Wpis z mikrobloga

Większość czytających to Mireczków oraz Mirabelek ma zapalenie dziąseł i często nie zdaje sobie z tego sprawy. Mówię tak, bo wiem, że większość Polaków nie nitkuje zębów ( ͡° ͜ʖ ͡°) To oznacza niedoczyszczanie powierzchni stycznych zębów, a to prowadzi zawsze do zapalenie dziąseł.

Wiem, że część wykopków szuka informacji na ten temat, więc poniżej macie pokrótce omówione to schorzenie.

Nieleczone zapalenie dziąseł przechodzi w znacznie poważniejsze zapalenie przyzębia, prowadzące do zaników kości wokół zęba i z czasem jego utraty. Jest to powszechnie znana paradontoza, przez którą traci sie przedwcześnie zęby. To dlatego starsi ludzie nie mają zębów, a nie dlatego że są starzy. Jak się właściwie zadba o zęby, to można umrzeć w sędziwym wieku z pełnym kompletem zębów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A bakterie odpowiedzialne za zapalenie przyzębia, mają wpływ na cały organizm. Mogą powodować schorzeniam.in. układu pokarmowego oraz serca.
Dodatkowo niedawno znaleziono toksyny bakterii odpowiedzialnych za zapalenie przyzębia w mózgach osób chorych na Alzheimera. Jeszcze nie wiadomo czy te schorzenia mają związek, ale warto mieć to na uwadze i dbać o zdrowe dziąsła.

Co powoduje zapalenie dziąseł?

Niewystarczająca higiena, najczęściej brak nitkowania zębów i niezgłaszanie się na higienizację (skaling, piaskowanie i polerowanie zębów wraz z fluoryzacją). Zapalenie dziąseł wywołują bakterie obecne w kamieniu oraz płytce nazębnej.

Płytkę nazębną usuwamy w trakcie szczotkowania i nitkowania zębów. Jeśli tego nie zrobimy, to w ciągu 48 godzin dochodzi do jej mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny. Tego już nie będziecie w stanie usunąć sami.
Dlatego pamiętajcie, że oprócz szczotkowania zębów 2 x dziennie, konieczne jest ich dokładne wynitkowanie rano i wieczorem. Tylko poproście higienistkę/dentystę o instruktaż nitkowania, bo często spotykam się z nitkowaniem w niewłaściwy sposób.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł?

Przede wszystkim krwawienie (np. przy szczotkowaniu) i zaczerwienienie. Przykłady na poniższym zdjęciu i w komentarzach.

Jak się leczy zapalenie dziąseł?

Bardzo prosto, wystarczy wykonać higienizację, aby oczyścić zęby z kamienia, osadów i płytki nazębnej. Następnie konieczne jest utrzymanie idealnej higieny, czyli prawidłowego szczotkowania 2 x dziennie oraz nitkowania wieczorem. To jest niezbędne minimum do utrzymania zdrowej jamy ustnej.

#medycyna #zdrowie #stomatolog #dentysta #ciekawostka #gruparatowaniapoziomu
SkrytyZolw - Większość czytających to Mireczków oraz Mirabelek ma zapalenie dziąseł i...

źródło: Gingivitis_270061162

Pobierz

Czy nitkujesz zęby?

  • Tak 29.9% (477)
  • Nie 70.1% (1120)

Oddanych głosów: 1597

  • 126
@PurpleHaze: tylno higienizacja to nie jest koszt 1000 zł.

Dbanie o zęby w domu kosztuje znacznie mniej, a mimo to wiele osób nie nitkuje zębów i przez to ma problemy. Nie przez wysokie ceny usług stomatologicznych ¯\(ツ)/¯
@mstasiek: jaki zabieg trwa 20 minut? U mnie to 45-60 minut i koszt masz od 350 zł. To serio tak dużo raz na 6-12 miesięcy w zamian za bycie zdrowym?

Jakbyś znał koszty prowadzenia gabinetu, to byś nie pisał takich głupot. W dobrych klinikach, gdzie oferowana jest nowoczesna stomatologia, bez kosztów pracowniczych to obecnie 200-250 zł za godzinę pracy gabinetu. To po godzinnej higienizacji zostaje 100-150 zł do podziału na higienistkę,
@Piks0n: możesz pójść na piaskowanie, polerowanie i fluoryzację bez skalingu. Choć może się okazać, że ten skaling trzeba poprawić. Miałeś czyszczoną górę i dół, wszystkie zęby?
@SkrytyZolw: a co takiego wlicza się w te koszty gabinetu, że są one, aż takie duże? Moja wizyta z aparatem trwa tak z 10 min - 250 zł. W ciągu godziny wejdzie 6 pacjentów to masz 250x6=1500 zł. 1500-250 (koszt pracy gabinetu)=1250 zł/h. To są wyliczenia przy samych standardowych wizytach. Jak ktoś przyjdzie założyć aparat to na start płaci 6k. Ile trwa założenie aparatu? No z 40 min moje trwało +
@SkrytyZolw: Kiedyś nie do pomyślenia. Teraz, po tym ile wydałem na idealne zęby jak nie wynitkuję to nie zasnę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do tego higienizacja co pół roku. Wielu Polaków żyje w przekonaniu, że irygator zastępuje nić i to jest poważny błąd. Właściwie nie wiem po co one są skoro i tak podstawowe czyszczenie robi się szczoteczką, nicią i czyścikiem a na koniec płucze płynem. Co
Akko - @SkrytyZolw: Kiedyś nie do pomyślenia. Teraz, po tym ile wydałem na idealne zę...

źródło: wnptdlthy8xv

Pobierz