Trzeba przyznać, że Niemcy trzymają się określonej formy, mi się ona kojarzy trochę z tym, co było zbudowane ku chwale III Rzeszy ale to dość naturalne bo przecież po upadku nagle nie mogło im się wszystko zmienić. Włosi, nawet w takich formach, są finezyjnymi A Polak- zachowawczy.
@TWezmyr: Niby tak, ale tu mamy tylko jeden przykład. Można zerknąć na facebookową grupę pt: "Biskup płakał, gdy konsekrował" i obejrzeć «prawdziwe perły architektury». ( ͡°͜ʖ͡°)
@TWezmyr: Spośród wszystkich pokazanych tu obiektów sakralnych, polska świątynia wygląda chyba najmniej brutalnie i przywodzi na myśl klasyczną zabudowę gotycką w zmienionej i bardziej nowoczesnej formie. Modernistyczny sufit i filary zostały połączone z klasycznymi ceglanymi ścianami i drewnianymi ławami, co sprawia, że wnętrze kościoła wydaje się być mniej surowe i bardziej przyjazne.
Mnie się najbardziej podoba ten: St Reinold Kirche w Düsseldorfie w Niemczech – Josef Lehbrock (1957) „Ten mały, niepozorny kościół ma surowe, ale majestatyczne piękno, które definiuje, jak prosty projekt i materiały mogą stworzyć subtelną elegancję. „Chociaż okna z okiennicami są wąskie, tworzą głębię i objętość, zapewniając uspokajające, miękkie światło, które wskazuje na ogrom przestrzeni za ścianami”.
@Fobiczek to mi się podoba w katolikach. W Biblii napisane żeby nie budować pałacy, żeby wiarę głosić skromnie na ulicy, żeby nie czcić figurek tylko Boga w niebie - ktoś buduje skromny kościół: ZA MALO N----------E MARYJEK I NIE BŁYSZCZY PO BOŻEMU
Po którymś znalezisku o brutalizmie, zaczyna mi się naprawdę podobać ten trend architektoniczny. Potężne, geometryczne formy. Tony betonu, klaustrofobicznego materiału kojarzącego się z bunkrami, a tworzą jasne i duże przestrzenie. Do tego patrząc na taki budynek czujesz respekt i takie małe, wewnętrzne "o ja piedolę!".
@parabambara: wiesz, to jest kwestia prywatnego zapatrywania
ale myślę że brutalizm z jego featurami (surowy beton, ślady po deskowaniu) w czasie robi się brzydki w odbiorze dla mnie
a teraz w drugą stronę - te same założenia przestrzenne można zrealizowąć za pomocą betonu architektonicznego ze strategiczną aplikacją upiększeń i efekt jest o wiele lepszy
Komentarze (71)
najlepsze
Włosi, nawet w takich formach, są finezyjnymi
A Polak- zachowawczy.
@TWezmyr: Niby tak, ale tu mamy tylko jeden przykład. Można zerknąć na facebookową grupę pt: "Biskup płakał, gdy konsekrował" i obejrzeć «prawdziwe perły architektury». ( ͡° ͜ʖ ͡°)
St Reinold Kirche w Düsseldorfie w Niemczech – Josef Lehbrock (1957)
„Ten mały, niepozorny kościół ma surowe, ale majestatyczne piękno, które definiuje, jak prosty projekt i materiały mogą stworzyć subtelną elegancję.
„Chociaż okna z okiennicami są wąskie, tworzą głębię i objętość, zapewniając uspokajające, miękkie światło, które wskazuje na ogrom przestrzeni za ścianami”.
źródło: sacred-modernity-brutalist-churches-jamie-smith_dezeen_2364_col_11
Pobierzhttps://www.google.com/search?q=Saint+John%27s+Abbey+Church&client=firefox-b-d&sca_esv=e6608f0c11c7d82b&sca_upv=1&udm=2&biw=1366&bih=587&ei=FdgyZuyIL4Sj3QPHxbDgDA&ved=0ahUKEwis58iN1e2FAxWEUXcKHcciDMwQ4dUDCBA&oq=Saint+John%27s+Abbey+Church&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiGVNhaW50IEpvaG4ncyBBYmJleSBDaHVyY2gyBxAAGIAEGBNI8xNQnQtYnQtwAXgAkAEAmAFGoAFGqgEBMbgBDMgBAPgBAvgBAZgCAqACYpgDAIgGAZIHATKgB3o&sclient=gws-wiz-serp
źródło: 1000006725
PobierzPotężne, geometryczne formy. Tony betonu, klaustrofobicznego materiału kojarzącego się z bunkrami, a tworzą jasne i duże przestrzenie. Do tego patrząc na taki budynek czujesz respekt i takie małe, wewnętrzne "o ja piedolę!".
źródło: image
Pobierzale myślę że brutalizm z jego featurami (surowy beton, ślady po deskowaniu) w czasie robi się brzydki w odbiorze dla mnie
a teraz w drugą stronę - te same założenia przestrzenne można zrealizowąć za pomocą betonu architektonicznego ze strategiczną aplikacją upiększeń i efekt jest o wiele lepszy
źródło: 51890280_1636140299822243_3526662930248499200_n
Pobierz@Belzebub: W pewnym sensie to są sale wykładowe ( ͡º ͜ʖ͡º)