Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci

Odpowiadając na ten popularny argument "just mieszkaj poza top5 bro".

Ja tylko tak chce przypomnieć, że ten stan rzeczy w którym wszyscy się pchają do T5 wynika z fatalnej polityki rządów po '89, która doprowadziła do centralizacji kraju i skupieniu kapitału tylko w tych miastach.

Zachęcanie firm ulgami podatkowymi do stawiania firm w powiatowych miastach?
Tworzenie ministerstw i innych urzędowych tworów nie tylko w Warszawie?
Tworzenie DOBRYCH ośrodków/wydziałów akademickich poza T5?
Rozbudowa transportu publicznego, żeby życie w innym ośrodku niż T5 to nie była społeczna śmierć?

A po co to wszystko komu ¯\(ツ)/¯
Niedługo boomerzy z tych wioch w całej Polsce zaczną wymierać i będzie analogicznie jak w Japonii, bo nikomu się na zadupiu żyć nie będzie chciało, bo nie będzie tam roboty, żadnych rozrywek, domy będą schodzić po dziadkach za bezcen, a Ci co mogą robić zdalnie to może się skuszą. Chociaż nie, jak w Japonii to nie będzie, bo tam nawet na takie zadupia to jest dosyć rozwinięta kolej XD
  • 62
  • Odpowiedz
Tam sie nic nie dzieje poza baletami w weekend i corocznym koncertem disco polo z okazji dozynek lub festynu parafialnego xd


@Shitze: w większych powiatowych się już coś dzieje. To nie musi być przecież miasto 5k na Podlasiu. Inna sprawa, że to że "w mieście się coś dzieje" bywa fascynujące przez kilka lat. Po 30 stce i tak Cię już koncerty i bary czy inne kręgle w 90% ludzkich przypadkach nie
  • Odpowiedz
odsyłam do programu po


@daretti877: ośmieszasz się:

Platforma Obywatelska opowiada się za decentralizacją państwa poprzez wzmocnienie samorządów


Więc ani ich deklaracje, ani reformy które przeprowadzają nie mówią nic o czym piszesz. Może skończ kłamać trollu
  • Odpowiedz
@Need: to jest troche prawda. Im blizej wielkich miast tym większe pespektywy. Oprocz branz ktore maja mozliwosci zdalne to w takim malym miasteczku naprawde trudno cos sensownego robic zawodowo.
  • Odpowiedz
Ja tylko tak chce przypomnieć, że ten stan rzeczy w którym wszyscy się pchają do T5 wynika z fatalnej polityki rządów po '89, która doprowadziła do centralizacji kraju i skupieniu kapitału tylko w tych miastach

@Need: Zgadzam się ale dalej nie wiem, jak to implikuje że każdemu należy się mieszkanie w top5. To, że ludzie chcą w tych miejscach mieszkać mnie nie dziwi bo zwyczajnie są atrakcyjne. Jak coś jest atrakcyjne,
  • Odpowiedz
  • 0
@stanleymorison

Skąd założenie, że to jest jakaś implikacja do tego, że każdemu należy się mieszkanie w T5? To po prostu wytłumaczenie mechanizmu dlaczego podejmują takie, a nie inne decyzje i rolą państwa jest zapobieganie tego typu patologiom, ale jak już pisałem wcześniej, trzeba wizji i strategii na dekady, a nie na 4 letnia kadencję.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
Gdzie ja tak napisałem, żeby państwo organizowało nam życie? Ja tu nie mówię o komunistycznym planowaniu tylko tworzeniu zachęt i polityk, które mają skłaniać kapitał do alokowania się w mniejszych miastach. Dokładnie taka jest rola państwa i ono tak już działa na różnych polach ¯\(ツ)/¯. To jest inwestycja w to, żeby nam Polska powiatowa nie umarła w perspektywie 30 lat, ale raczej pacjent umrze.


Poza tym na ten moment to raczej niewykonalne
  • Odpowiedz
Zachęcanie firm ulgami podatkowymi do stawiania firm w powiatowych miastach?


@Need: Bardzo słaby argument, program specjalnych stref ekonomicznych istnieje od lat 90. Strefy istnieją głównie poza największymi miastami (chociaż zdarzają się wyjątki), najczęściej właśnie to miasta powiatowe.

Z resztą argumentów się zgadzam.
Dodałbym niechęć polskich firm do inwestycji w R&D, które tworzyłyby wysoko płatne miejsca pracy poza największymi miastami.
  • Odpowiedz
Chyba opowiadasz o jakiejs wiosce 10k na podlasiu


@qwenti: Nie. O prawie każdym mieście powiatowym w tym kraju. Są chlubne wyjątki, np. Pruszków.

. Ja takiego szoku dostalem wlasnie w warszawie. W ciagu jednego wieczora zaczepiło mnie trzech żebraków, ale nie żuli, ktorzy sa wszedzie, tylko normalnie ubranych starszych ludzi, bo na leki, bo nie mają co jesc, albo stare baby sprzedające książki i inne smieci na ulicy.


@qwenti: Stary,
  • Odpowiedz
Tworzenie ministerstw i innych urzędowych tworów nie tylko w Warszawie?

@Need: po co ministerstwo czyli urząd władzy centralnej, miałby być w innym mieście niż stolica?
  • Odpowiedz
Skąd założenie, że to jest jakaś implikacja do tego, że każdemu należy się mieszkanie w T5? To po prostu wytłumaczenie mechanizmu dlaczego podejmują takie, a nie inne decyzje i rolą państwa jest zapobieganie tego typu patologiom, ale jak już pisałem wcześniej, trzeba wizji i strategii na dekady, a nie na 4 letnia kadencję.


@Need: Nie, rzucanie "Nie wszyscy muszą mieszkać w top5", jest odpowiedzią na biadolenie, jak to drogo jest w
  • Odpowiedz
@Need: można płakać o wielkiej centralizacji a i tak w regionie jesteśmy wyjątkiem że mamy AŻ 6 czy 7 nieźle rozwiniętych ośrodków
  • Odpowiedz
@Need: Przypomnę tylko, że Japonia mimo wielkości podobnej do Polski (J: 370 P:320) ma 120 mln ludzi, ale przez górzyste tereny do zamieszkania albo nawet uprawiania czegokolwiek tam się nadaje tyle ziemi ile w województwie pomorskim. Porównywanie tych państw do siebie jest strasznie bez sensu
  • Odpowiedz
Tam sie nic nie dzieje poza baletami w weekend i corocznym koncertem disco polo z okazji dozynek lub festynu parafialnego xd


@Shitze: dzieje się sporo. Mieszkam w średnim mieście powiatowym i jeszcze jakiś czas temu myślałem jak ty, a potem zacząłem się interesować. Prawie każdy znajdzie tu coś dla siebie.
  • Odpowiedz
@Need:

że ten stan rzeczy w którym wszyscy się pchają do T5 wynika z fatalnej polityki rządów po '89, która doprowadziła do centralizacji kraju i skupieniu kapitału tylko w tych miastach.


W sekrecie powiem ci, że proces migracji z prowincji do miast występuje na całym świecie i jest czymś zupełnie naturalnym. To, że ci na prowincji są rozczarowani, chcą powrotu starych dobrych czasów i glosują na PiS to też normalne.
  • Odpowiedz
Tworzenie DOBRYCH ośrodków/wydziałów akademickich poza T5?


@Need: Oczywiście że tak. W Olsztynie na UWM masz bardzo dobre kierunki techniczne, inżynieryjne a także bardzo cenione medycynę i weterynarię. A jeżeli szukasz dobrych kierunków humanistycznych UMK w Toruniu jest również bardzo dobrą uczelnią pod tym względem.
  • Odpowiedz
W Niemczech jest to fajnie rozwiązane. Na przedmieściach dużych miast czy nawet naa pipidówach powiatowych masz mimo wszystko sklepy typu Lidl, Edeka, fabryki szerokiej maści z jakimiś farbami, częściami do aut, turbinami, magazyny itd. więc nawet stary Hans z zadupia w lesistej Bawarii gdzie dookoła tylko krowy muczą na pastwiskach jest w stanie 2.5k jurków zarabiać i żyć sobie spokojnym życiem.


@dsomgi00: Przecież w Polsce jest dosłownie tak samo.
  • Odpowiedz
@damienbudzik: Ta, w Polsce masz miejscowy sklepik ABC pod którym żule na kreche biorą jabola i jedyny zakład pracy oddalony o 10km. Jak już to na przedmieściach dużych miast masz jakieś hale, magazyny itd. ale nie zarobisz w nich tyle co w DE.
  • Odpowiedz
Akurat to PO oddawało dużo władzy (a przede wszystkim wpływów z budżetu) lokalnym samorządom. Niestety 8 lat pisu, który tylko centralizował zniweczył wszystko.


@marcaj: Budżety samorządów wzrosły w latach 2015-2023 mocno ponad inflację.

A ze PiS się bawił w rozdawanie bonów i hajsu centralnego tym których lubił to inna sprawa.
  • Odpowiedz