Wpis z mikrobloga

Jest rok ok. 2019.
Stopy procentowe spadają, zarazem minimalna krajowa rośnie do tego stopnia, że ludzie z najniższym wynagrodzeniem mogą wziąć kredyt mieszkaniowy.
Ceny mieszkań rosną.
Oprocentowanie kredytów rośnie. Sprzedaż ustaje.
Rok 2023: wchodzi BK2%. Znów masakryczna ilość mieszkań zostaje kupiona, znów ceny masakrycznie rosną.
2024 - koniec BK2%.
Na rynku pojawia się znów spora liczba mieszkań do sprzedaży, prawie nikt nie kupuje.

Co spowodowało wzrost cen mieszkań o 2-3 razy?
Wykop twierdzi, że kilku typów, którzy kupili kilka mieszkań, zrobili remont i sprzedali 30-50 tysięcy drożej.

Wg wykopu te typki znów planują masowy zakup i sprzedaż gdy wejdzie BK0% i to przez nich ceny pójdą znów w górę.
Absolutnie to nie inflacja, nie niskie stopy procentowe czy też programy socjalne, tylko kilku typów spowodowało, że ceny mieszkań #!$%@?ły w kosmos.

Flipper kupił 1 na 100 mieszkań, zrobił remont i dlatego 99 pozostałych osób podwyższyło cenę.

Jacy wy jesteście głupi.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie
  • 17
  • Odpowiedz
@vartan: niby tak, ale... poniżej mamy dane do 2021, już wtedy było to c.a. 6% - biorąc pod uwagę trend i bk2% i to, że zjawisko stało się bardziej popularne (no #!$%@?, nawet na patogalach drą mordę o inwestycjach we flipy) możemy bezpiecznie założyć, że za 2022 i 2023 będzie to przynajmniej 7 - 8%. Duża część flipów to pewnie 10 największych ośrodków więc tam temat się kumuluje.

Oczywiście to
domeal - @vartan: niby tak, ale... poniżej mamy dane do 2021, już wtedy było to c.a. ...

źródło: GJ1btDyWcAASQMt

Pobierz
  • Odpowiedz
@vartan: gdybym mógł to dałbym z 10 plusów.
Oprócz tego jeszcze do kompletu:
- ceny rosną przez pośredników nieruchomości
- ceny rosną przez booking, air bnb i inne najmy okazjonalne
- ceny rosną przez lewackie pranie mózgu, bo popkultura wmówiła młodym żeby się wyprowadzali od rodziców a w starych dobrych czasach mieszkaliśmy po 3 pokolenia w jednej izbie i było gites majonez
  • Odpowiedz
@vartan: Manipulacja już w pierwszym zdaniu, stopy w 2019 nie spadały, były takie same od 6 lat.

Wzrost cen mieszkań był spowodowany stricte programem bk2, nawet nie chodzi o to jaki on miał realny wpływ, tylko został wprowadzony po roku stagnacji popytu, gdzie powstał znaczący popyt odroczony, ludzie czekali na spadki cen w przypadku utrzymywania się stóp na wysokim poziomie, ale dziwnym przypadkiem w momencie kiedy rynek zaczął sobie zdawac
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@czerwonykomuch jeśli jestem flipperem, to wg mentalności wykopków operuję milionami, więc raczej to ty możesz płakać, a nie ja.
No ale tak nie jest. Mi zależy na tanich mieszkaniach, bowiem prowadzę ich wynajem. No i muszę dać więcej, niż wcześniej za kolejne pod inwestycję. Wiem, że takich jak ja też nie lubicie. W sumie powinniście bardziej niż flipperów, bo flipper, to jeszcze zwraca mieszkanie na rynek, a ja nie.

Mnie można
  • Odpowiedz
@vartan: Dodaj do tego masową migrację ludzi z prowincji do miast, napływ milionów ukraińców i białorusinów - również do miast, czy spory odsetek ludzi, którzy są singlami i biorą osobno mieszkania. Ale tak, główny czynnik, to mocne podniesienie minimalnej przez 8 lat PiSu, wcześniej tacy ludzie nie mieli żadnej zdolności, spłaszczenie struktury zarobków w dolnych percentylach sprawiło, że na rynek wysypały się miliony ludzi z możliwością zakredytowania się na kilkaset
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@stanleymorison @thorgoth cieszy mnie ten głos rozsądku, nie wszystkie wykopki to skomlące cipeczki.

@czerwonykomuch o, typowy Polaczek :) boli? Cieszę się, że mam na co dostawać. Przerzuce na najemce. Pamiętaj, zawsze to ostatni płaci podatek.
A jak nie, to sprzedam. Teraz wyobraź sobie z jakim zyskiem...
A jeden z takich jak ty kupi to :)
  • Odpowiedz
@vartan większości z tych ludzi zwyczajnie nie wyszło w życiu albo zwyczajnie są nierobami i winą próbują obarczyć świat. Moim ulubionym jest mick.pl który swego czasu o całe zło świata obarczył Piotra i Baśkę co to zeszli się w parę poszli do pracy i wzięli kredo na własny kwadrat, hit.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Kroledyp i kolejna osoba, która podziela moje myślenie :) "nie wyszło w życiu i wylewają żale gdzie się da, a inni podobni klepią po pleckach" :)
  • Odpowiedz