Wpis z mikrobloga

Kupiłem router TPLink AX73, podpiąłem po kablu od routera z Orange (standardowy funbox), ustawiłem channel który nie ma zagłuszeń, Transmit power na high, reszta domyślnie. Router umieściłem kilka metrów bliżej mojego pokoju względem Funboxa, mimo to na każdym urządzeniu na starym routerze pokazuje lepsze połączenie, tak samo w programach do analizy wifi, pic rel.
Prędkość w większości pomieszczeń jest znacząco lepsza (ok. 50%) na nowym routerze, ale jednocześnie zasięg jest zauważalnie słabszy, mam miejsca w domu gdzie mimo bliższej lokalizacji TPlinka to na nim mam poniżej 5Mbps, a na funboxie powyżej 50.

TP link jest położony na ziemi przy ścianie bez żadnej elektroniki w pobliżu, funbox zawalony gratami, elektroniką na półce pod telewizorem. Próbowałem różnych ustawień anten routera, ale nie zaobserwowałem żadnych zmian w granicach błędów pomiarowych. Karta sieciowa tplink Archer TXE75E.

Co mogę mieć źle skonfigurowane, co warto żebym sprawdził?

#sieci #siecikomputerowe #komputery #wifi #router #it #internet #informatyka
Jurix - Kupiłem router TPLink AX73, podpiąłem po kablu od routera z Orange (standardo...

źródło: 1

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@Jurix: właśnie odkryłeś, że sygnał 5Ghz jest słabszy, bo bardziej tłumiony niż 2.4Ghz. Masz lepszą prędkośc, osiągnąłeś porządany efekt, zostaw detale techniczne. Dodatkowo: weź od Orange ONT zamiast routera i nie będziesz mial podwójnego NAT'a
  • Odpowiedz
  • 0
@Gooma: A co zmieni odległość od podłogi, jeśli router i tak jest 5 metrów bliżej testowanej lokalizacji? Funbox ma dość wąskie możliwości konfiguracji, no ale to nie z funboxem problem.

@pannkracy: Ale ja porównuję 5Ghz do 5GHz i 2,4Ghz do 2,4Ghz. Prędkość lepsza mam tylko w części pokojów, ale np. idąc do toalety muszę się przełączyć na funboxa żeby komfortowo przeglądać wypoka, stąd problem. Z tego co czytam ONT dają
  • Odpowiedz
  • 1
@Gooma: Pomogło, nie spodziewałem się że wyższy kanał może wpłynąć na zasięg. Prędkość bez zmian, zasięg zauważalnie lepszy. Dzięki!
  • Odpowiedz
  • 1
@Jurix o kurde... Sam się nie spodziewałem że to coś zmieni :) no ale niższe częstotliwości lepiej penetrują przeszkody, chociaż różnica w mhz nie jest jakaś duża.
  • Odpowiedz