Wpis z mikrobloga

@Fuzuyaku: dlatego tabelki są tylko tabelkami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja jak wpiszę swoją życiówkę na 400/800m to mogę biegać sub15min na 5k, na tabelkach oczywiście xD
  • Odpowiedz
@Bykon: Zależy od wysiłku według mnie. Jeśli atakujesz taką dychę to masz trochę w nosie czy się zakwasisz mocno wcześniej czy później, bo i tak ciało ludzkie jest w stanie znieść tak "krótki" wysiłek bez większego problemu. Z kolei jak chcesz atakować maraton to znając swoje progi mleczanowe jesteś dużo mądrzejszy jakim tempem zaatakować bo możesz stabilnie do końca dystansu balansować na odpowiedniej granicy, gdzie mleczan Cię nie zaleje i nie
  • Odpowiedz
@Bykon: Wg. progu. I jak masz pas na klatę to garmin całkiem nieźle wyznacza próg. Robiłem badania wydolnościowe zarówno spirometryczne jak i tylko z kwasu z palca i to co podawał garmin jako próg różniło się najwyżej paroma punktami od tego co wyznaczyli na badaniu. Aaaa... i nie robiłem testu 30 minut tylko jakieś mocne jednostki a i tak garmin był w stanie wyznaczyć ten próg całkiem nieźle.
  • Odpowiedz
@aukolb: Ale te tabelki są całkiem sensowne. Ale jeśli np. od życiówki minęło 10 lat i przytyłeś 20 kilo to ile te tabelki będą warte? Jeśli życiówka była ustanowiona niedawno to jak najbardziej będzie miało to sens. Inna sprawa, że te tabelki znaczą, że nie pobiegniesz czasu X na dystans Y dziś ale co możesz osiągnąć trenując do danego dystansu.

Ja zauważyłem po sobie, że bieganie w ogóle to jedno a
  • Odpowiedz
@echelon_: Może na poziomie 40 min na 10k. Sam biegam 400m w sub 60 sekund, a sub 15min na 5km to jak świnia niebo zobaczę. A znam ludzi co 400m pobiegną 1:02-1:04 i okolice 15min kręcą na spokojnie.

Jest tyle rzeczy które to powodują i w żadnym wypadku to nie jest kwestia planu czy tego że brakuje treningu pod dany dystans.
  • Odpowiedz
@Bykon: a i odpowiem na pytanie, tak jak @Poemat radzi. Według progu, ale to najlepiej robić badaniami wydolnościowymi, a wtedy też dostaniesz dokładnie widełki wszystkich stref tętna.

Z garmina to nie słuchaj bredni, to że jednej na 50 osób się udało wstrzelić w próg, to nic nie znaczy. Na moim przykładzie Ci powiem, że garmin mi wyznacza próg na 167 puls i tempo 3:42/km. Mój prawdziwy próg to bardziej 173-174 i
  • Odpowiedz
@aukolb w jaki sposob garmin sam te progi ustala? Chyba nie znam tej funkcji, widziałem tylko opcje żeby samemu to wpisać. Czyli można olać temat tych progów tlenowych i nie trzymać się tego aż tak kurczowo? Ja na przykład biegam bazę przy tętnie nawet 160 ale nie jestem jakoś specjalnie zmęczony po 45-50 minutach. Pytam tylko i wyłącznie z niewiedzy.
  • Odpowiedz
@typeczek: Według strony garmina

"Stosowana w urządzeniach Garmin metoda wykrywania progów mleczanowych firmy Firstbeat opiera się na tym, że tempo oddechów — szybkość oddychania — można wykryć przez analizę zmienności tętna (HRV). Proces wdychania i wydychania powoduje niewielkie zmiany interwałów między uderzeniami serca (HRV). Po zdekodowaniu tych zmienności i połączeniu ich z innymi danymi dotyczącymi wydajności urządzenie może rozpoznawać równoczesne zmiany tętna wskazujące działania powyżej progu mleczanowego."

Co już mówi o
  • Odpowiedz