Wpis z mikrobloga

W ostatnim czasie na różnego rodzaju stronach pojawiają się poradniki "jak czytać Diunę?". Z okazji premiery drugiej części filmu proponuję podłapane jakiś czas temu, wydaje mi się, optymalne rozwiązanie. Za pierwszym podejściem do Diuny zalecane jest przeczytanie powieści zgodnie z chronologią ich publikacji. Natomiast przy kolejnych - już zgodnie z chronologią wydarzeń. Biorę pod uwagę całe Uniwersum, bez podziału na ojca i syna, na lepsze i słabsze książki.

CHRONOLOGIA PUBLIKACJI


CHRONOLOGIA WYDARZEŃ


#dune #diuna #ksiazka #film
  • 8
  • Odpowiedz
  • 1
@saif3r: na szybko doczytałem i tak, występuje. Wydanie pierwsze (+dodruk) miały nazwę Dżihad Butleriański. Aktualne wydanie drugie ma nową nazwę - Dżihad Butlerowski.

Z facebooka Wydawnictwa Rebis:

18 lipca dodruk DIUNA. DŻIHAD BUTLEROWSKI B. Herberta i K. J. Andersona.

Proszę zwrócić uwagę na lekką modyfikację tytułu. Przymiotnik Butlerowski pochodzi od nazwiska jednego z bohaterów książki (Butler), stąd poprawnie po polsku brzmi Butlerowski.
  • Odpowiedz
  • 10
@asd1asd w czytaniu Diuny jest ważniejsze czego nie czytać niż co czytać. Otóż nie czytamy makulatury od niedorobionego synka.
  • Odpowiedz
@asd1asd a ja zacząłem czytać od legend i nie żałuję. Przynajmniej od razu wiedziałem skąd się co wzięło, jak działa, jaka jest historia nienawiści rodów, itp., a nie musiałem domyślać się przez 6 pierwszych książek podstaw funkcjonowania świata. I wiem, że dla niektórych fanów czytanie książek w takiej kolejności to grzech (a dla niektórych w ogóle czytanie książek Briana to grzech ;)), ale ja lubię wiedzieć dokładnie z czym mam doczynienia, a
  • Odpowiedz
@KHOT: Dokladnie, kolejnosc wydania i tylko pierwsze ksiazki przy ktorych pracowal Herbert. @No_mad Dokładnie, reszta to jakis poziom fanfikow zwlaszcza pozniejsze prequele na przyklad Jihad Bulterianski. Sam Fran tez im dalej w las tym bardziej probowal przekombinowac.
  • Odpowiedz