Wpis z mikrobloga

#energetyka #budujzwykopem
Czy do budowy domu można wykorzystać prąd zwykły? Według większości informacji dom można budować tylko na budowlanym, ale tutaj znalazłem info, że zmieniło się to w 2022/2023:
https://www.rp.pl/nieruchomosci/art37724411-wlasciciele-domow-w-budowie-nie-musza-juz-placic-za-prad-jak-za-zboze

Budowa jeszcze nie ruszyła, etap projektu, grodzenia itd, działka nieuzbrojona.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Matronel: Nie ma czegoś takiego jak prąd budowlany. Jest taryfa C czyli dla klientów biznesowych. Ty nie jesteś klientem biznesowym tylko gospodarstwem domowym czyli taryfa G
  • Odpowiedz
@Matronel prąd budowlany to tylko rodzaj taryfy C11 chyba, jednej z droższych, ale za to jednej z łatwiej i szybciej dostępnych. Na bytowy możesz czekać do 18 miesięcy.
Jeżeli będziesz miał prąd bytowy np. G11 to możesz taniej budować
  • Odpowiedz
@Matronel: Mam znajomego który z sąsiadem stwierdził że budowlany prąd za drogo wyjdzie i u sąsiada założyli podlicznik i na tym prądzie zbudował. Później sąsiad policzył go 1,2 za kWh że chyba nic na tym nie oszczędził.
  • Odpowiedz
Mam znajomego który z sąsiadem stwierdził że budowlany prąd za drogo wyjdzie i u sąsiada założyli podlicznik i na tym prądzie zbudował. Później sąsiad policzył go 1,2 za kWh że chyba nic na tym nie oszczędził.


@biskup2k: Oszczędził bardzo dużo, bo kiedyś rzeczywiście prąd może tyle nie kosztował, ale teraz jest już po 1,30/kWh.
Ale to jest i tak pikuś, najgorsze są w taryfach C opłaty stałe. Jak przesadzisz z
  • Odpowiedz
@kilobajt: @michcio No właśnie się tak zastanawialiśmy ze znajomym jak to jest czy oszczędził czy nie. Bo w internecie w wielu miejscach piszą że taryfa C11 to poniżej 1zł za kWh https://ecodlabiznesu.pl/przylacze-energetyczne-i-prad-budowlany-co-nalezy-wiedziec-o-energii-na-budowie/
Jedynie tuta piszą że cena może być nawet 2,30zł za kWh https://www.green-news.pl/3228-przylaczenie-prad-budowlany-cena-maksymalna-opoznienia
  • Odpowiedz
@Matronel: w ustawie Prawo Energetyczne (lub coś podobnego z URE) jest wymieniona lista "obiektów", które mogą być rozliczone do taryfy G, która jest na korzystniejszych warunkach niż C (do której wpada wszystko co nie kwalifikuje się do G i jest na napięciu 0,4kV).
Najbardziej kontrowersyjnym jest "na potrzeby gospodarstwa domowego", co oznacza wspólnotę ludzi wspólnie realizująca swojej potrzeby bytowe (czy jakoś tak w słowniku j. polskiego, jedyna definicja "gospodarstwa domowego").
  • Odpowiedz
ze znajomym jak to jest czy oszczędził czy nie. Bo w internecie w wielu miejscach piszą że taryfa C11 to poniżej 1zł za kWh https://ecodlabiznesu.pl/przylacze-energetyczne-i-prad-budowlany-co-nalezy-wiedziec-o-energii-na-budowie/


@biskup2k: Na stawkę za kWh można przy budowie machnąć ręką, bo kilkadziesiąt gr więcej czy mniej to i tak są niewielkie kwoty, bo i zużycie jest niewielkie. Prąd najczęściej jest potrzebny na budowie tylko do jakiejś betoniarki i drobnych elektronarzędzi, a to są małe zużycia.
  • Odpowiedz