Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi czy praca w javie w większości przypadków tak wygląda? W sensie crud ... ale z drugiej strony wszystko musi być gdzieś zapisane i odczytane a wiedza projektowa wycena testy odwzorowanie środowiska to też jest wiedza
I zrobienie dokuemntacji.

Zadania typu zrób tabelkę no to wiaodmo front testy później backend, skrypt SQL. Później opisanie w dokumentacji
Gówno spotkania
Opis w jira confkuwnce.
Później merge

I tak leci czas.

Serio płacą za to większy hajs? To jest programowanie? Czy może ja trafiłem na gówno projekt? Z 2 strony czego się spodziewać w Polsce gdzie wszędzie Java 8

#programowanie #programista15k #it

#pracait #pracbaza #informatyka
elozapiekanka - Powiedzcie mi czy praca w javie w większości przypadków tak wygląda? ...

źródło: images

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@rolling_stone_with_no_hope: no właśnie ludzie śmieją się z crud a ja siedzę i kminie że chyba 90proc pracy na tym się opiera a przecież jest też dużo innych rzeczy wymagających wiedzy praktyki znajomości logiki projektowej czy nawet glupiej znajomości środowiska
@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0

Bo ja ostatnio dostaje dużo tabel
Front backend testy sql
Dokiemnatscja
Omówienie co i jak
Spotkania itp
Mergowanie
Czasem coś się wysypie ew w trakcie inny pomysł
Zmiana projektu
I dochodzę
  • Odpowiedz
I dochodzę do wniosku że niby to samo niby łatwe ale jednak nie jest tak jak myślałem


@elozapiekanka: no i dlatego jest kryzys w IT i olbrzymie zagrożenie ze strony AI

Bo nawet MAŁPA, SZYMAPNS jak go posadzisz na 1000h przed kodem to się nauczy Javy/Spring lub JavaScript/React. Przez lata był podtrzymywany MIT, że IT to coś niezwykłego a tu się okazuje że byle bootcampowicz po 500h może ogarniać jakieś zapisywanie
  • Odpowiedz
@elozapiekanka: no za to są pieniądze, dokładnie.
Ile wy te crudy piszecie? Zrobienie encji, dao i endpointu to przecież z 20 minut roboty. Chyba każdy normalny wie że ten endpoint to logika, integracje do różnych systemów etc
Fakt nie jest to na pewno rocket science, ale bez przesady, nie jest to też klepanie excela z kartki, trochę tej wiedzy trzeba nabyć.
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: no właśnie
Ludzie pompowali że to #!$%@? wie co
A ja siedzę teraz i widzę jak to wygląda
Dobra spoko i tak większość ludzi nie umie zmeinic dzwonka w tel ale do #!$%@? jak ktoś usiądzie i będzie kodował do szuflady to po pół roku imo ma wiedzę

Tak ale większość korpo ma stare systemu i w myśli że jak działa to nie ruszaj
Ew dużo gówno seriwsow typu crud
  • Odpowiedz
@elozapiekanka:

1. Hajs jest za to, żeby potrzeby i wymagania klienta przerobić na działający system, możliwie szybko i małym kosztem. A to w jaki sposób to osiągniesz (jaki proces, ile spotkań, w jakiej technologii, jakimi narzędziami) to są sprawy zupełnie drugorzędne. Wielu programistów ma problem z tym, żeby patrzeć na oprogramowanie jako "środek" a nie jako "cel". Programiści lubia skupiać sie nad "technikaliami" mimo że głowna wartość projektu to reguły biznesowe
  • Odpowiedz
@rolling_stone_with_no_hope: no właśnie tak domnie dochodzi że dużo łatwych operacji
Dokumentacja jira confkuwnce to xd
Backend baza danych tu może trochę pomyślenia ale znowu jest ai
Ale znowu polskie korpo są zacofane w dziale ai
No z frontem może więcej testów bo dodanie kolumny i rozjedza się tabela

U mnei najwięcej zabawy jest z konfiguracją środowiska do testow

No i gówno spotkania
U mnie spotkanie typu OWOCOWE CZWARTKI
SPRAWY BEIZACE
KAKWOWE
  • Odpowiedz
@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: mam jeszcze kmine że każdy gada że po godzinach się rozwijać... Gówno większość po pracy ma dom rodzinę dzieci remont 2 pracę
I większość się #!$%@?
Ważne by mieć koryto

Dodam jeszcze że sam np siedziałem nad dodaniem walidacji która będzie spójną graficznie z innymi elementami. Przyszedł koleś #!$%@?ł wszystko wstawił to co ja chciałem od początku tylko że mniej pasuje z resztą ale #!$%@? cel osoagniety
Może za bardzo
  • Odpowiedz
@elozapiekanka zależy ile zarabiasz, jak zarabiasz 5tys to na chleb wydasz 2zł ale jak zarabiasz 50tys to kupisz chleb za 10zl i nie będzie to dla Ciebie drogo. Oczywiście ten za 10 musi być z bardziej fancy piekarni i wyglądać t oche bardziej zajebiście i ktoś musi powiedzieć że jest naturalny i zdrowy ale tak naprawdę to on jest z tej samej mąki. I tak samo jedna firma płaci programistom 10k a
  • Odpowiedz
@elozapiekanka: Tak to wygląda w każdym języku/frameworku. Jak sobie wyobrażasz aplikację biznesową bez CRUDa? :D I nie sluchaj #!$%@? o zabieraniu pracy mitycznym crudziarom przez mityczne AI.
  • Odpowiedz
@elozapiekanka: co chcesz od Javy 8?
Przecież jak ktoś rozwija produkt który funkcjonuje już wiele lat, to nie będzie robił ryzykownego upgradu bo się Panu Developerkowi nie podoba wersja.
Zawsze też możesz sam po godzinach przepisać wszystko na Javę 19, porobić testy i wziąć na siebie odpowiedzialność że nic się nie sypnie.
Nowych projektów chyba nikt obecnie nie zaczyna w 8 ale nowych projektów teraz prawie w ogóle się nie zaczyna.
  • Odpowiedz
@elozapiekanka: Ale w czym mają rację? Że AI zastąpi w całości programistów? To samo mówili:

- w latach 70 o programowaniu obiektowym i językach jak FORTRAN, że odtąd biznes będzie mógł sam sobie pisać programy przy pomocy języka zbliżonego do naturalnego

- o narzędziach RAD

- narzędziach do modelowania procesów biznesowych przez analityków bez udziału programistów i późniejszej zamianie przepływów na wykonywany xm/kod aplikacji

- narzędzia low code/no code, gdzie nie
  • Odpowiedz
@elozapiekanka: Widziałeś zarobki ludzi którzy znają taki antyczny język jak COBOL? Na pewno będą zwolnienia, płace staną w miejscu. Rynek musi się unormować. Ale to nie przez AI tylko przez bańkę na usługi IT, która właśnie pęka i firmy robią korekty. Ci słabsi oraz ci lepsi co w pogoni za dużymi pieniędzmi trafili do nierentownych i nadmuchanych biznesowo projektów będą musieli się zmierzyc z niewidzialną ręką wolnego rynku.

A jak już
  • Odpowiedz