Wpis z mikrobloga

Gdy wszyscy będziemy mieli pompy ciepła, samochody elektryczne (a przynajmniej większość) i przy chociażby przy -15 C ja włączę pompę, mój sąsiad włączy i sąsiad sąsiada itp. a także samochód elektryczny na noc to moc pobierana przeze mnie będzie ok. 15 -20 kW. Zrobi tak tylko ze 100 domów i mamy 2000 kW czyli 2MW, to transformator który ma 500 kW a nawet 1000 kW po prostu spłonie tak samo jak już był przypadek w Polsce. To wynika z przestarzałego modelu budowy sieci dystrybucji energii elektrycznej opartym na tzw. współczynniku jednoczesności rzędu 30-50%. Tyle tylko, że w przypadku zwiększonego poboru mocy w gałęzi sieci niskiego napięcia wywali zabezpieczenia na trafie SN/nN i do przyjazdu ekipy serwisowej nikt w tej gałęzi nie nie będzie miał zasilania...

#energetyka #pompaciepla #budujzwykopem #remontujzwykopem #budownictwo #ogrzewanie #uniaeuropejska #ue #fotowoltaika #elektryka
snorli12 - Gdy wszyscy będziemy mieli pompy ciepła, samochody elektryczne (a przynajm...

źródło: transformator-500kw-krakow-545450603

Pobierz
  • 8
@snorli12: ogólnie to powietrzna pompa ciepła powoduje takie problemy, natomiast auta elektryczne to faktyczny problem, należy pamiętać że auta elektryczne co jakiś czas powracają i nie cieszą się wielką popularnościa
@snorli12: Kilka spraw
1. Fotowoltaika już testuje system bo tam współczynnik jednoczesności jest bardzo wysoki tylko w druga stronę
2. To nie jest tak ze jutro przyjeżdza 100 elektrycznych samochodów i wszystkie się ładują. Przybywa ich stopniowo tak samo jak PV i w miare jak przybywa modernizuje się te fragmenty sieci które tego wymagają.
3. W nocy ludzie pobierają mało energii, u mnei maksymalkne napiecie zawsze miałem ok 2 w nocy
@hipodrom: Ogólnie to panuje wśród ludzi ogromna ignorancja w zakresie pomp ciepła. Niektórym się wydaje że to pobiera nie wiadomo jaką moc, bo przecież zużywa dużo prądu. A to jest tak na prawdę całkiem mała moc, tylko pobierana przez 24h na dobę...
Moi starzy mają dom cały na prąd (gotowanie, CWU, pompa ciepła powietrze-woda), dodatkowo mają jeszcze na tym samym przyłączu gospodarstwo rolne. Jaka jest maksymalna moc 15-minutowa odczytana z licznika