Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Witam. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą zajmującą się handlem maszynami rolniczymi. Sprowadzam z Niemiec/sprzedaję w Polsce. W momencie zakupu w Niemczech, maszynę kupuję w cenie netto, a przy sprzedaży w Polsce oczywiście sprzedaję w kwocie brutto a VAT zwracam rzecz jasna do urzędu skarbowego. VAT więc naliczany jest dopiero przy sprzedaży. W tym miesiącu kupiłem samochód osobowy, również z niemiec i również jako towar handlowy. Auto kupione od firmy, w cenie netto. Opłaciłem akcyzę, auto zarejestrowałem. Moja księgowa twierdzi, że w przypadku zakupu z Niemiec, samochodu osobowego, na towar handlowy dodatkowo będę musiał w przyszłym miesiącu zapłacić VAT od kwoty zakupu. Nie tylko w momencie sprzedaży (jak w przypadku maszyn rolniczych), ale w następnym miesiącu przez sam fakt zakupu. Później oczywiście przy sprzedaży do kraju w cenie brutto, VAT znów muszę zwrócić. Czy to prawda, że w odróżnieniu od zakupu maszyn rolniczych, gdzie po zakupie w cenie netto nie powstaje żaden obowiązek zapłaty VAT, to w przypadku samochodów osobowych jest odwrotnie? Czy moja księgowa nie ma racji i powinno być identycznie jak w przypadku zakupu maszyny rolniczej? Mam nadzieję, że sprawę przedstawiłem w miarę zrozumiale. Dzięki.

#ksiegowosc #ksiegowosc #podatki #urzadskarbowy #vat #akcyza #clo #prawo



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Jailer
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 3
  • Odpowiedz