Wpis z mikrobloga

Czy leki bez recepty można kupować bez limitu?

Nie zawsze! (ʘʘ)

Są 3 substancje, których sprzedaż jest ograniczana i podczas jednej transakcji można zakupić nie więcej niż zezwalają przepisy.
Te leki to:
- pseudoefedryna - składnik tabletek i saszetek stosowanych na katar i zatoki
- dekstrometorfan - lek przeciwkaszlowy
- kodeina - składnik leków na kaszel i przeciwbólowych

Maksymalne ilości, jakie można zakupić jednorazowo określone są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Leki zawierające te substancje mogą kupić wyłącznie osoby pełnoletnie. Dlatego przy zakupie możecie zostać poproszeni o dokument tożsamości w celu weryfikacji wieku.

Za nieprzestrzeganie przepisów i sprzedaż większej ilości leku grozi kara finansowa. Jest ona nakładana przez WIF i może wynosić do 500 000 zł.

Zostaliście kiedyś poproszeni o pokazanie dowodu osobistego w aptece? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #apteka #leki #farmacja #infografika
dwa_fartuchy - Czy leki bez recepty można kupować bez limitu?

Nie zawsze! (ʘ‿ʘ)

Są ...

źródło: 20240316_072459_0000

Pobierz
  • 53
  • Odpowiedz
już kilka razy ekspedient do mnie zagadał, że trzeba na dwa paragony, bo na jednym nie przejdzie, więc zajebisty przepis w chooy xD


@murdoc: dokładnie to, albo w dużym mieście gdzie masz kilka aptek na jednej ulicy, wystarczy się przejść od jednej do drugiej xD
  • Odpowiedz
@murdoc

Tak... Biedronka potrafi racjonować sprzedaż produktów promocyjnych z użyciem karty Moja Biedronka i jeszcze świeżaka wciśnie w gratisów.

Państwo Polskie mając do dyspozycji system PESEL, dowody osobiste i Internetowe Konto Pacjenta nie jest w stanie ogarnąć jak to zrobić, żeby ludzie nie kupowali 20 butelek syropu na kaszel chodząc od apteki do apteki...
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: w Polsce w miastach jest tak nasrane aptekami, że dla kinderćpunów zażywających te leki że tak powiem pozamedycznie on i tak nie stanowi najmniejszej przeszkody. Bo często jest tak, że obskoczy 6-8 aptek nie robiąc nawet 10 000 kroków.

A przecież nie można tego jeszcze bardizej ograniczać. Bo co, będą sprzedawać po jednej tabletce na kaszel? xD
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy:

Zostaliście kiedyś poproszeni o pokazanie dowodu osobistego w aptece? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nigdy, pewnie przez to że ja #wykop30plus xD
Te limity to fikcja, ćpun przejdzie się po 2-3 aptekach i i tak uzbiera ile będzie chciał, a uczciwemu klientowi tylko kłopot to sprawia bo nie możne kupić więcej na zapas ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy Spotkałem się z tym jak kiedyś chciałem Theraflu (czy coś podobnego) kupić większy zapas. Pierwszy raz o rym słyszałem, więc januszowo zapytałem czy na dwa paragony przejdzie, albo czy mogę wrócić za 5 minut - chyba jej wyglądało na prowokacje, bo nie zgodziła się ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
Pamiętam jak koleżanka z medycyny opowiadała, że wykorzystując wiedzę zdobytą na studiach wyekstrahowały kodeinę z tabletek i ją spożywały ( ͡° ͜ʖ ͡°) Efekt uboczny był taki, że jedna z nich przez dwa dni nic nie była w stanie zjeść przez zaburzenie ruchów robaczkowych ¯\(ツ)/¯


@Wegrzynski: Przepuszczenie przez filtr rozpuszczalnej w wodzie kodeiny, żeby oddzielić ją od paracetamolu, to wiedza o zawiesinach z gimnazjum. Z innymi
  • Odpowiedz
@kinesin1000: medikinet / bupropion
Metylofenidat to pochodna amfetaminy
Bupropion to ketamfetamina czyli tzw. Khat który się żuje w jemenach czy innych Afrykach. Ogólnie te substancje są w tej samej grupie co nielegalne narkotyki. Adhd można udać lekko + smutek do adhd i dadzą Ci i jedno i drugie
  • Odpowiedz
@The_Rainman mph to nie pochodna amfetaminy, bupropion to juz w ogole co innego bo nie jest nawet stymulantem. W Polsce nie ma w oficjalnej dystrybucji lekow z amfetamina, mozna sprowadzic tylko zza granicy np elvanse najpopularniejszy chociaz mozna tez probowac każdy inny jak sie ma sos.
  • Odpowiedz
@kinesin1000:

mph to nie pochodna amfetaminy

Fakt jest to pochodna 2-Fenyloetyloamina której pochodnymi są też mdma, amfetamina etc. Trochę miejska legendę powtórzyłem
A bupropion to pochodna khat(conajmniej tak mówi Google) i o ile dobrze to rozumiem bo ze mnie żaden chemik czy lekarz
The_Rainman - @kinesin1000: 
 mph to nie pochodna amfetaminy
Fakt jest to pochodna 2-...

źródło: IMG_2238

Pobierz
  • Odpowiedz
@Mr--A-Veed no tak, bo tyyyyle rzeczy w tym państwie jest już racjonowanych i scentralizowanych, że teraz to jeszcze zakupy farmaceutyczne dla milionów ludzi i w TYSIĄCACH punktów aptecznych w całym kraju trzeba najlepiej centralnie rejestrować XDDD

Każda rejestracja - nie jest darmowa, i stanowi wstęp do ingerencji w wolność osobistą, w tym prywatność. Każda. :-P

Już lepiej by było wprost przyznać, że ludzie mają różne zajawki i potrzeby rekreacyjne - niż
  • Odpowiedz
@The_Rainman no w kazdym razie to nie takie latwe, zeby dostac mph musisz najpierw sie zdiagnozowac, na co juz wydasz kolo tysiaka. Potem też nie kazdy lekarz chce dawac mph, lwia część "lekarzy" na adhd przepisuje poczatkowo ssri. A zeby dostac pozwolenie na import elvanse musisz jeszcze udokumentowac ze inne leki na ciebie nie dzialaja.
  • Odpowiedz