Wpis z mikrobloga

Mireczki co sądzicie o takim układzie oszczędzania? Co byście zmienili? Poniżej opisuję kolejno każdy składnik.

25% kupka gotówki
25% ike obligacje
30% nadpłata kredytu
15% ikze
5% giełda 4fun

Kupka gotówki- nie mam tu na myśli budowania poduszki finansowej, bo takową dawno posiadam. Myślę tu bardziej o nie topieniu całości hajsu w miejsca, z których trudno ją wyciągnąć, a wydatki typu zmiana auta, remont czy lepsze wakacje wolę pokrywać z "kupki" a nie z poduszki. Oczywiście te pieniądze będą leżały oprocentowane, z racji że jestem typem, który skacze po promocjach bankowych, aż tak mocno nie powinienem odczuć utraty ich wartości.

Ike obligacje- część bardzo dlugoterminowa, horyzont emerytalny. Narazie 50/50 edo/tos, w zależności co się będzie działo będę zmieniać dyspozycję.

Nadpłata kredytu- 1/3 oszczędności leci tutaj, mam świadomość, że trochę tracę nie wrzucając więcej, ale nie chcę zostać z samą nieruchomością po spłaceniu całości, a przez kilka lat jeszcze stała stopa. Przy dobrych wiatrach spłacę w 8-13 lat od teraz.

Ikze- tu długoterminowe inwestycje w ETF, 50/50 Nasdaq i s&p500. Żadnych zabaw, tylko regularne dokupowanie. Horyzont również emerytalny.

Giełda4fun- tu jest miejsce na eksperymenty, spółki dywidendowe, krypto. Typowo dla zabawy, nie mam czasu na codzień żeby poświęcać temu x godzin. Co zarobi to zarobi, jak straci też się nic nie stanie.

Tak więc biorę po 500 zł z konta każdej drużyny i słucham państwa ( ͡º ͜ʖ͡º)

#oszczedzanie #ike #ikze #gielda #obligacje #akcje #inwestycje #pieniadze #pytaniedoeksperta
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tanczespiewamrecytuje:
0. Baaardzo polecam: https://inwestomat.eu/zacznij-tutaj/
1. Jakie masz oprocentowanie kredytu? Czy nie wykręcisz lepszych wyników po prostu nadpłacając kredyt zamiast inwestować? A nawet jeśli będą porównywalne to czy komfort psychiczny nie będzie dużo wyzszy przy szybszym nadpłacaniu? Piszesz, że nie chcesz zostać z samą nieruchomością. Ok, ale dlaczego tylko 30%? Zamienisz to w 70% i z 8-13 lat robi się 3-6. Coś już będziesz miał z tych pozostałych 30%, a po kilku latach będziesz już mógł inwestować z dużo większym kapitałem i z doświadczeniem.
2. Jak wysoka ma być ta kupka gotówki? Czy jest jakiś górny limit? Jeśli do niego dotrzesz to co potem? Skoro masz tyle planów to może łatwiej Ci będzie zamiast jednej wielkiej kupki zrobić tutaj budżet kopertowy? Brzmi jakby to było coś, co potencjalnie mogło by Cię zainteresować, bo na podstawie reszty wnioskuje, ze możesz lubic takie mentalne dzielenie (i nie ma w tym nic złego, po prostu taka obserwacja) :)
3. Czyli poduszka, nieplanowane itd. i do tego jeszcze obligacje? Trochę blokuje Ci to inwestowanie: https://inwestomat.eu/cala-prawda-o-poduszce-finansowej/#poduszka-blokujaca-inwestowanie (wiadomo, cały artykuł też polecam :) )
4. Dlaczego na ike obligacje, a nie ETF na
  • Odpowiedz