Wpis z mikrobloga

mam pytanie do kogoś kto się zna na MPZP i planowaniu przestrzennym

pytanie w kontekście budowania domu na działce rolnej (oznaczenie R lub RP), w związku z #domnarzece - pytam z czystej ciekawości, chciałbym rozwiązać zagadkę i rozszerzyć swoją wiedzę

- MPZP jest z 2004 roku
- KW dla nieruchomości została założona w 2010, w tym samym roku jest w niej zarejestrowana "mapa do celów prawnych" (to chyba wyklucza opcję WZki przed 2004 rokiem)
- inwestor uzyskał PnB około 2012 roku
- dom jest wybudowany częściowo na działce "grunty rolne" - zarówno w/g MPZP z 2004 roku, obowiązującego dzisiaj, jak również istniejącego Studium
- budowa zakończona w 2014/2015

pytanie brzmi:

jak to w ogóle jest możliwe? jak inwestorowi się to udało?


robiłem własny research i z internetu wynika, że to jest niemożliwe. ale dom stoi i ma się dobrze, PnB jakoś musiał uzyskać skoro jest na wszystkich mapach?

#nieruchomosci
affairz - mam pytanie do kogoś kto się zna na MPZP i planowaniu przestrzennym

pytani...

źródło: mpzp

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@affairz: Istnieją działki, które są kombinacją np. terenu leśnego i budowlanego, masz np. 1400 m^2 działki z czego 1000m^2 leśne. Pewnie tu było podobnie?

A co do reszty to nie jest to czasem budowane jako siedlisko?

Albo po prostu łapówka poszła. Wielu ludzi do dziś myśli, że nie da się wbudować domu bez łapówki dla urzędnika.
  • Odpowiedz
@affairz: musiałbyś chyba dotrzeć do dokumentów złożonych do pozwolenia na budowę ale nie wiem czy to realne.przed bodaj 2008 dom budowany na działce rolnej z pozwoleniem na zabudowę powodował odrolnienie terenu tylko pod budynkiem. Po 2008 przy odbiorze cała działka przechodzi na status budowlanej. Ale to chyba nie ten case.
  • Odpowiedz
@affairz: da się, raczej jest kilka sposobów, ale nie znam się na wszystkich. Sam ogarniałem temat zabudowy zagrodowej/działki siedliskowej, polecam google w tym temacie, ewentualnie pisz priv.
  • Odpowiedz
  • 0
@Tomek_tls ok ale to nie jest siedlisko

Według uchwały Sądu Najwyższego z 15 grudnia 1969 r. (III CZP 12/69), działką siedliskową jest działka, na której znajdują się budynki będące częścią gospodarstwa rolnego.
  • Odpowiedz
@affairz: pewnie na podstawie WZ to poszło..nie takie rzeczy się widziało jak to mała gmina to może coś poszło bokiem :) . Dopiero od 2013 przepisy zaczęły się zmieniać z działkami rolnymi, więc 2012 pasuje na takie działanie. Druga możliwość do wybudowanie niezgodnie z przepisami, a potem "legalizacja" takiego czegoś. Jak mi podeślesz KW to sprawdzę więcej informacji ;)
  • Odpowiedz
@affairz: jeżeli jest obowiązujący MPZP to nie ma opcji uzyskania warunków zabudowy. Warunek budowy na działce rolnej jest taki, że jak wspomniano wyżej, musi być jakiś budynek gospodarczy (nawet kontener który się postawi na odbiór z nadzoru budowlanego i wywiezie dwie minuty po pozwoleniu na użytkowanie) i inwestor (niekoniecznie rzeczywisty, po prostu wnioskujący o pozwolenie na budowę) musi być rolnikiem.
  • Odpowiedz
  • 0
@vynt: a jeśli był rolnikiem, a potem sprzedaje nieruchomość i kolejna osoba rolnikiem nie jest?

czy jest jakiś wydział, jakaś urbanistyka lokalna gdzie mi odpowiedzą jak ten dom dostał PnB?
  • Odpowiedz
jak to w ogóle jest możliwe? jak inwestorowi się to udało?


@affairz: Nieruchomość została wyłączona z produkcji rolnej (odpowiednia klasa ziemi) i dlatego wydano pozwolenie.
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol: a to nie są dwie ZUPEŁNIE niezwiązane kwestie? bo np. mam działkę i ona jest cała "R" (grunty orne) klasa przed-najniższa, ale jednocześnie w/g MPZP jest cała budowlana. obok jest działka która w/g MPZP jest cała rolna i na portalu ma jeszcze niższą klasę gruntu (RVI). i tutaj mamy case tej drugiej działki - w jaki sposób ktoś się tam wybudował skoro MPZP na to nie pozwala a wszędzie
  • Odpowiedz
@affairz: odnośnie komentarza wyżej to tak - odrolnienie a przeznaczenie w MPZP to są dwie zupełnie różne kwestie niezależne od siebie. Generalnie MPZP jest NADRZĘDNYM prawem miejscowym, którego nie obejdziesz w żaden sposób - jedynie czasochłonną procedurą zmiany MPZP. Klasa ziemi ma tu gówno do czynienia.

A odnośnie wglądu w dokumentację - nie będąc stroną masz prawo do informacji publicznej. Decyzja o pozwoleniu na budowę jest publicznym aktem administracyjnym, a
  • Odpowiedz
  • 0
@vynt: super, dzięki za informację! a muszę znać numer PnB czy wystarczy że podam adres? posiadam adres, numer KW, projekt budowlany, ale nie posiadam informacji jaki był numer pozwolenia, jego data, ani data wniosku
  • Odpowiedz
@affairz: To spokojnie, na pewno ktoś tam pomoże, najlepiej przedzwonić do urzędu i się spytać jak to najszybciej załatwić
  • Odpowiedz