Wpis z mikrobloga

@-Propublicobono to referendum w Irlandii było mega zle zrobione i dlatego nie przeszło. Pytania były zle sformułowane, terminy były zupełnie niejasne, nie miało to prawa przejść i podejrzewam, że wyborcza pisze właśnie w tym kontekście, a nie ze "trzeba anulować bo przegramy". No ale wykopki to debile nieumiejàce czytac, kto by się spodziewał! ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@-Propublicobono:

Irlandczycy zagłosowali przeciwko kobietom


Nie wiem czy Gejzeta Aborcza się zorientowała, ale w Irlandii kobiety też mają prawa wyborcze.
Także jak już to same zagłosowały "przeciwko sobie" ( _)
  • Odpowiedz
czyli niedobra jak się lud wypowiada xD.


@januszerka: bardzo dobrze że w Polsce nie robi się badań na raka dla mężczyzn, lud się wypowiedział i nie chce. Bardzo dobrze że mężczyźni muszą dłużej pracować i krócej żyć na emeryturze - lud się wypowiedział. Nie zawsze cały lud będzie dobrze decydował o czymś co dotyczy połowy tego ludu.
  • Odpowiedz
Dlaczego 50 letnie Janusze lub 80 letnie Grażyny mają podejmować decyzje które ich nie dotyczą?


@loczyn: ponieważ od jakichś ponad 30 lat żyjemy w ustroju zwanym demokracją, gdzie wszyscy uprawnieni mają prawo głosu. Widzę, że jesteś fanem Janusza Korwin-Mikkego, który bardzo krytycznie wypowiada się na temat demokracji z powodu, który wymieniłeś.
Temat ten jest na tyle polaryzujący, a jednocześnie niewymagający jakiejś super wiedzy w tym zakresie, że lud powinien zdecydować, czy
  • Odpowiedz
Dlaczego 50 letnie Janusze lub 80 letnie Grażyny mają podejmować decyzje które ich nie dotyczą?


@loczyn: tylko bardzo trudno wyznaczyć tę granicę, równie dobrze można spytać dlaczego te 50 letnie lub 80 letnie Grażyny podjęły za mnie kiedyś decyzję o "umowie społecznej" polegającej na tym że ja im teraz dopłacam do ich obecnych emerytur podczas gdy ja jako strona tej umowy miałem wtedy może z 5 lat i nie do końca
  • Odpowiedz
@januszerka: No dobra ale w sumie czemu powinien? Dlaczego 50 letnie Janusze lub 80 letnie Grażyny mają podejmować decyzje które ich nie dotyczą?


@loczyn bo 50 letnie Janusze albo 80 letnie Grażyny dysponują czymś, czym nie dysponują 19 letnie Julki: doświadczeniem życiowym. Dlatego w demokracji mądrzy mogą równoważyć ignorancję głupich, doświadczeni niedoświadczonych, działa to oczywiście też w drugą stronę, ale nie ma sensownej alternatywy.

Dlaczego społeczeństwo miałoby dawać pełną swobodę decydowania
  • Odpowiedz
tylko bardzo trudno wyznaczyć tę granicę, równie dobrze można spytać dlaczego te 50 letnie lub 80 letnie Grażyny podjęły za mnie kiedyś decyzję o "umowie społecznej" polegającej na tym że ja im teraz dopłacam do ich obecnych emerytur podczas gdy ja jako strona tej umowy miałem wtedy może z 5 lat i nie do końca byłem świadomy co podpisuję.


@xetrov: Ale tu masz słuszność, dlatego uważam, że wbrew pozorom referenda są
  • Odpowiedz
ponieważ od jakichś ponad 30 lat żyjemy w ustroju zwanym demokracją, gdzie wszyscy uprawnieni mają prawo głosu. Widzę, że jesteś fanem Janusza Korwin-Mikkego, który bardzo krytycznie wypowiada się na temat demokracji z powodu, który wymieniłeś.

Twoja wolność kończy się tam gdzie zaczyna się moja, prawda?

Temat ten jest na tyle polaryzujący, a jednocześnie niewymagający jakiejś super wiedzy w tym zakresie, że lud powinien zdecydować, czy chce dopuszczać pozbawienie życia człowieka przed narodzinami
  • Odpowiedz
bo 50 letnie Janusze albo 80 letnie Grażyny dysponują czymś, czym nie dysponują 19 letnie Julki: doświadczeniem życiowym. Dlatego w demokracji mądrzy mogą równoważyć ignorancję głupich, doświadczeni niedoświadczonych, działa to oczywiście też w drugą stronę, ale nie ma sensownej alternatywy.

Mówimy o tych co łapią się "na wnuczka", kupują garnki na lichwiarski kredyt i wierzą w dziadka na chmurce?
Nie, starsi ludzie nie powinni mieć cokolwiek do gadania w tej kwestii.
Serio,
  • Odpowiedz
@loczyn nie wiem, jak wygląda struktura demograficzna zwolenników aborcji. Nie ma to też dla mnie większego znaczenia.

Państwo opiera się na umowach społecznych. Jako społeczeństwo jesteśmy zgodni co do tego, że np. alkohol można pić po ukończeniu 18 roku życia albo ze auto można prowadzić po uzyskaniu prawo jazdy. Nie ma też zbyt wielu zwolenników powszechnego prawa do mordowania innych ludzi.

Kwestia dopuszczalności aborcji jest jednym z takich zagadnień – też powinna
  • Odpowiedz
Nie ma też zbyt wielu zwolenników powszechnego prawa do mordowania innych ludzi.


Dlatego nie mamy kary śmierci. Aborcja to nie mordowanie innych ludzi. Odwołuję do podręczników biol klasy 6-8 szkoły podstawowej.

Kwestia dopuszczalności aborcji jest jednym z takich zagadnień – też powinna być regulowana przez porozumienie społeczne,

Dlaczego?

a nie widzimisię jednej osoby, na dodatek często po prostu niedojrzałej i podatnej na wpływ otoczenia.

30-40 latkowie niedojrzali?

Wbrew lewackiej nowomowie to nie
  • Odpowiedz