Wpis z mikrobloga

#ksiazki #cormacmccarthy #krwawypoludnik #western #tlumaczenie

Uffff, co za lektura, TLDR: warto, polecam(polecam spróbować, może się nie podobać, ale warto dać szansę, przynajmniej 2-3 rozdziały, dopiero wtedy zaskoczyła u mnie), tłumaczenie tak specyficznej książki zaskoczyło mnie pozytywnie.

Typie coś to tłumaczył(Robert Sudół), czapkę kombojską o niskim rondzie chylę przed Tobą. Niestety znam angielski na tyle, że przed przeczytaniem książki napisanej w tym języku mam... natręctwo? mus? sprawdzenia jej w oryginale. Czemu nie czytam całych po angielsku? Czasem czytam jak nie ma dobrego tłumaczenia, albo nie ma wcale. Trochę za słaby ten mój czytany angielski, by połykać w oryginale całe książki bez zmęczenia/mega powoli, ciągle sprawdzam słówka(szczególnie jak jest dużo których nie znam, np. western). Czytam kilka stron/czasem więcej tego i tego(EN/PL) i oceniam czy wersja PL się nadaje.
Mam wrażenie, że tłumaczenia "peakowały" w latach 80-90tych(ludzie którzy wtedy zaczynali kariery tłumacza do dziś tłumaczą wciąż są na wysokim poziomie).
Ta książka jest... specyficzna i inny tłumacz łatwo wpakowałby się w krindż/niedopuszczalne ustępstwa/uproszczenia, podbiłby infantylność książki(która w oryginale jest akurat, w sam raz)do poziomu niedopuszczalnego.
Pierwszy raz posortowałem na Lubimy Czytać wedle tłumacza i będę sprawdzał inne jego przekłady.

O samej książce nie będę zbytnio pisał, cały net zawalony. Jedna z Lepszych(ciekawszych) jakie czytałem... od bardzo dawna. Jak to teraz młodzież pisze, albo jest Vibe, albo nie ma. U mnie jest i to jaki. Nie musisz być fanem westernów, bo to jest o czymś innym, ale przy okazji to też dobry western.
Tak mi się wkręcił klimat westernu, że wrzuciłem na listę do czytania Lonesome Dove(Na południe od Brazos), też western, ale innego autora, chyba spokojniejszy, a po Krwawym Południku u mnie lekka trauma przez kilka dni minimum... a no właśnie, tak książka lekko ryje banię. Jeszcze raz, nie dajcie się zniechęcić na samym początku, warto się wbić w klimat, dajcie jej szansę(2-3 rozdziały). Polecam z Całego Serca:D

Aha, na YT widzę jest na nią moda(tak ją znalazłem, z poleceń na YT), jakieś eseje 5h długości o czym jest książka, oraz dlaczego nie nadaje się do przerobienia na film/serial. Bez przesady:
Nie nadaje się do adaptacji, bo nie przejdzie przez obecną cenzurę, nie jest zgodna z woke narracją.
Tyle, jedno zdanie, 5 sekund, nie trzeba 5h filmu na YT. A nawet jak coś tam mają kręcić, to będzie strata czasu i nerwów.
RabarbarDwurolexowy - #ksiazki #cormacmccarthy #krwawypoludnik #western #tlumaczenie
...

źródło: AUG-DIG-IMAGES15

Pobierz