Wpis z mikrobloga

#programista15k

No siema #chwalesie #pijciekompot- zostałem oficjalnie programista 36k PLN + 60k PLN bonusu (w dwóch ratach). 26 dni płatnego urlopu, 10 dni płatnego chorobowego, 8k pln budżetu wellness (do wydania np. na rower), 4k na szkolenia. Do tego 100k USD w udziałach na 4 lata( teoretycznie firma niedługo wchodzi na giełdę i wtedy wartość macno wzroście, ale to takie wróżenie z fusów) i inne pierdy typu multisporty, medicovery etc.

Żeby nie było tak słodko - 15 lat expa z czego 1 w UK, i 2 na Bliskim Wschodzie. Wcześniej pozycje managerskie przez 5 lat (ale znudziło mi się bo stres większy a hajs taki sam)

Wysłane 74 CV z czego było 12 rozmów wstępnych. Z 12 rozmów 3 oferty - do ugrania jeszcze ze dwie, ale wymiksowałem się z procesu bo hajs słaby. Co do wysyłania CVek - gdyby lepiej stargetować stanowiska, na które aplikowałem to można śmiało zakładać że 2 na 10 firm odezwałoby się do mnie.

Czy mnie to satysfakcjonuje - oczywiście że nie. Od jakiegoś czasu moja ambicja to dostać ofertę na poziomie USA - w moim przypadku to ok 200k - 250k USD w USA

Kilka tipów dla rekrutujących się

ETAP 1

Pogadanki z rekruterem

- tutaj pytania prawie zawsze te same i trzeba mówić dokładnie to co chcą usłyszeć. Rekruterki = NPC w procesie
- zawsze, ale to zawsze sprawdźcie stronę "company values", ostatnie newsy nt. firmy i jej Linked in. Zawsze mówicie kompletne #!$%@?, że ich wartości rezonują z Twoimi, że osiągają imponujący wzrost i patrząc po ich Linked in to widać na piewszy rzut oka że mają kompetentnych ludzi na pokładzie (najlepiej wymienić kilka nazwisko i to gdzie pracowali wcześniej)
- zawsze ale to zawsze wspomnijcie że bierzecie udział w innych procesach i spodziewacie się że za tydzień dostaniecie ofertę bo to już jest na etapie "culture fit interview". A w związku z tym prosicie o przyspieszenie procesu
- sprawdźcie swoje CV w ATSeach (czyli skanowanie czy macie odpowiednie keywordy) i grammarly. Nie wpisujcie każdego expa, chyba że macie go mało. Naruchajcie sobie rekommendacje na linkedinie od kolegów i koleżanek ( te pisane )

ETAP II

Mięso

- no niestety tutaj jak jesteś nemo to nie wiele da się zdziałać. Komuś bez expa chyba najtrudniej przejeść etap przesiewowy gdzie pytają po trochę ze wszystkiego. Jak chodzi o algosy i system design to trzeba leetkodować i pare system design interview sobie obejrzeć na jutubie
- najbardziej chyba lubię zadania do domu, bo pomimo tego, że zajmują dużo czasu faktycznie można pokazać co się potrafi. I szczególnie chodzi o workflow a nie kod - mam na myśli testy, ogólny design, schludność, stosowanie SOLID, krótkie commity i dokumentację oraz wysłanie zadania na czas

ETAP III / IV / V
- tu już lecimy z górki - generalnie mamy tu do czyniania z szeroko pojętym culture fit / behavioral questions / meet your team

Chętnie to kiedyś rozwinę, ale pwenie chyba nię będzie mi się chciało, chyba że dostanę 1000 plusików

Czy każdy może tak jak ja?

Niestety nie każdy - na moją korzyść szczególnie działają soft skille i szerokie doświadczenie, oraz głębokie w jednej technologii jak i kilka lat doświadczenia nad systemami, które nie były typowymi crudami a dodatkowo miały spory ruch.

- soft skille - mieszkając przez 3 lata za granicą miałem prawdziwe życie towarzyskie z nativami, dzięki czemu bardzo dobrze rozumiem różnice kulturowe, żarty i poczucie humoru, stereotypy nt. programistów. Moja pewność siebie jest relatywnie poza skalą porównując do typowego Mireczka 15k - i nie chodzi o aroganckie zachowanie na rozmowach a o to, że wiem że niezależnie od tego o co zapytają będę miał dobrą odpowiedź. Dodatkowo od kilku lat praktykuję umawianie się na rozmowy tylko i wyłącznie dla sportu - nawet jeśli nic nie szukam.

- mój angielski - często firmy ogłaszają że potrzebują C1 / C2 w mowie i piśmie. Nie mam pojęcia jaki mam poziom - CAE pewnie bym nie zdał bez studiowania, ale po piewszej rozmowie rekruterka widzi że nie ma do czynienia z typową środkową europą a kimś kto jest bardzo blisko poziomu natywnego. Pytając znajomych - nie byliby w stanie na podstawie mojego akcentu określić skąd pochodzę, ale są w stanie powiedzieć, że nie jestem z UK / USA / Australii.

- brak spiny / #!$%@? na wynik - po latach doświadczeń, wiem że na pewno wcześniej czy poźniej znajdę ofertę jakiej oczekuję nawet jeśli zajmie to pół roku. Każdy negocjator, sprzedawca ,filozof, jak i seba biznesman powie Wam to samo - miejcie #!$%@? a będzie wam dane. Nawet w Biblii to piszą " Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. ". Serio - kiedyś rozmawiając z polskim Software Housem widziałem że prowadzący rozmowy techniczne jak i miękkie byli wyraźnie onieśmieleni

- rozumienie DEI - po prostu mówię to co chcą usłyszeć - że trzeba wspierać diveristy i doceniam fakt że ich firma inwestuje w te wysiłki. Nie ma co ganiać z motyką na słońce i #!$%@?ć o neomarksiźmie. Ludzie na stanowiskach, doskonale wiedzą że to kompletne #!$%@?, ale pozory muszą stwarzać

Co bym poprawił, żeby mieć lepszą konwersję?

Z moim expem wciąż największym problemem są rozmowy techniczne - zakres wiedzy jest na tyle szeroki, że nie zawszę trafię z materiałem, który wybieram do powtórki przed rozmową. Czy chce mi się inwestować w rozwój szerszej wiedzy? - nie bardzo bo na moim etapie liczy się tylko praktyczna wiedza (mimo że w rozmowach pytają o teorię), którą zyskasz tylko pracując w projecie 8h dziennie. Exp który się liczy w zasadzie jest oceniany na podstawie logo poprzednich firm w których pracowałeś a w szczególności tej w której pracujesz obecnie. Nikt tego nie przyzna ale logo to po prostu proxy estymy firmy. Jak pracowałeś dla gorącego startupu / scaleupu / korpo to masz większe szanse, że ktoś zauważy Twoje CV a później nię będzie bawił się w ZOMOwca na rozmowach technicznych

Prezencja online - mój github jest biedny, plus wykazuje 0 aktywności bo tam gdzie pracowałem wcześniej używamy innej kontroli wersji. Mój LI podobnie, ale przynajmniej mam sporo rekomendacji od byłych współpracowników, nie podaję swojego homepage bo jest niedokończony i ma za mało kontentu. Wszystko do poprawki i zgaduję że z takim pakietem odzywało by się 3-4/10 firm zamiast obecnego ~2/10

Q&A

Czy lubię programować Już nie. Jestem wypalony jak pet wyciągnięty z kosza i dokończony przez żula. Ale trza uzbierać siano na własny biznes.
Czy uważam że programista to współczesny hydraulik? - Tak
Czy uważam że programiści mają na ogół zbyt wysokie mniemanie o sobie? - Tak
Czy uważam że programiści zostaną zastąpieni przez AI? - mam #!$%@?. Spędzę w IT maks jeszcze 5 lat a do tego czasu myślę że możemy spać spokojnie. Jak nas wszystkich zwolnią to idę na spawacza do Norwegii / Szwajcarii (umię spawać), albo otwieram wypożyczalnie i organizację wycieczek na ebikach
Czy jesteś dobrym programistą? - Myślę, że raczej nie. Znam te wszystkie filozoficzne podejścia, SOLID, CAPy, KISSY etc i nawet je stosuję, ale widzę innych klepaczy i wiem że nie mam takiej pasji a w związku z tym raczej nie dogonię ich poziomu. Po prostu wyskilowałem się w przechodzeniu rozmów. Może właśnie na tym polega odpowiedzialność? 3/4 mojego expa to CRUDy
Czy lubisz spędzać czas z programistami? - lubię, ale to troche jak spędzanie czasu z psem. Fajna gadzina, ale wiesz że tak do końca to się nie rozumiecie. Najblizsi przyjaciele (ci których nie wstyd mi pokazywać rodzinie) to kolejno prawnik / trener / przedsiębiorca / projektant przemysłowy / początkujący lekarz / manago programistów / manago programistów.
Czy masz studia? - nie mam, choć zaczynałem trzy razy, ale zawsze kończyło się po 3 miesiącach. Nie wpisuję wykształcenia w CV i jak ktoś zapyta to opowiadam swoją historię. M.in że jak rówieśnicy szli na drugi rok to ja już klepałem kod.
Psy czy koty? dzieci
Mac / Windows / Linuks? mac i linux
Jaki stack? - nie powiem, bo nie chcę się doxować, ale zaczynałem jako fullstack a obecnie wysokopoziomowy język interpretowany plus troche devopsowania
Skąd taka stawka część to jak wyżej, ale np. 60k bonusu to wyskillowanie w negocjacjach
Czy inni zarabiają lepiej - znam tylko kilka takich osób w branży(w zbliżonym wieku) i zarabiają niewiele lepiej a odpowiedzialność i stres dużo większy
Ile zarabiaja najbogatsi znajomi? 100k+ - kolega przedsiębiorca. 70k+ lekarz w moim wieku, który pracuje w klinice u teścia
Czy programujesz od 7 roku życia - nie. Zaczynałem po licbazie
Dlaczego płacą Wam aż tyle? popyt / podaż oraz na koniec dnia to raczej nudne i żmudne, więc Julki i Oskarki z łbani wypalonymi przez social media nie są w stanie skupić się wystarczająco długo żeby wejść do branży a ludzi z expem relatywnie do potrzeb firm jest coraz mniej.
(Dla @paliwoda ) Wiesz ile byków narobiłeś w tym poście? Nie wiem, ale na pewno dużo a nie chce mi się życia tracić na edycję moich wysrywów.

Pozdrawiam
  • 196
@hooog: Gratki, widać że fachowiec. :D
to praca zdalnie czy w biurze? Z Polski czy z innego kraju?

Osobiście mam 26k netto PLN jako Product Design Manager
+ dni wolne płatne i benefity

Pewnie będę kiedyś startował do lepiej płatnej, ale póki co jest dobrze
  • 0
@yoda-komoda: w sumie to nie. Pracowałem z kilkoma rekruterami z Polski, kilka było spoko, kilku nie bardzo. Ale z rekruterami zagranicznymi dobry pomysł - spróbuję przy następnej rekru. Dzięki Mireczku

A powiedz mi - jesteś wymiataczem w swojej dziedzine, czy takie powiedzmy top 20% ? Napisz coś więcej pls
  • 12
@Zazeraxim: ziom. Jak startowałem w wieku 19 lat, to te niecałe 3 koła na umowie zlecenie to było jak złapać Boga za nogi. Pamiętaj że rozwój w tej branży wykładniczy - w moim przypadku tak z pamięci (stawki miesięczne): 0, <3k, 3k, 4k, 10k (w UK), 18k ( Bliski Wschód), 20k (spowotem w Polsce), 15k (skusiłem się na udziały i w sumie sam się wyruchałem xD), 30-40k przez ostatnie 5 lat,
  • 1
@nomysza6666: prawda, ale jego wpływ na produktywność firmy jest ujemy w pracach kognitywnie zaawansowanych. Co najmniej przez kilka tygodni a może i miesięcy. Nie mówię o przypadkach gdzie masz do czynienia z prosą robotą, bo tam oczywiście od razu widać wsparcie na pokładzie
  • 37