Wpis z mikrobloga

#bikepacking #wyprawyrowerowe #rower
Czołem mircy!
Wraz z 2 znajomych planujemy wyprawę rowerową około 300km w 1 stronę.
Będzie to moja pierwsza wyprawa, także narodziło mi się kilka pytań.
1.Jak się przygotować do takiej wyprawy?
2.Jaki rower wybrać na taką wyprawę? Narazie waham się pomiędzy Gravelem a trekkingiem.
3.Co warto zabrać ze sobą? Noclegi planujemy na dziko (jedziemy w sezonie letnim)
  • 22
Jak się przygotować do takiej wyprawy?


@potok555: Jeździć, obserwować.

Jaki rower wybrać na taką wyprawę? Narazie waham się pomiędzy Gravelem a trekkingiem.


ten który masz, to?

Co warto zabrać ze sobą? Noclegi planujemy na dziko (jedziemy w sezonie letnim)


szpej do spania, ciuchy do spania, coś żeby sobie jedzenie zrobić, klapki, kosmetyczkę, ciuchy na rower, apteczkę, jakieś podstawowe narzędzia żeby przebicie opony Cię nie zaskoczyło. Powerbanka do ładowania elektroniki. To tak
@potok555:
1. A jeździsz coś wgl? Bo jak śmigasz po 20-30km raz w tygodniu, a nagle porwiesz się na 300km to różnie może się skończyć. A więc jakiś tam trening, zrobienie kondycji i przed wyjazdem też dupę przyzwyczaić do siodła
2. Zależy od trasy
3. Jak lato to ja bym brał jakiś tarp i co wolisz, albo na glebie spać i mata samopompująca albo hamak. To drugie lepsze bo w razie
@potok555: A rower masz? xD
Ogólnie to trochę Cię będzie kosztował taki zestaw, sakwy + rzeczy do spania
Przemyśl kwestie spania bo można jechać na lekko i spać sobie w jakimś hotelu, na spokojnie się wyspać, umyć, odpocząć i schować bezpiecznie rower i na nogach pozwiedzać miasto. A jak chcesz spać na dziko to też to przetrenuj bo możesz się zdziwić xD
Ogólnie jak wyżej bo wszystko można kupić w trasie,
  • 0
@Vadzior Ogólny zamysł jest, żeby w miesiąc się wyrobić i pozwiedzać coś po drodze, od czasu do czasu wziąć pokój, głównie po to żeby się umyć.
Wszyscy z nas to amatorzy.
Roweru nie mam, dlatego pytam się w jaki celować
@potok555 ile dziennie chcecie przejechać? 50, 80, 100, 150 km?
Tak trochę brzmi jakbyś się wybierał z motyką na słońce. Spróbuj najpierw pojeździć planowany dzienny dystans jednorazowo.
Co do wyboru roweru, zanim się zdecydujesz, dobrym pomysłem będzie wypróbowanie różnych typów, zwłaszcza jeżeli mówimy o gravelu.
@potok555: 300 km o ile nie będzie przejechane na raz spokojnie dasz radę zrobić jak się troszkę przygotujesz. Nie słuchaj że to porywanie się z motyką na słońce, bo wcale tak nie jest.
Zarówno gravel jak i trekking będą odpowiednie i pytanie który po prostu chcesz mieć. Ja robiłem takie wycieczki na trekingu, a potem przerzuciłem się na gravela.
Co do potrzebnych rzeczy to: sakwy (jeśli takie na bagażnik, to również
2.Jaki rower wybrać na taką wyprawę? Narazie waham się pomiędzy Gravelem a trekkingiem.


@potok555:

Zależy od nawierzchni po której będziesz jechał: gravel jak 90% to szutry i asfalt, a jak bedzie więcej niż 10% trasy po piachu/błocie/korzeniach to lepiej hardtaila (trekking, cross, mtb).

Jak będziecie jechać po 60-100km dziennie, to nie trzeba specjalnych przygotowań kondycyjnych.
@potok555: Widzę, że temat się ciągle ciągnie więc dopiszę jeszcze więcej swoich doświadczeń. Na trekkingu (Lazaro Senatore V3) zrobiłem 2 trasy. 1) Świnoujście -> Hel (R10) (~470 km, 5 dni) i 2) Miechów -> Krk -> Wiślana Trasa Rowerowa na wschód -> Velo Dunajec na południe do Zakopanego (~525 km, 6 dni), na gravelu (Romet Aspre 1) szlak Odra - Nysa (jadąc od północy na południe) -> Szklarska Poręba (~635 km,
@potok555: Generalnie dobrze, do bikepackingu wcale nie musisz mieć wypasionego roweru za kilkanaście tysięcy. Ludzie jeżdżą na starych góralach i też dają radę :)
W pierwszym z wymienionych wyżej rowerów po pierwszej wycieczce wymieniłem uchwyty na kierownicy na ERGON GS2 (chyba ten model) i byłem z nich bardzo zadowolony bo znacznie podniosły komfort jazdy.
Kupiłem gravela, żeby śmigać trochę szybciej w bardziej sportowej pozycji na codzień i obecnie to na nim