Wpis z mikrobloga

#it #linux #ubuntu #windows #naukaprogramowania #dotnet #programowanie

Myślałem trochę jaki projekt by tu zrobić by pouczyc sie programowania(a raczej .net) i zeby było to coś ciekawszego no i wpadłem. Zrobię sobie kilka stron(czy tam jedną ale z kilkoma funkcjami) przy pomocy asp.net. Będą to strony pod moje potrzeby, czyli to-do, planer, sledzenie wydatkow i też tam sledzenie aktywnosci itp itd. No i dodatkowo chciałbym postawić własny serwer domowy, który będzie hostował te stronki. Chciałbym troche nauczyć się takiej też adminowej części no i linuxa też w koncu jakoś poużywać.
Moje pytanie dotyczy właściwie części serwerowej. Czy nada się do tego raspberry pi(którą posiadam) czy może zainwestować już w jakiś serwer za pare stów. Na ten moment niby nie widzę co jeszcze bym mógł zrobić z domowym serwerem oprócz hostowania swoich stronek ale nie wykluczam by jakoś bardziej rozbudować funkcje w przyszłości jeżeli mi się to spodoba. Więc może coś taniego polecacie?
Drugie pytanie, w czym polecacie robić apke desktopową z .net? .NET MAUI? Też chcę zrobić prosty projekt gdzie zrobię sledzenie tego co robie na kompie, tak for fun by zrobic cos ciekawszego.
  • 6
  • Odpowiedz
@DoubleWu: Cóż - jeśli znasz .Net i chcesz się rozwijać to idź w niego. Jak nie i chcesz się czegoś nauczyć od zera to nie idź.

Może być Raspberry Pi na początek
  • Odpowiedz
  • 0
@fervi:
Pracuje w Unity, dużo kodze w c#. Znam podstawy .net i go lubię. Czemu nie iść w niego? Mało ofert? Co innego byś polecał? Uczę się go po godzinach, z myślą by w razie czego móc cię przebranżowić. W gamedev nie jest tak kolorowo i po czasie dużo osób ucieka. Narazie ciężko o prace w IT a ja jestem małym juniorkiem więc trzymam się tego co mam. Ale tak za
  • Odpowiedz
@DoubleWu: Postaw sobie ten serwer na Dockerze. Znajomość tego to teraz praktycznie wymóg jest. RPI styknie ci do tego. Jak będziesz chciał nowy serwer kupić to tylko lekkie zmiany w konfigach (coś jak katalog na bazę danych, porty jakieś mogą się różnić), przenieść bazę danych i stawiasz dockerem swój serwis w 30 sekund.
Spróbuj może zrobić przeglądarkową wersję najpierw. Najważniejsze jest dobre api serwerowe.
  • Odpowiedz
@DoubleWu: Cóż - firmy idą w Javę, w Pythona, w C++. Taka trójca. .Net nigdy nie był popularny specjalnie. Szczególnie, że dopiero od paru lat stał się sensowny, ale lat zaniedbań ciężko będzie odwrócić.

Ale orientuj się, bo może z .Net jest jakaś praca
  • Odpowiedz