Wpis z mikrobloga

Mercedes-Benz testuje roboty humanoidalne do wykonywania powtarzalnych zadań wymagających niskich kwalifikacji na produkcji

Mercedes-Benz to najnowsza firma motoryzacyjna, która testuje wykorzystanie robotów humanoidalnych do automatyzacji „pracy fizycznej wymagającej niskich kwalifikacji i wymagającej wysiłku fizycznego”. W piątek 13.03.2024 firma zajmująca się robotyką Apptronik ogłosiła, że ​​zawarła umowę handlową z Mercedesem w celu pilotażowego wykorzystania w produkcji „wysoce zaawansowanej robotyki”, takiej jak Apollo — 160-funtowy dwunożny robot Apptronik. Wiadomość ta następuje po podobnym programie pilotażowym ogłoszonym przez BMW w styczniu.

więcej info z linku

#nauka #liganauki #samochody #mercedes #robotyka #automatyka
quiksilver - Mercedes-Benz testuje roboty humanoidalne do wykonywania powtarzalnych z...

źródło: 2dzmFrG

Pobierz
  • 69
  • Odpowiedz
@quiksilver: to rozwiązuje jedną stronę równania: praca, jest jeszcze druga strona równania: konsumpcja.

Jeżeli całą pracę będą wykonywać roboty, to nie będą jej wykonywać, bo ludzie nie będą mieć pieniędzy, żeby cokolwiek kupić. Za to właściciele robotów będą mieć prawie wszystkie pieniądze jakie istnieją :)
  • Odpowiedz
@Rasteris no dokladnie, to ze jest drogi i skomplikowany to jego najwieksza zaleta xD

a i dobrze, ze napisales, bo by sie inzyniery nie domyslily, ze przeciez mozna prosciej xD
  • Odpowiedz
Pracuje 24/7,nie choruje, nie bierze L4, nie narzeka, nie popelnia bledów. W long term moze byc tanszy niz zespol turkow pracujacy na 4 zmiany.


@jurek-gagarin: i mówimy tylko o czynnościach związanych z pracą (związków zawodowych też nie założy), a po godzinach, nie wymaga mieszkania, samochodu, rodziny, żony, nie narobi dzieci i nie będzie konsumować jak człowiek. Robot dla firmy w długofalowej perspektywie to czysty zysk.
SpasticInk - >Pracuje 24/7,nie choruje, nie bierze L4, nie narzeka, nie popelnia bled...

źródło: robot-e1591207113131

Pobierz
  • Odpowiedz
Wszyscy wróżyli rok temu przy boomie ChataGPT, że za chwilę zwolnią połowę programistów. Zaraz się okaże, ze to nie programiści muszą się czuć zagrożeni. ;)
  • Odpowiedz
@quiksilver: u mnie na produkcji poinstalowali coboty które miały zastąpić pracowników paletyzujacych towar, projekt inżynier wykazał oszczędność 6 etatów. Skończyło się tym, że 6 etatow zostało + coboty bo ktoś musi wstawić i wyciągnąć paletę, cobot czasem upuści towar albo zblokuje się bo przyssawka nie działa dobrze z papierową przekładką xD generalnie tak to to powinno wyglądać, człowiek nie nosi ciężarów tylko obsługuje robota który to robi
  • Odpowiedz
nie popelnia bledów


@jurek-gagarin: Najgłupsze co słyszałem o robotach. Człowiek aktualnie adaptuje się lepiej niż jakikolwiek robot czy AI.

Problem z robotami jest inny, ich cena jest tak absurdalna, a jak jeden się zepsuje to trzeba mieć drugiego. Wiele można mówić, ale człowiek jest w tej rywalizacji wielokrotnie tańszy i nie powiązany z żadną firmą.
  • Odpowiedz
Z jednej strony mamy kryzys demograficzny i nie będzie komu płacić emerytur więc ściągamy kolorowych aby pracowali a z drugiej to automatyzacja ma prowadzic do bezrobocia. A no i jeszcze katastrofa klimatyczna przy spadającej populacji ludzkiej (xD)

To jak to w końcu jest?
  • Odpowiedz
@Liarek123: @mg1987 No nie zesrajcie się z tym łapaniem za słówka. Obecnie w fabrykach masz zautomatyzowane i zrobotyzowane linie produkcyjne nawet do 70-80% całego procesu wytwarzania, a człowiek większość tego procesu tylko nadzoruje, wiec o czym ty mowisz? Failure rate przy produkcji rożnych elementów maszynowo nizzsze, a precyzja wyższa, niż jakbyscie tam postawili 'adaptujących sie' tanich hindusów. Więc nie, człowiek nie jest i nie będzie w dużej skali tańszy ani szybszy,
  • Odpowiedz
@Izanagi013: hale produkcyjne zwykle to są takie, że przejedziesz wózkiem, nawet paleniskiem. Więc nic nie trzeba dostosować. Konstrukcja na nogach też wymaga dostosowania. Roboty humanoidalne to błędne założenie, że kształt człowieka jest idealny.
  • Odpowiedz