2l i nie zamieszlaem przed pobraniem). Pomimo tego nie wiem jak zinterpretowac wyniki.
  • Odpowiedz
@Kenjiy: jeżeli lekarze wykluczają somatyczne przyczyny to rozważ diagnozę :fobia społeczna/agorafobia/zespół lęku napadowego. Wszystkie opcje mogą występować jednocześnie. Farmakoterapia chwilowo da ulgę ale z czasem problem będzie się nawarstwiał.
Psychoterapia w przypadku zaburzeń lękowych działa zdecydowanie efektywniej i trwalej.
  • Odpowiedz