Wpis z mikrobloga

Większość czytających to Mireczków oraz Mirabelek ma zapalenie dziąseł i często nie zdaje sobie z tego sprawy. Mówię tak, bo wiem, że większość Polaków nie nitkuje zębów ( ͡° ͜ʖ ͡°) To oznacza niedoczyszczanie powierzchni stycznych zębów, a to prowadzi zawsze do zapalenie dziąseł.

Wiem, że część wykopków szuka informacji na ten temat, więc poniżej macie pokrótce omówione to schorzenie.

Nieleczone zapalenie dziąseł przechodzi w znacznie poważniejsze zapalenie przyzębia, prowadzące do zaników kości wokół zęba i z czasem jego utraty. Jest to powszechnie znana paradontoza, przez którą traci sie przedwcześnie zęby. To dlatego starsi ludzie nie mają zębów, a nie dlatego że są starzy. Jak się właściwie zadba o zęby, to można umrzeć w sędziwym wieku z pełnym kompletem zębów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A bakterie odpowiedzialne za zapalenie przyzębia, mają wpływ na cały organizm. Mogą powodować schorzeniam.in. układu pokarmowego oraz serca.
Dodatkowo niedawno znaleziono toksyny bakterii odpowiedzialnych za zapalenie przyzębia w mózgach osób chorych na Alzheimera. Jeszcze nie wiadomo czy te schorzenia mają związek, ale warto mieć to na uwadze i dbać o zdrowe dziąsła.

Co powoduje zapalenie dziąseł?

Niewystarczająca higiena, najczęściej brak nitkowania zębów i niezgłaszanie się na higienizację (skaling, piaskowanie i polerowanie zębów wraz z fluoryzacją). Zapalenie dziąseł wywołują bakterie obecne w kamieniu oraz płytce nazębnej.

Płytkę nazębną usuwamy w trakcie szczotkowania i nitkowania zębów. Jeśli tego nie zrobimy, to w ciągu 48 godzin dochodzi do jej mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny. Tego już nie będziecie w stanie usunąć sami.
Dlatego pamiętajcie, że oprócz szczotkowania zębów 2 x dziennie, konieczne jest ich dokładne wynitkowanie rano i wieczorem. Tylko poproście higienistkę/dentystę o instruktaż nitkowania, bo często spotykam się z nitkowaniem w niewłaściwy sposób.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł?

Przede wszystkim krwawienie (np. przy szczotkowaniu) i zaczerwienienie. Przykłady na poniższym zdjęciu i w komentarzach.

Jak się leczy zapalenie dziąseł?

Bardzo prosto, wystarczy wykonać higienizację, aby oczyścić zęby z kamienia, osadów i płytki nazębnej. Następnie konieczne jest utrzymanie idealnej higieny, czyli prawidłowego szczotkowania 2 x dziennie oraz nitkowania wieczorem. To jest niezbędne minimum do utrzymania zdrowej jamy ustnej.

#medycyna #zdrowie #stomatolog #dentysta #ciekawostka #gruparatowaniapoziomu
SkrytyZolw - Większość czytających to Mireczków oraz Mirabelek ma zapalenie dziąseł i...

źródło: Gingivitis_270061162

Pobierz

Czy nitkujesz zęby?

  • Tak 29.9% (480)
  • Nie 70.1% (1127)

Oddanych głosów: 1607

  • 126
  • Odpowiedz
i niezgłaszanie się na higienizację


@SkrytyZolw: nie tyle niezglaszanie sie, co czesto gesto rachunek 1k za wizyte u dentysty, jest sporym wyzwaniem dla budzetu domowego i ludzi po prostu nie stac. A jak domownikow np trojka, to juz sie robi pokazna kwota.

Ceny uslug dentystycznych wywalilo w kosmos, wiec tego typu apele, o ile faktycznie sa potrzebne, to w sporej czesci wypadkow sa niestey wolaniem na puszczy ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@Fanaticz: są w rossmanie szczoteczki do czyszczenia (takie różowe, rozmiar chyba 1), ale skoro nie masz pod ręką nici to i pewnie takich szczoteczek :)
Dentystka mi je poleciła jak właśnie miałem zapalenie
  • Odpowiedz
Jak się leczy zapalenie dziąseł?


Bardzo prosto, wystarczy wykonać higienizację,


@SkrytyZolw: bardzo prosto, po prostu wydaj 500 zł na zabieg trwający 20 min? Jakby was nie #!$%@?ło doszczętnie z cenami to może więcej ludzi by chodziło do dentysty.
mstasiek - >Jak się leczy zapalenie dziąseł?

Bardzo prosto, wystarczy wykonać higien...

źródło: xd

Pobierz
  • Odpowiedz
@mstasiek: @PurpleHaze wiadomo mordeczki nie ma co chodzić do konowałów na jakieś higienisracje. Po prostu jak boli to wyrwać najlepiej dłutem, a potem na nfz drewnianą szczękę za 20zł xD

Kurna akurat gdzie zęby to lepiej jak auto- jak dbasz tak masz i ew. cięcia kosztów to zawsze większe wydatki w przyszłości to tutaj widzę p0lactwo wjeżdża mocno i niektórzy tak jak jeżdżą gruzem co ledwo przechodzi przegląd (albo na przegląd
  • Odpowiedz
@tellet: ale ja nie mówię, że nie chodzę, bo za 2 tyg. sam będę mieć higienizację, ze względu na aparat. Po prostu tutaj zaznaczam, co może być powodem tego, że dużo osób nie może sobie pozwolić na leczenie zębów.
  • Odpowiedz
@tellet: @Przegrywek123: spoko widze panowie pelni pokory i zrozumienia. Zapomnialem ze na mirko sami 15k/miesiec, wiec tutaj nie ma co prouszac kwesti tego, ze ktos moze pracowac za mniej i moze zdarzyc sie tak, ze nie bedzie go stac na wydanie od strzalu kilkuset zloty.

Juz widze pojawil sie harnas, trzy sprawne neurony, p0lactwo i gruz w gebie, bo jakis smiec smial smiec zwrocic uwage, ze koszty opieki medycznej w
  • Odpowiedz
@PurpleHaze: wiadomo najłatwiej powiedzieć "olaboga jaki jestem biedny" - wtedy magicznie nie trzeba dbać o zęby, najlepiej oszczędzać nawet na szczoteczce i kilka lat jechać na tej samej, póki nie pogubi wszystkich włosów. Skoro sam dokopałeś się do informacji o skalingu na NFZ to co ci szkodzi z tego skorzystać? To i tak lepiej, niż jakbyś go miał nie robić.
Wymówka z biedą to widzę świetny fikołek na jakikolwiek ruch w
  • Odpowiedz
wtedy magicznie nie trzeba dbać o zęby, najlepiej oszczędzać nawet na szczoteczce i kilka lat jechać na tej samej, póki nie pogubi wszystkich włosów.


@tellet: mistrzu, ale to juz sa twoje dopiski i twoja walka z wiatrakami. Ja napisalem tylko o tym, ze wizyta u dentysty na higienizacje moze skonczyc sie rachunkiem 4 cyfrowym, bo przeglad, bo moze jakis ubytek bo cos tam. A ty mi snujesz opowiesci dziwnej tresci o
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: Czy jak byłem ostatnio na samym skalingu na NFZ, to mogę teraz pójść na piaskowanie i polerowanie + fluoryzację? (oczywiście prywatnie) Czy skaling jest konieczny w tym pakiecie i trzeba wszystko na raz zrobić od nowa?
  • Odpowiedz
@Piks0n Zależy kiedy był ten skaling robiony i czy od tego czasu prawidłowo dbałeś o higienię (nie zgromadziły się nowe złogi kamienia nazębnego). Jeśli nie to lekarz przed piaskowaniem jedynie usunie z zębów płytkę nazębną “szczoteczką obrotową” i nie będzie potrzeby ponownego skalingu. Ale jeśli twój stomatolog stwierdzi, że taki skaling jest wymagany to proszę nie oskarżaj go o naciągnie na ponowne wykonanie zabiegu, ponieważ sam wielokrotnie spotkałem się z sytuacjami gdzie
  • Odpowiedz