Wpis z mikrobloga

Zwiedziłem pół Islandii i mam mieszane uczucia o tym kraju. Z jednej strony bardzo ciekawa, niespotykana przyroda, czyste środowisko, warto było to poznać. Z drugiej strony jest ta przyroda często dość mroczna, przygnębiająca, dziwna, jak na załączonym zdjęciu. Pogoda jest fatalna. Pewnie wielu myśli, że Islandia to kraina bardzo długiej, mroźnej i śnieżnej zimy. Nie jest to prawda. To kraina wiecznej jesieni, nawet teraz, zimą, w Rekjaviku jest 10 stopni ciepła, zimy są deszczowe bardzo często. Minimalny rekord temperatury jest wyższy-cieplejszy niz rekord zimna w Polsce. Lata zazwyczaj deszczowe, pochmurne, ok. 20 ciepła (z rekordem 30,5 stopnia). Oprócz pogody, bardzo przygnębiający jest prawie brak lasów, co tylko częściowo jest wynikiem działania przyrody. Przed osiedleniem się (niedawno, bo 1000 lat temu) ludzi, Islandia w większości pokryta była lasem, jednak bardzo biedne społeczeństwo nadmiernie z nich korzystało wtedy. Obecnie próbuje się zakładać lasy, ale to potrwa bardzo długo. Elewacje budynków są murowane, betonowe i niezbyt ładne lub nawet często elewacja z blachy falistej, zupełnie inny styl niż w Skandynawii (chociaż Islandia to jest Skandynawia kulturowo). Nie rozumiem czemu tak wielu Polaków tam mieszka, wiem, że kasa większa, ale niezbyt to fajne. Do tego, chociaż mi to aż tak nie przeszkada, ciepła woda śmierdzi zgniłymi jajkami, bo pochodzi z naturalnych źródeł geotermalnych. Dla mnie najpiękniejszym krajem jest chyba Norwegia, ale tylko nie Bergen, gdzie cały czas pada tak samo prawie.

#podroze #islandia #skandynawia #przyroda #ciekawostki #klimat #nauka #swiat #emigracja #nauka
nowyjesttu - Zwiedziłem pół Islandii i mam mieszane uczucia o tym kraju. Z jednej str...

źródło: IMG_7228

Pobierz
  • 91
  • Odpowiedz
@Joii: Ja w stolicy polecam "fly over iceland" mega!
Poza tym przyroda piętka. Ta dzikość i surowość kraju przyciąga, jednak trzeba to po prostu lubić.
  • Odpowiedz
Mi się zajebiscie ta wyspa podobała, chętnie bym tam wrócił na minimum rok poznać pełne spektrum pogodowe. Ale ja się jaram geologia, fotografią i wielorybami xd
  • Odpowiedz
@nowyjesttu: też jak tam byłem brakowało mi lasów. Natomiast są miejsca że mają drzewa. Kiepski kraj do życia, wieje, mokro, zimno, a ceny są absurdalne.
Lodowce też w sumie ledwo się trzymają, jeszcze parę lat i się roztopią
  • Odpowiedz
W ostatnich latach doszedłem do wniosku,że nie mógłbym na dłużej mieszkać w okolicy bez lasów (jak Islandia czy równiny w Teksasie), nawet kosztem pogody ;)
  • Odpowiedz
Mnie natomiast zawsze intrygowało co sie stało,ze Islandia jest aż tak bardzo bogata? Malutki kraj wielorybniczy, praktycznie bez surowców


@Mmiko: Częściowo sobie już odpowiedziałeś bo wielorybnictwo to też jedno z kilku źródeł bogactwa Norwegii jeszcze przed czasami ropy. A surowce są i przy tym pracuje masa Polaków.
A co do samego pytania - a czemu Dania, Szwecja, Norwegia? Po prostu to jest sposób zarządzania i wysokofunkcjonujące społeczeństwo. A czemu Niemcy dziś
  • Odpowiedz
zwyczajnie niemożliwe, żeby 50 tysięcy ludzi siekierami wyrąbać wszystkie drzewa z wyspy o powierzchni trzech polskich województw. Potrafisz sobie wyobrazić że


@Pippo: S p o k o j n i e. Mam lasy więc mam o tym bardzo dobre wyobrażenie. Ale też wątpie żeby to oni wyrżnęli rabunkowo u siebie, po prostu było ich mało a tempo wzrostu i trudność ukorzeniania tam wyeksponowało ich na jakieś trudniejsze okresy pogodowe i cyk
  • Odpowiedz
Mieszkam i pracuję w Akureyri (północ wyspy) od ponad 4 lat. Islandia ma swoje wady, ale jak ktoś wyżej napisał jest tutaj poczucie tego że życie płynie troszkę wolniej. Reykjavik I okolice jak dla mnie byłyby trudne do życia, nie jest tam zbyt ładnie no i pogoda gorsza (częstsze sztormy). Możecie poczytać na Wiki o Akureyri i to prawda że jest tutaj taki mikroklimat dzięki czemu zimy są śnieżne i piękne, a
MrKalembus - Mieszkam i pracuję w Akureyri (północ wyspy) od ponad 4 lat. Islandia ma...

źródło: temp_file8963520739098683157

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 5
@Saeglopur nadal mnie nie przekonuje i nie rozumiem ich cudu gospodarczego. Do XX wieku (wg wiki) Islandia byla krajem bardzo biednym. Nie była historycznie potęga militarnią by zdobywać i grabić inne kraje (jak Szwecja) ani tez nie posiada tylu surowców co Norwegia i Dania.Nie ma też przemysłu i zasobów leśnych co Finlandia. Niepodległość od Danii uzyskała dopiero w 1944r..
Wysokofunkcjnujace społeczenstwo -ok, ale to zasadniczo jest bezsensu. Bo Islandia nigdy wczesniej nie
  • Odpowiedz
@Mmiko z tego co sam wywnioskowałem, oraz po kilku rozmowach z miejscowymi jedynym wytłumaczeniem jest super tania energia, oraz skupienie większości społeczeństwa w jednym miejscu. Ja sam od 3 lat za prąd miesięcznie płacę 50 zł. A za ogrzewanie (razem z ciepłą wodą bo zimna jest za darmo) jakieś 200 zł miesięcznie. Duże firmy mają specjalne kontrakty z elektrowniami i prawdopodobnie płacą za energię jeszcze mniej od gospodarstw domowych. Nie ma innego
  • Odpowiedz