Wpis z mikrobloga

Polecacie php czy Javę jako język do nauki? Naczytałem się tutaj o kryzysie w javie i dlatego po kilkach miesięcy nauki pomyślałem że może lepiej inwestować czas w php. Z takiej mojej wstępnej analizy wygląda to następująco, jak coś to poprawcie mnie eksperci jeśli niektóre punkty się nie zgadzają
php
- prostszy niż java
- mniej chętnych
- ilość ofert pracy o dziwo podobna, nawet kilka dni temu wyszło mi że o jedno więcej dla php - z pracuj.pl, zaznaczone opcje junior + zdalna
- dalszy rozwój - czytałem sporo narzekań że doświadczeni programiści php zarabiają na ogół zauważalnie mniej niż taki doświadczony javowiec czy inny gość od .net
- większe ryzyko wejścia w jakiś shit - php wybacza więcej błędów niż taka java przez co legacy code może wyglądać masakrycznie i przez co praca na takim stanowisku będzie dość nieprzyjemna
- możliwości pracy freelance - ale konkurencja, szczególnie na rynku zagranicznym, może być ogromna (php to popularny język w takich Indiach) a płaca nie za dobra
java
- lepsze pieniądze
- obecnie ogromna konkurencja - java jest przerabiana na uczelniach chyba tak często co C++, każdy absolwent informatyki miał z nią jakiś kontakt, jest to najpopularniejszy język do backendu
- regular/senior więcej ofert pracy niż php (?)
- lepsze materiały do nauki
- podobieństwo z C# - w mojej nauce tak średnio pół na pół robiłem zadanka z java, pół z C#, jakiś mirek tutaj w korespondencji powiedział mi że znalazł pracę w C# mimo że uczył się javy - więc tutaj zawsze byłaby jakaś furtka jakby rzeczywiści nic z javy nie można było znaleźć, skill z jednego języka transferuje się na drugi
- Niemcy - gdzieś czytałem, że sporo firm niemieckich utrzymuje tutaj w Polsce swój legacy code w javie i że znajomość języka niemieckiego razem ze skillami z javy może dać niezłe combo, nie wiem na ile to prawda, ale jeśli znajomość niemieckiego byłaby jakimś ewentualnym atutem to fajnie bo znam ten język całkiem nieźle
- mniej shitowych projektów, w przeciwieństwie do php

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi - jedna i druga opcja ma swojej wady i zalety. Ale chętnie usłyszę opinie osób bardziej obeznanych niż ja.

#programista15k #pracait

Czego się lepiej uczyć by wbić na juniora

  • php 40.7% (22)
  • Java 59.3% (32)

Oddanych głosów: 54

  • 23
Można w tym robić freelance za psi pieniądz


@SvenFromSkyrim: sluchaj wykopkow dla ktorych 20-30k/mies to szczyt marzen ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak chcesz byc wyrobasem klepaczem to moze prawda.

Ja pracuje jako conntractor dla klientow z USA, robimy tez apki w laravel ale to osobna spolka (dodatkowe ~$10k/mies dla mnie).

Trzeba byc bardzo slabym programista zeby myslec w takich kategoriach, wybor jezyka nie ma praktycznie znaczenia.
Czy ty wrzucasz na czarną każdego, kto ma po prostu inne zdanie i je kulturalnie przedstawia? Masz jeszcze miejsce na czarnej? Dobrze się czujesz w swojej bańce?


@NieBendePrasowac: No chłopie... przeczytaj co on napisał:

Tak, AI zdaje egzaminy i co z tego? To robisz prostymi ifami.


Jeżeli twierdzi, że egzaminy (BAR, maturę z matmy) można zdać drzewkiem decyzyjnym to daj spokój... po co mam tracić czas na rozmowę z takim typem?