Wpis z mikrobloga

Czy leki bez recepty można kupować bez limitu?

Nie zawsze! (ʘʘ)

Są 3 substancje, których sprzedaż jest ograniczana i podczas jednej transakcji można zakupić nie więcej niż zezwalają przepisy.
Te leki to:
- pseudoefedryna - składnik tabletek i saszetek stosowanych na katar i zatoki
- dekstrometorfan - lek przeciwkaszlowy
- kodeina - składnik leków na kaszel i przeciwbólowych

Maksymalne ilości, jakie można zakupić jednorazowo określone są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Leki zawierające te substancje mogą kupić wyłącznie osoby pełnoletnie. Dlatego przy zakupie możecie zostać poproszeni o dokument tożsamości w celu weryfikacji wieku.

Za nieprzestrzeganie przepisów i sprzedaż większej ilości leku grozi kara finansowa. Jest ona nakładana przez WIF i może wynosić do 500 000 zł.

Zostaliście kiedyś poproszeni o pokazanie dowodu osobistego w aptece? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #apteka #leki #farmacja #infografika
dwa_fartuchy - Czy leki bez recepty można kupować bez limitu?

Nie zawsze! (ʘ‿ʘ)

Są ...

źródło: 20240316_072459_0000

Pobierz
  • 49
Zostaliście kiedyś poproszeni o pokazanie dowodu osobistego w aptece?


@dwa__fartuchy: nie ale zrobiło mi się mega głupio jak zmierzyła mnie farmaceutka z pogardą kiedy jąkając się zapytałem o drugie pudełko ibupromu zatoki. Mieszkam za granicą, a leki są dla mojej żony i nie miałem pojęcia o limitach. Jąkałem się, bo starałem się przypomnieć sobie nazwę innego leku. Poczułem się jak ćpun jakiś. W drugiej aptece kupiłem drugie opakowanie, więc limity są
@kinesin1000:

zeby dostac mph musisz najpierw sie zdiagnozowac, na co juz wydasz kolo tysiaka.

+/- 1500-2000 chyba, ale chyba bupropion dostaniesz od ręki (co najmniej mi tak dali), czyli 300zl pierwsza wizyta + 160 paczka chyba (nie pamiętam już)
@dwa__fartuchy: Niestety dla uzależnionych od powyższych substancji to marna przeszkoda. Tyle tylko, ze musiałem dziennie 10-11 aptek odwiedzać. Jak rozumiem miało to dawać jakiś "dyskomfort", ale w praktyce nie zmieniało nic, chociaż nie, przepraszam, mogłem przejrzeć więcej pojemników z przeterminowanymi lekami.

Dla uspokojenia - udało mi się zerwać z nałogiem jakieś 5 lat temu, spędziłem jedyne 27 miesięcy w Ośrodku Readaptacyjnym. Tak dla tych co to planują się bawić w ten
@The_Rainman bupropion dostaniesz nawet na depresję jak powiesz że ci nie staje po ssri albo że nie działają inne leki. Inna sprawa że to gowno nic nie daje, mi tylko szumy w uszach i ciut mocniejsza erekcje