Wpis z mikrobloga

Mireczki co sądzicie o takim układzie oszczędzania? Co byście zmienili? Poniżej opisuję kolejno każdy składnik.

25% kupka gotówki
25% ike obligacje
30% nadpłata kredytu
15% ikze
5% giełda 4fun

Kupka gotówki- nie mam tu na myśli budowania poduszki finansowej, bo takową dawno posiadam. Myślę tu bardziej o nie topieniu całości hajsu w miejsca, z których trudno ją wyciągnąć, a wydatki typu zmiana auta, remont czy lepsze wakacje wolę pokrywać z "kupki" a nie z poduszki. Oczywiście te pieniądze będą leżały oprocentowane, z racji że jestem typem, który skacze po promocjach bankowych, aż tak mocno nie powinienem odczuć utraty ich wartości.

Ike obligacje- część bardzo dlugoterminowa, horyzont emerytalny. Narazie 50/50 edo/tos, w zależności co się będzie działo będę zmieniać dyspozycję.

Nadpłata kredytu- 1/3 oszczędności leci tutaj, mam świadomość, że trochę tracę nie wrzucając więcej, ale nie chcę zostać z samą nieruchomością po spłaceniu całości, a przez kilka lat jeszcze stała stopa. Przy dobrych wiatrach spłacę w 8-13 lat od teraz.

Ikze- tu długoterminowe inwestycje w ETF, 50/50 Nasdaq i s&p500. Żadnych zabaw, tylko regularne dokupowanie. Horyzont również emerytalny.

Giełda4fun- tu jest miejsce na eksperymenty, spółki dywidendowe, krypto. Typowo dla zabawy, nie mam czasu na codzień żeby poświęcać temu x godzin. Co zarobi to zarobi, jak straci też się nic nie stanie.

Tak więc biorę po 500 zł z konta każdej drużyny i słucham państwa ( ͡º ͜ʖ͡º)

#oszczedzanie #ike #ikze #gielda #obligacje #akcje #inwestycje #pieniadze #pytaniedoeksperta
  • 12
  • Odpowiedz
@tanczespiewamrecytuje:
0. Baaardzo polecam: https://inwestomat.eu/zacznij-tutaj/
1. Jakie masz oprocentowanie kredytu? Czy nie wykręcisz lepszych wyników po prostu nadpłacając kredyt zamiast inwestować? A nawet jeśli będą porównywalne to czy komfort psychiczny nie będzie dużo wyzszy przy szybszym nadpłacaniu? Piszesz, że nie chcesz zostać z samą nieruchomością. Ok, ale dlaczego tylko 30%? Zamienisz to w 70% i z 8-13 lat robi się 3-6. Coś już będziesz miał z tych pozostałych 30%, a po
  • Odpowiedz